Порочният кръг на профилактичните прегледи

| от |

Поредната идея на Петър Москов за реформа в здравеопазването предвижда пациенти, които не ходят на редовни профилактични прегледи, да бъдат санкционирани.

Глоби за пациентите, които не се явяват на годишните профилактични лекари при личния си лекар, разбира се, има и в момента. На този етап, обаче, те никога не се налагат реално.

Профилактичните прегледи открай време са проформа

Вследствие на профилактичния преглед, може да се установи наличието на диабет, хипертония ( и то ако се случи кръвното налягане на пациента да е високо точно в този момент), пневмония и инфаркт. В някои случаи, ако личният лекар е наблюдателен, може да се установи и масиран обрив по лицето или огромен херпес.

За съжаление, обаче, онкологичните заболявания, болестите на щитовидната жлеза и редица други модерни и силно застъпени сред хората от най-различни възрасти заболявания, няма как да бъдат уловени в пакета на профилактичния преглед, предвиден от НЗОК.

В случая не става дума да търсим под вола теле.

Нито се поставя под въпрос необходимостта от здравна реформа. Не става дума и да си „търсим правата” като хората с кверулантни налудности, които пращат писма до всички институции и организации. Но когато става въпрос за глоба, нека поне е ясно както какво ще получим и какво няма да изгубим, ако изпълним гражданския си дълг.

Какво ще стане, ако отидем на профилактичен преглед?

Ако сме късметлии, може да ни установят диабет или хипертония, заболяването ще бъде хванато навреме, ще спасим живота си и ще спестим на касата част от скъпо струващото си лечение. Какво се случва обаче, ако някой се прояви като „недисциплиниран“ пациент, т.е. развие рак на маточната шийка, въпреки че е ходил на профилактичен преглед ? Хем, ще е изпълнил дълга си, но пак ще натовари НЗОК. Или ще иде при личния си лекар и ще поиска направление, за да бъде прегледан от специалист.

Нещата са доста по-ясни в случая с глобите за непоставен колан по време на шофиране. Ако не сложим колана си, докато шофираме, има опасност да паднем с автомобила от моста на Витиня без бънджи, а това освен мъка за близките ни, ще причини и сериозни затруднения на държавата. Особено предвид последните данни за претовареността на Софийската морга и последвалата оставка на нейния доскорошен шеф проф. Станислав Христов.

За да извършат обстоен и реално действащ профилактичен преглед, личните лекари са принудени да изпратят пациента си на специалист с направление за измислена или украсена диагноза.

Това източва лимитираните от Касата направления и води до глоби за личните лекари.

Получава се порочен кръг, в който, ако пациентите не искат да изпълнят проформа задължението си на „здрави по принуда” граждани, ги чака глоба. Ако пък искат наистина да проверят здравния си статус – ще вкарат личните си лекари в същата заплаха.

Иначе казано, ако ще се въвеждат санкции, не е ли по-добре първо профилактичните прегледи да се направят по-смислени и тогава да започваме със заплахите и размахването на пръст?

 
 
Коментарите са изключени за Порочният кръг на профилактичните прегледи