Apple отново предупреждава потребители за зловреден софтуер

| от |

През април, тази година, Apple официално уведоми всички потребители на iPhone в 92 страни, че са били обект на атака от шпионски софтуер. Хакерите са използвали всички възможни методи за достъп до самия Apple профил в социалната мрежа. Повечето от атакуваните потребители са били в Индия, но Европа също е получила сериозно предупреждение.

Минават няколко седмици и инженерите на Тим Кук не споделят нищо от въпросните атаки. Бившият гигант Blackberry, който в момента работи като фирма по дигитална сигурност, посочват и източника на атаката – Китайска Шпионска кампания, носеща името „LightSpy“. Apple не се наемат с посочването на виновници и смятат, че има и други замесени. По мнението на Apple, BlackBerry са анализирали атаката за macOS, а не тази за iPhone.

Това не е първият път, когато калифорнийската компания се озовава в ъгъла и е нападната от хакери. Потребителите на iPhone са получили съобщение за потенциална атака в 150 страни в през 2021 г. и продължават да търсят някои от най-влиятелните хора в цял свят.

Понякога има търсене на конкретни хора, като това могат да бъдат журналисти, политически десиденти, чиновници и бизнесмени в различни сектори. Apple също са изненадани, тъй като подобни атаки костват милиони долари и често остават под масата, след като не се разпространяват широко в пространството и не показват никакви изненади. Единственият вариант за предпазване е с помощта на така наречения Lockdown Mode, който реално е успял да предпази редица потребители. Компанията продължава да признава, че все още не е имала пострадал от подобни хакерски атаки, използвайки тази система, но тъй като говорим за милиони потребители, най-вероятно има някои, които са по-апетитна цел, спрямо други.

Повечето хакерски програми използват дупки в софтуера, за да успеят да контролират микрофона или да следят всичко, което е написано, включително съобщения, които са криптирани, както може да бъде забелязано в WhatsApp и Signal. Други проблеми са свързани със следене на жертвата, събиране на информация, както и още много други видове пробеми.

В миналото всичко ставаше с помощта на изпратени линкове, които карат потребителя сам да отвори вратата на хакерите. Често това бяха изпращани съобщения от iMessage или WhatsApp. През 2021 г. Apple осъзнаха, че имат много сериозен пробив в системата на iMessage, която може да бъде заразена с позвъняване или изпращане на едно съобщение, без значение дали изобщо се използва или не. Повечето разработчици потвърждават, че това е оръжие, което не може да бъде защитено и точно по тази причина се случват редица проблеми.

Въпросното съобщение съдържа самият вирус и без никакво действие, кодът вътре започва да действа и предоставя достъп до изпращача. След поемането на контрол, съобщението автоматично се изтрива, а с това се слага и край на всякаква връзка.

Най-вероятно има и достатъчно потребители, които са чували за софтуера Pegasus. Той беше разработен от Израелска компания, която официално търсеше различни дупки в защитата на всички телефони – Android и iOS. Въпросната компания е започнала да го предлага на правителства, като техният довод е, че ще се атакуват само и единствено терористи и престъпници. Ако обърнем внимание на списъка с държави, закупили продукта, откриваме Русия, Беларус, страни в Южна Америка и още много други.

Apple трябваше да заведе дело срещу въпросната компания и да ги държи отговорни за атаката на милиони потребители. Проблемът е, че потребителите не получиха нищо особено и се наложи да търсят други варианти за справяне с тази напaст. Калифорнийците бързо предложиха така наречения Lockdown Mode, който трябва да неутрализира и да спре достъпа на телефони и други номера, които не само не присъстват във вашия указател, но и до които никога не сте звънели. Така няма шанс за абсолютно никой да се добере до устройството ви и да се опитва да комуникира с него. След това се препоръчва да се следи поведението на устройството ви, ако батерията започне да пада по-бързо, усетите забавяне или най-вероятно срещнете доста проблеми, то тогава е задължително да проверите какво се случва или да предадете устройството си на експерти.

Друг неприятен момент е, че LockDown Mode не работи по най-добрия начин, но носи сериозни защити, тъй като вече ще е почти невъзможно за един хакер да открие или да използва пълната функционалност на телефона. Препоръките на експертите са обвързани и със следенето на различни видове устройства, включително и на трафика, който правите. Ако изведнъж използвате повече мегабайти от миналия месец, тогава може да бъдете подозрителни.

 
 
Коментарите са изключени за Apple отново предупреждава потребители за зловреден софтуер

Повече информация Виж всички