Коя хартия порязва най-лошо?

| от |

Понякога физиците прекарват времето си в решаване на големите вселенски загадки като „къде са извънземните?“ или „откъде знаем, че не живеем в симулация?“ Друг път се занимават с истински важните неща – например как така успяваме да се порежем с хартия и как да избегнем подобно нещо.

„Хартията заема централно място в човешката култура вече повече от хилядолетие“, започва правилно новото изследване, наскоро прието за публикуване в списание Physical Review E. „Използването ѝ обаче е свързано с често срещано нараняване: порязването.“

И като се има предвид, че е елементарен инцидент със съвсем елементарен предмет, възниква въпросът какво толкова има за изследване. Реално обаче в изследването се посочва, че „физиката, която стои в основата на порязването на мека тъкан с гъвкав лист хартия остава неразгадана“.

Various products made from paper

Не само, че не би ли трябвало кожата ни да е по-здрава от парче целулоза с дебелина от микрометър, но изглежда, че самите инциденти се случват почти на случаен принцип.

За да отговори на тези два въпроса, екип от Техническия университет на Дания организира експеримент: те събрат различни видове хартия и тестват способността на всяка от тях да разреже плочка от балистичен желатин – материал, специално създаден да имитира мускулна тъкан на хора и животни. И да, той не е толкова автентичен, колкото истинската плът, но, както посочва съавторът на изследването Кааре Йенсен пред Science News, „трудно е да се намерят доброволци за подобни изследвания“.

И така, какво откриват те? Оказва се, че порезната рана от хартия е резултат от деликатен баланс между дебелина и острота. Ако изберете твърде тънък лист хартия, той ще се огъне срещу кожата и прорез няма да има; от друга страна, твърде дебел лист би бил прекалено тъп, за да се среже.

Така стигам до златния въпрос – кой е най-опасният вид хартия?

Екипът определя дебелината от около 65 микрометра като най-добрата – или най-лошата в известен смисъл – за порязвания с хартия. Ъгълът на атака също има значение: хартията, която се среща с кожата директно вертикално, е по-малко опасна от под ъгъл.

Endlospapier fan-fold paper

Хартия за матрично принтиране

На практика това означава, че трябва да избягваме матричната хартия, обясни екипът – което, за щастие, е доста лесно, защото тя са използва от старите принтери и факсове. На второ място се оказва обаче хартията от списанията, което вероятно не е твърде изненадващо за всеки, който редовно чете списания.

И така, след като открива най-смъртоносните видове хартия и как най-добре да ги използват, екипът прави очевидната следваща стъпка: 3D принтира „папиемачете“ – оръжие, което може да реже краставици, чушки и дори пилешко.

Физиката е прекрасно нещо.

 
 
Коментарите са изключени за Коя хартия порязва най-лошо?

Повече информация Виж всички