Филмът от 1978 г. „Invasion of the Body Snatchers“ е научно-фантастичен филм на ужасите, който разказва за група извънземни, които идват на Земята и бавно заменят всички хора със свои идентични копия. Това, което прави филма толкова страшен, е параноята, породена от факта, че героите не могат да се доверят на никого, дори на тези, които преди са обичали.
За един 28-годишен мъж в Колумбия миналата година този сценарии се сбъдва – поне в ума му.
„28-годишен пациент без данни за психиатрични заболявания в семейството… е отведен от полицията в психиатрична болница поради неуспешен опит за убийство на негов съсед“, се отбелязва в доклада за случая на мъжа, публикуван в списание Cureus.
„По време на психическия преглед се доказва, че пациентът вярва, че родителите му са били убити преди време, а сега някакви други хора ги заменят; следователно той иска да убие „самозванците“.
Съседите и родителите на мъжа почти сигурно не са били заменени с никого. Мъжът всъщност има рядко психиатрично разстройство, наречено синдром на Капгра (на името на Жозеф Капгра, на основната снимка). То е регистрирано само при около 250 души, като повечето се среща при хора, преди това диагностицирани с шизофрения, деменция или някакъв друг вид невропсихиатрично заболяване
Пациентът в доклада обаче не е имал такова заболяване. Вместо това той вероятно е един от малкия брой хора, чийто синдром е причинен от канабиноиди.
„Връзката на синдрома на Капгра с развлекателните наркотици е много рядко като в медицинската литература са описани само седем случая“, обяснява докладът по случая. „Затова е задължително първо да се изключат други органични и функционални събития, които могат да предизвикат заболяването.“
Лекарите нареждат множество тестове, включително сканиране на мозъка с ЯМР и различни скрининги на полово преносими инфекции. Освен един изненадващ резултат при ЯМР – „леко акцентиране на мозъчната фолиа, което може да представлява известна степен на атрофия на малкия мозък“, обясняват авторите – всички те са отрицателни. Това оставя само 8-годишния навик на пациента да пуши канабис като вероятно обяснение за неговите заблуди.
Въпреки че може да се характеризира главно с вярата, че хората около вас са заменени с измамници, обикновено това не е единственият симптом на синдрома на Капгра. Състоянието може да се прояви с параноични заблуди, дисоциация, слухови или зрителни халюцинации или други невропсихиатрични проблеми.
Пациентът в доклада за случая е имал, както лекарите го описват, „типичен“ случай: той е „пациент в съзнание, има представа за времето, мястото и личността си, но покорен от експанзивно настроение, нелогични мисли, заблудни идеи на параноик и мегаломан, с нулева интроспекция и компрометирана преценка; не се проявява халюцинаторно поведение.“
„Пациентът се идентифицира като известен музикант, а дядо си – като известен терорист“, отбелязват те.
Въпреки че опитът за убийство на някого може да изглежда краен, всъщност не е толкова необичайно за пациенти със синдром на Капгра – „убийството“ е посочено като свързан симптом на състоянието за 1 на всеки 25 случая. И за тези, които изучават синдрома, не е трудно да разберат защо.
„Трудно е да си представим колко неприятно би било да вярваш, че някой, когото обичаш, е заменен от двойник“, обяснява клиничният и съдебномедицински психолог Джони Е. Джонстън в Psychology Today. „Добавете идеята, че този измамник има контрол над ума ви, крои заговор да превземе света или е отвлякъл любимата ви и единственият начин да я „освободите“ е като убиете дубликата й. В такъв случай насилието може да бъде логичен, макар и трагичен отговор.“
За щастие на всички участващи, тази история има щастлив край: след два месеца лечение с комбинация от антипсихотични и стабилизиращи настроението лекарства, симптомите на пациента напълно изчезват. Междувременно авторите се надяват, че необичайната времева линия, лечение и вероятна причина на случая ще предизвикат по-нататъшни изследвания на това мистериозно и без съмнение тревожно състояние.