Родното място на американската демокрация не е където си мислим

1860s_White_House
Снимка: See page for author, Public domain, via Wikimedia Commons

Ако можехме да попитаме Томас Джеферсън къде са корените на американската демокрация, той вероятно ще посочи английската Магна Харта, или създаването на системата Един-човек-един-глас (или по-точно, Един-човек-над-18-години-с-двама-родители-от-Атина-който-не-е-роб-и-не-е-бил-роб-или-чужденец-или-с-родител-чужденец-или-задлъжнял-или-престъпник-или-с-родител-длъжник-или--крадец-един-глас) в древна Атина.

Което наистина е странно – защото защо основателите на САЩ биха "внасяли демокрацията“ чак от Европа, когато тя вече е в Америка, когато идват?

"Тези видове [за които ще стане въпрос сега] демократични институции са били много дълготрайни и са съществували – може би хилядолетия – преди пристигането на европейците“, казва в изявление Виктор Томпсън, изтъкнат професор по научни изследвания и директор на Лабораторията по археология в Университета на Джорджия. Той е водещ автор на статия, публикувана в списание American Antiquity, в която твърди, че колективно управление в демократичен стил може да се намери в Америка поне 1000 години преди европейските колонизатори да стъпят на континента.

1914 Panoramic View of Iroquois

Ирокези

"Предлагаме наистина различна гледна точка за местното управление в този регион, отколкото повечето археолози имат“, добавя Томпсън. Масовите исторически книги понякога посочват Конфедерацията на ирокезите (група от индиански племена от района на Великите езера в Северна Америка) като пример за ранна американска демокрация, на така социалната демократична система само поставя като съществуваща само няколко десетилетия преди контакта с европейците.

За разлика от това, анализът на изследователите на съществуващи артефакти от мястото на Колд Спрингс в централна Джорджия, където индианските общностите на Мускогите строят големи кръгли обществени сгради, наречени "куков рако", показва, че колективното управление е съществувало още около 500 г. от н. е. - хилядолетие по-рано, отколкото се е предполагало досега.

"Това е хубавото на музейните колекции", казва Томпсън. "Те просто си седят там и могат да ви кажат толкова много. Всичко, което всъщност ви е необходимо, са нови идеи и нови методи, за да можете да се върнете и да разгледате колекциите отново."

Така че изследователите извършват ново радиовъглеродно датиране на артефакти, които преди това са били в колекциите на Лабораторията по археология в продължение на близо 50 години – Колд Спрингс е разкопан в началото на 1970 г., преди завършването на язовир в река Окони, който в крайна сметка ще потопи обекта под езерото Окони. Големият брой нови резултати прави Колд Спрингс сега едно от най-добре датираните ранни могили в Югоизточна САЩ – но този анализ не е краят на изследването.

Представители на Мускогите

"Срещахме се в Zoom и разглеждахме снимки на дупки за стълбове – тонове снимки на дупки за стълбове", казва РаеЛин Бътлър, мениджър на отдела за запазване на историята и културата на народа Мускоги в Оклахома. "Нашият основен принос беше да усвоим информацията и да предоставим знания и перспективи как племенните хора са помогнали да се внесе така необходимия контекст за нашата социална организация и традиционните форми на управление."

Този аспект от историята често е бил пренебрегвана в археологията. Общата представа, че коренните американски култури са предимно водени от вождове като безспорни автократи, които притежават значителна власт над своето племе – не идва от самите коренни хора, а от испански изследователи и колонизатори. Идеята "е неправилна и формира грандиозен предразсъдък, който е много труден за преодоляване", казва Търнър Хънт, служител по опазването на Мускогите (и част от народа) и съавтор на статията.

"Ние все още имаме Национален съвет в нашия съвет, който заседава и приема закони – това е било така от стотици поколения", казва той.

Колд Спрингс, подчертават Хънт и Бътлър, не е Стоунхендж или пирамидите в Гиза – това е археологически обект, датиращ от повече от хилядолетие, който обаче "има жива, активна култура, която е пряко свързана с него", посочва Хънт.

"Вярваме, че нашите правителства, нашите демократични институции, практикуват този начин на живот от хиляди години", казва още той. "Ние сме свързани с предците ни чрез начина, по който се държим и днес."

Споделяне
Харесва ми
Споделяне

Подобни

Ексклузивно

Последни

  • Истории
  • Техно
  • Родното място на американската демокрация не е където си мислим