В Белгия има 30 000 роми, които са пристигнали в страната след падането на Желязната завеса и разширяването на ЕС, съобщават местните медии.
Цитирани са думи на представител на правозащитната организация „Амнести интернешънъл“, отговорен за ромския въпрос, според когото тези хора се превръщат във „втора категория“ граждани на ЕС. Според правозащитника това, че ромите са европейски граждани, е недостатък, а не предимство, защото ги лишава от правото да получават подкрепа от обществените фондове.
Това твърдение не е оспорено, макар практиката в Белгия да дава възможност на всеки, който е работил и внасял данъци в местната хазна, да може да получи обезщетение за безработица.
В информациите е отправена критика към държавите на произход на ромите, като са посочени „България, Румъния, Словакия и т.н.“. Твърди се, че ромите мигрират, прогонени от лошите условия на живот и нетърпимото отношение в тяхната родина. Цитирано е становище на Европейската комисия, която отчита, че въпреки разработените национални стратегии за приобщаване на ромите и отделените за това средства, напредъкът в тази посока е невидим.
Според представителя на „Амнести“, действително ромите често са свързани с организации за просия или джебчийство, но това се обяснява не с навиците в техния етнос, а с липсата на достъп до пазара на труда. Посочени са примери, според които в своята родина представителите на ромското малцинство биват изолирани в гета в покрайнините на градовете, без течаща вода и нормални условия за живот. Допълва се, че в училищата циганчетата биват отделяни в самостоятелни паралелки с режим, сходен с подхода към бавноразвиващите се деца.
На фона на този анализ медиите съобщават за напредъка по решението на един от районните кметове в Брюксел да опразни сграда в центъра на града, където са се приютили няколкостотин роми. Предвижда се на ромите да бъде предоставена възможност да се заселят в празни досега апартаменти, но при условие, че покажат документи за самоличност и склонност да потърсят работа.
Коментарите са изключени за 30 000 роми в Белгия след разширяването на ЕС