Възможно ли е да промените личността си?

| от |

Нашите личности се формират от много фактори, обикновено извън контрола ни, включително генетика, образование и важни събития в живота.

Доскоро се смяташе, че когато достигнем зряла възраст, тези вътрешни и външни влияния повече или по-малко са приключили работата по моделирането на характера ни, извайвайки личност, която остава до голяма степен непроменена до края.

Тази теория обаче се преобръща през последните няколко години, тъй като по-нови проучвания показват, че нашите лични качества остават променливи с напредването на възрастта и че продължаваме да се променяме през целия си живот.

И все пак, тъй като естествената пластичност на нашите личности става все по-очевидна, учените се борят с въпроса дали е възможно да се предизвикат умишлени промени и колко бързо може да се постигне това.

Wiki-grafik peats-de big five ENG

Миналата година Матиас Алеманд, психолог от Университета в Цюрих, и колегите му публикуват проучване, което описва напредъка на 1523 души, които се опитват да променят личността си с помощта на приложение за смартфон, създадено от изследователите.

„Интересувахме се да разберем доколко са пластични черти на личността за кратки периоди от време“, обяснява той. Освен това екипът иска да разбере дали тези черти могат да бъдат умишлено манипулирани, за да доведат до конкретни промени, желани от всеки участник.

Известно като PEACH (PErsonality coACH), приложението е проектирано в съответствие с най-новите психотерапевтични изследвания, които показват, че ефективната интервенция за промяна на личността трябва да адресира четири ключови компонента.

Първият от тях се отнася до мотивацията за промяна, в която се повишава осведомеността за „несъответствие“ между действителната и желаната личност на човека. Следва активирането на „ресурси“ като подкрепа от приятели и роднини, които могат да помогнат на индивида да промени своите черти.

Третият елемент включва развитието на нови поведения. „Ако искате да промените личността си, много е важно да разширите поведенческия си репертоар“, обяснява Алеманд. „Така че, ако човек е да кажем малко интровертен и би искал да стане по-екстровертен, тогава е важно да тренира нови екстровертни поведения, като например разговор с непознат.“

„За да промените личността, е важно да правите нещата редовно и с тази намеса от страна на приложението можем всеки ден да напомняме на хората за техните цели и да предлагаме поведенчески задачи.“

По отношение на четвъртия и последен стълб на промяната на личността, Алеманд обяснява, че „също е важно да променим начина, по който хората мислят за своето поведение и преживявания в ежедневния живот. Затова се опитваме да им дадем задачи, които да развият техните компетенции за саморефлексия.“

Приложението се използва за популяризиране на тези основни компоненти за промяна на личността чрез предоставяне на „микроинтервенции“ като информативни видеоклипове за това какво включват различните черти, поведенчески сигнали и дейности за саморефлексия. До края на тримесечния период на проучване, самоотчетените промени в личността са значително по-големи сред потребителите на приложението, отколкото сред членовете на контролна група.

„С нашето изследване показахме, че с дигитална интервенция в продължение на три месеца е възможно, например, да станете по-съвестни или да станете по-екстроверни“, казва Алеманд. „Открихме също, че по-малка група хора успяват да станат по-приемащи чуждото мнение, а някои от тях, чиято цел е да станат пък по-малко приемащи, също успяват да постигнат това.

По същия начин хората, които са се заели да станат по-емоционално стабилни – или по-малко невротични – отбелязват положителни промени след използване на приложението само за три месеца, въпреки че тези, които се надяват да променят нивата си на откритост, като цяло не успяват.

За да се потвърдят самоотчитаните промени в личностните черти на участниците, приятелите и роднините им са помолени да предоставят сведения от собствените си наблюдения, в които подробно се описват всички осезаеми промени в характера. Като цяло наблюдатели потвърждават увеличенията на чертите, които самите участници желаят, но не успяват да забележат намаляване на черти.

Последващите оценки показват, че тези бързи, предизвикани от интервенция промени в личността продължават най-малко три месеца след края на проучването, което предполага, че наистина е възможно съзнателно да се промени нечия личност. Въпреки това Алеманд настоява, че „промяната на личността е наистина трудна“ и че желаният резултат може да бъде постигнат само с упорита работа и отдаденост.

„Най-важният фактор тук е, че трябва да сте наистина мотивирани да работите върху личността си“, казва той. „Това е задължително условие, ако искате да се радвате на промени.“

 
 
Коментарите са изключени за Възможно ли е да промените личността си?

Повече информация Виж всички