Застрашен ли е човешкия фактор в зората на роботизирането

| от |

Филмовата фантастика, която най-често се свързва с роботизиране и облекчаване на човешкия труд. Вече станахме свидетели на една странна пропаганда, в която мнозина протестиращи не бяха очаровани от факта, че робот може да замени човек в редица операции. В България има роботи-сервитьори, които доставят храна до масите, елиминирайки човешкия фактор, поне до някаква степен.

Все още се налага на сервитьор да сложи чиниите в ресторант, но когато самите сервитьори са потърсени за мнение, ситуацията е малко по-различна. Онези заведения, които използват машини за пренасяне на тежки табли, официално работят много по-добре, усмихнати са и се радват на по-високи бакшиши. Причината? Когато един човек не трябва да спринтира с товар и няма напрежение, защото машината прави всичко това, обслужването е на много по-високо ниво.

Amazon също търси подобни методи за подобряване на услугите си, като в този случай ще забележим, че става въпрос за интегрирани на роботи. Един от първите такива може да бъде открит в склад в Сиатъл. Задачата на робота е да качва празни жълти контейнери на поточна линия, повтаряйки операцията отново и отново.

Разработката е дело на Agility Robotics, които много добре знаят, че това няма да е фантастичната революция. Те се стремят да направят машина, която да помага на човека и да асистира в по-тежките дейности. Ако повечето компании се опитват да създадат роботи за колонизиране на планети, създаване на цели индустрии и най-различни други дейности, компанията от Орегон е решила да създаде 10 хиляди робота, които да се занимават със складова работа.

След като все по-често виждаме употребата на изкуствен интелект, по-мощни мотори и батерии, компютърен поглед и други, очаквано е да стане свидетели и на сериозни инвестиции. Само стартъпи, които говорят за роботи са успели да съберат около 1.6 милиарда долара.

Големите в индустрията са известни – Boston Dynamics, Tesla и няколко стартъпа като 1X Technologies, Apptronik и други.

Подобни хуманоиди вече съществуват на пазара, но са в тестовата фаза, която все още стои малко по-далече от идеята да се роботизира един склад.

Никой не казва, че роботите ще сложат край на човешката дейност. Хора като Ейдриън Скот – служител в GXO Logistics – си представя, че роботите могат да разтоварват камиони и да оставят работата за дневната смяна, докато те изпълняват друга по-елементарна дейност.

Amazon префасонира своите офиси, за да е сигурен, че онези ъгли, където автоматизацията не може да работи, а и самите служители не искат да се занимават с нея.

Джонатън Хърст, Майкъл Джоунс и Деймиън Шелтън стартират своята компания Agility, а междувременно са изследвали редица животни, които най-често ходят на палци. Изследването не е било възможно най-доброто, но преди всичко се обръща внимание на животните, които са атлетични и бързи.

Agility получават задачата да създадат изкуствени ръце, които да се прикачат на тялото на обработващи единици, също така трябва да създадат и роботизирани крака, които да се позиционират на бедрата и да позволяват по-бързо движение, без да натоварват човек. Иронично, това е поръчка на Пентагона, върху която и тримата работят. През 2019 г. Agility създава микробуси на Ford, които да се управляват сами, а роботи да доставят определени пратки. Проектът не успява да стигне до крайната си фаза, а примери за проблемите могат да се открият почти навсякъде, включително и при Apple.

Прогнозите на всички в тази индустрия са големи, те очакват един ден да бъдат много по-успешни и търсени от автомобилната индустрия. Една от основните задачи на повечето производители е една – да създадат копието на една перфектна човешка ръка, която да има същата точност и дори още по-добра, но това не е толкова лесна задача.

Ето защо и днес Digit има задачата да извършва една от последните крачки в процесите на Amazon, да пълни кутиите на куриерите с пратки. В следващата година ще има дори опити за интегрирането му в други точки на работния процес.

Някои компании обръщат повече внимание и на затворническият труд. В Орегон има ферми за производство на млечни продукти, управлявани изцяло от затворници. Задачата на компанията Agility е насочена към създаването на роботи за поточна линия и тестване на продуктите.

И да, това звучи много притеснително за служителите, но финалният резултат продължава да е далече и няма никъде поставена цел за премахване на човешкия труд. Причината е, че всяка една машина работи с батерии, които имат своя капацитет. Някои от роботите могат да работят по 3-4 часа, други ще имат и по-ограничен ресурс, особено ако работата им е по-тежка.

Повечето собственици на такива компании често се шегуват, че ще минат години, преди някой да може да наема роботи-хамали, за да извършват определена логистика. Това е и интересната страна на нещата – компаниите търсят онези ниши, в които роботът може да върши елементарна и много досадна работа, в която обикновеният човек наистина ще страда и ще отказва да върши.

В логистичните фирми има доста противоречия, особено ако един робот започне да носи същите маркиращи жилетки и каска. Служителите не искат и няма да приемат толкова лесно своите електронни колеги, но това отново ни изпраща в добре познатата поредица на братя/сестри Уашовски.

Повечето компании, които искат да използват роботи, имат един важен мотив – да ги изпратят там, където е твърде опасно за хората да работят. Автоматизацията беше разкрита много сериозно като потенциал и по време на пандемията, когато повечето роботи трябваше да работят за сметка на хората.

Amazon използва или тества роботи на местата, където най-често има сериозни наранявания на служителите. От една страна е логично, че никой не иска да плаща вредни, но от друга страна трябва да признаем, че самият служител също няма да е очарован от идеята, че ще е извън строя за 1-2 седмици.

С появата на изкуствения интелект има и други позитиви, роботите ще могат да разбират елементарни команди и да изпълняват по-сериозни задачи. Да не забравяме, че медицинската индустрия също използва сериозна складова и логистична база, изисквайки товарене и гледане на най-различни видове практики и техники, следователно е очаквано да имат заетост и там, но това никога няма да изключи човешкият фактор, подобна стъпка не се очаква в следващите 20 години.

Нека не забравяме, че въпреки страховете на работниците, техните метални колеги няма да ги изместят, а ще облекчат работата, защото най-съвършената технология в момента има нужда от навигация и контрол, а това може да се направи от човек, не от машина.

 
 
Коментарите са изключени за Застрашен ли е човешкия фактор в зората на роботизирането

Повече информация Виж всички