Минусите в стратегията на Обама срещу „Ислямска държава“

| от |

Дейвид Игнатиус, Вашингтон Пост

САЩ се впуснаха непредпазливо във война в Ирак през 2003 г. Този път поне никой не може да отправи подобна критика.

Администрацията действа внимателно за изпълнение на обещанието на президента Обама да „унижи и унищожи“ „Ислямска държава“ в Ирак и Сирия.

Да, Обама изглежда има стратегия и получава доста добри оценки от съюзниците в чужбина. Но много компоненти все още не са готови и не са напълно концептуализирани. Обама все още се безпокои от потенциалната цена на грешките, той трябва да се съсредоточи повече върху оправянето на нещата, включително чрез изграждането на политическа подкрепа у дома.

Лиза Монако, съветничка на Белия дом по въпросите на контратероризма, определя „Ислямска държава“ като „хибрид“ – едновременно терористична организация и армия от бунтовници. Чрез своето безразборно насилие тя заплашва Близкия Изток и американците в региона. Тя заяви, че няма достоверна информация, че организацията замисля атаки срещу самите САЩ, все още.

И така как администрацията предлага да победи този противник? Основната стратегия е чувствителна – работа чрез партньори и съюзници и убеждаването им да се сражават на място. Да не позволяваме вече на нашите приятели в региона да ни държат палтото, докато ние вършим мръсната работа. Този път въздушната и военна сила на САЩ ще бъде предоставяна на страни, които демонстрират, че са в борбата.

Чувствителна, но трудна за прилагане стратегия. Първата фаза е да бъде накаран Ирак да се съгласи с широкообхватно ново правителство. Официалният краен срок на иракчаните за сформиране на правителство е идната седмица, но САЩ искат от тях да се договорят за основна програма – децентрализация и реформи в армията, разпределяне на приходите от петрола преди да бъдат раздадени министерствата в кабинета. Това е просто поставяне на каруцата пред коня.

Да предположим, че иракчаните направят немислимото досега и да сформират съгласувано правителство. Американската стратегия допуска, че иракската армия, която рухна толкова пагубно в Мосул през юни, ще бъде възстановена по регионалните линии с доминирани от сунитите бойни части (дошли от племенните бойци). Те трябва да се заемат с борбата срещу „Ислямска държава“ на север и запад, подкрепени от кюрдските бойци пешмерга и шиитски бригади, всички слабо координирани под ръководството на ново иракско министерство на отбраната.

Междувременно САЩ отвориха тих заден канал към Иран, за да предотвратят потенциални сблъсъци в момент, когато двете страни използват въздушна сила, за да атакуват мишени на „Ислямска държава“. Това е чувствителна политика и може би началото на по-широки дискусии относно взаимодействието.

Втората фаза в стратегията на администрацията е събирането на съюзници в региона за окуражаване на сунитските мюсюлмани в Ирак и Сирия да се бият с „Ислямска държава“. Тримата основни партньори до момента са Саудитска Арабия, Йордания и ОАЕ. Всяка от тези страни е била домакин на срещи с иракски племенни лидери в последните седмици. „Отидохме при иракчаните и казахме: „Готови сме да отворим нова глава с вас“, обяснява ключов арабски представител.

Най-опасната част от стратегията включва Сирия. Някои членове на администрацията призовават САЩ да бомбардират логистични и тренировъчни центрове в Сирия, които са свърталища на „Ислямска държава“. Тези атаки може би предстоят, но американски представители искат да бъдат сигурни, че след като Америка бомбардира в Сирия, умерените бойци от „Свободната сирийска армия“ ще бъдат готови да запълнят вакуума.

ЦРУ вече обучава тайно над 4000 бойци на „Свободната сирийска армия“ и може да увеличи бързо техния брой. САЩ планират също така открито да обучат 10 000 или повече сирийци в стабилизационни сили в състояние да контролират области, които екстремисти от „Ислямска държава“ са били принудени да напуснат.

Ще проработи ли тази стратегия? Бях окуражен от коментарите на шейх Ахмад ал-Джарба, бивш лидер на сирийската опозиция и сега водач на операциите срещу „Ислямска държава“. В неотдавнашно интервю той се съгласи, че американски въздушни удари в Сирия „няма да бъдат ефективни, ако не засилят бойците на място“. Той заяви, че разполага с 4000 членове на „Свободната сирийска армия“ в Северна Сирия, работещи за същия брой сирийски племенни бойци, и че координира операциите с кюрдския лидер Масуд Барзани.

„Повечето сирийци смятат, че ИДИЛ е лудост. Ние, сирийците, не приемаме този тумор в нашето тяло“, казва Ал-Джарба за групировката, която се хвали с дивашките си обезглавявания. Бавно оформящата се стратегия на Обама срещу „Ислямска държава“ ще успее, ако Джарба и хилядите други почтени сирийци и иракчани изпълнят това обещание. /БГНЕС

 
 
Коментарите са изключени за Минусите в стратегията на Обама срещу „Ислямска държава“