Когато се сетим за комунизъм и Унгария, може би, си представя история сходна на нашата. Но всъщност това не е съвсем така. Унгария има няколко различни периода преди и след Втората световна война, като вкуса на комунизма опитва в периода след Първата световна война.
Унгарската съветска република съществува за много кратък период от 21 март до 6 август 1919 година.
Въпреки това, тя беше важна част от унгарската история и подготви почвата за бъдещето на страната.
Ужасите на Първата световна война предизвикват радикални промени сред народа на Европа. Като член на Централните сили, Австро-Унгарската империя е на губещата страна във войната и в резултат на това претърпява тежки загуби.
В резултат на войната Австро-Унгария губи 2 милиона военни и цивилни жертви, което представлява между 3,5% и 4,0% от общото население. След края на войната Хабсбургската монархия се разпадна и във всички части на империята съставните държави обявяват своята независимост.
Астерската революция ("The AsterRevolution") е наречена така по символа на цветето астра, което носят нейните поддръжници и довежда до образуването на Първата унгарска народна република на 16 ноември 1918 г., само пет дни след примирието, което слага край на Първата световна война. Новото правителство е оглавено от граф Михай Каройи.
Преди това обаче Унгария се съгласява с исканията на президента на САЩ Удроу Уилсън за едностранно разоръжаване на унгарската армия, за да се проправи пътят за примирие, и Каройи се оказва в много трудна позиция.
Без армия Унгария се превръща в мишена за своите съседи - както новоосвободените, така и утвърдените държави - които искат да увеличат своята мощ след Първата световна война.
Румънски, френско-сръбски и чехословашки войски нахлуват в Унгария в търсене на лична изгода.
Силно отслабено, унгарското правителство не е в състояние да се защити от външни или вътрешни заплахи.
Основана само осем дни след обявяването на Първата унгарска република, Партията на комунистите от Унгария е създадена под ръководството на Бела Кун, който тясно си сътрудничи със Съветския съюз.
Предшестващите промени във властта са резултат от напрежението между Социалдемократическата партия и комунистите. Това е предизвикано от факта, че и двете партии черпят подкрепата си от работническата класа и се конкурират помежду си за подкрепата на пролетариата.
На 20 февруари 1919 г. една демонстрация прераства в насилие и редакцията на вестник "Népszava" ("Народното слово"), управляван от социалдемократите, е атакувана и загиват седем души.
В отговор правителството издава заповеди за арест на ръководството на Комунистическата партия. Арестите са брутални и довеждат до засилено съчувствие към комунистите сред унгарския пролетариат.
Правителството затваря и централата на Комунистическата партия и забрани ежедневника ѝ.
С нарастващата симпатия към комунистите, правителството се опасява от обратна реакция. Предприемат се действия, чрез които да се умилостивят комунистите, като отново е отворена централата на партията, възстановен вестника им и се позволява на комунистическото ръководство да приема посетители в затвора.
Други събития обаче предопределят съдбата на Първата унгарска народна република. Бележка изпратена от Фернан Викс, делегат на Антантата към унгарското правителство, в която се съобщава, че страната трябва да изтегли войските си от повечето си територии, отколкото унгарците очакват.
Бележката е получена на 19 март. Михай Каройи се оказва в особено затруднено положение, тъй като отхвърлянето на ултиматума излага Унгария на опасност, а приемането би му коствало широката подкрепа на националистите, загрижени за загубата на територии от Унгария. Освен това французите изискват отговор още същия ден.
Каройи обявява, че министър-председателят Денеш Беринкеи, заедно с правителството си, ще подаде оставка и ще бъде сформирано ново правителство от социалдемократите, което да се заеме с решаването на проблема.
Доверието на Каройи в социалдемократите се обръща срещу него. Той обявява, че само Социалдемократическата партия може да сформира ново правителство, но лидерите на социалдемократите започват преговори с лидерите на Партията на комунистите, докато последните са все още в затвора.
Те планират да обединят двете партии, за да сформират Унгарската социалистическа партия.
Каройи не е информиран за това развитие и на 21 март Унгарската социалистическа партия решава да го отстрани от властта. Каройи е арестуван, но четири месеца по-късно успява да избяга в Париж.
С широка подкрепа в Унгария и с помощта на преобладаващата Социалдемократическа партия, Бела Кун организира преврат срещу правителството на Каройи и на 21 март 1919 г. обявява създаването на Унгарската съветска република.
По този начин унгарските комунисти заявяват, че имат подкрепата на Съветския съюз за изгонването на нападателите на Унгария и възстановяването на териториалната цялост на страната.
Социалистът Сандор Гарбай е назначен за президент като той изпълнява длъжността де юре, но в действителност Кун, като комисар по външните работи, упражнява по-голямата част от властта.
След като комунистите идват на власт, те провеждат значителни реформи.
Управлението се основаваше на модела на диктатурата на пролетариата, което напомня събитията след Руската революция, довели Владимир Ленин на власт.
Благородническите титли и привилегии са премахнати. Свободата на словото е "гарантирано", образованието става безплатно, а на малцинствата са дадени права.
Голяма част от индустриалния и търговския сектор е национализиран, заедно с училищата, библиотеките, транспорта, банковото дело и земята.
Има строго разделение между църквата и държавата. Въпреки че новото правителство позволява свобода по отношение на вероизповеданието, много от най-религиозните граждани на Унгария се противопоставят на комунистическия преврат.
В резултат на икономическата динамика, която възниква след края на Първата световна война и промяната в управлението, Унгария страда от висока инфлация, както и от недостиг на ресурси.
За да се реши проблемът със сигурността, армията и полицията са заменени и са създадени нови организации. Червена армия и Червена гвардия са основани, като са съставени от лоялни комунисти, често без никакъв опит.
Освен това е създадена паравоенна сила, известна като "Момчетата на Ленин". Тази група извършва нападения срещу предполагаеми противници на правителството и убива стотици хора в стремежа си да защити правителството от вътрешна опасност.
След установяването на правителството на Бела Кун, Антантата изпраща делегация под ръководството на генерал Ян Смьотс, за да сключи споразумение с Унгарската съветска република.
Той предлага да отмени икономическите санкции, ако унгарците изтеглят войските си до линията, очертана в нотата от Бележката към Викс, но това предложение е отхвърлено и Смьотс се връща без споразумение.
Бела Кун няма намерение да търси подкрепата на западните сили и вместо това се обръща към Изтока, търсейки подкрепа сред свои съмишленици комунисти.
Той търси съюз със Съветския съюз, но е отхвърлен от Ленин, тъй като Русия е в гражданска война. Ленин също така предлага на Унгария, правителството да се пречисти от социалдемократите, тъй като те не представляват комунизма. Кун се съгласява с това.
На военния фронт унгарската Червена армия започва кампания срещу новосъздадената Чехословакия и постига първоначален военен успех. Въпреки обещанията да възстанови границите на Унгария, правителство обявява нова държава - Словашката съветска република под ръководството на Антонин Яноушек, който по същество е марионетка.
Този ход довежда до разкол в армията между националисти и комунисти. Националистите искат възстановяване на териториалната цялост на Унгария, докато комунистите считат разпространението на идеологията за много по-важно.
Словашката съветска република се разпада на 7 юни след оттеглянето на унгарските войски.
В резултат на това правителството губи голяма част от подкрепата на армията, а нейният командир, Аурел Стромфелд, подава оставка в знак на протест. В допълнение към военните проблеми, румънците отказват да се оттеглят, въпреки обещанията на Франция да се изтегли от източните райони на Унгария. Това довежда до сблъсъци между онези, които остават верни на Унгарската червена армия, и румънските войски.
Първоначалните успехи отстъпват място на румънска контраофанзива, която принуждава унгарската армия да се оттегли напълно, а румънските сили напредват към Будапеща.
Факторът, който изиграва решаваща роля относно подкрепата на комунистическото правителство, е земеделската реформа.
Правителството, ръководено от Кун, се проваля в това отношение. Поради погрешна преценка на класовото съзнание, или липсата на такова, в селскостопанския сектор, реформите са бюрократични и не успяват да вдъхновят революционни настроения сред селяните.
Без достатъчна подкрепа за укрепване на отбраната на страната, румънската армия настъпва към Будапеща. Бела Кун и други високопоставени служители бягат във Виена, оставяйки на тяхно място преходно правителство.
На 1 август официално се разпада Унгарската съветска република. Бела Кун по-късно се премества в Съветския съюз. Той е екзекутиран през 30-те години по обвинение в троцкизъм по време на сталинските чистки.
Унгарската съветска република просъществува 133 дни, от 21 март до 1 август 1919 г. Въпреки че нейното съществуване може да бъде обявено за успех, тъй като доказа, че разпространението на комунизма не се ограничава само до няколко страни, в крайна сметка тя се проваля поради неспособността си да консолидира властта сред собственото население на Унгария, както и поради неспособността си да се защити от чуждестранни военни действия.