Чудили ли сте се защо понякога на мястото, където се намирате, времето е ужасно, но в дома на ваш приятел, който е само на няколко километра, грее блажено слънце? Е, ако живеете на високо, това може да се дължи на нещо, което се нарича „фьон“.
Фьонът е метеорологичен феномен, при който от едната страна на високото място – най-често планина, която ще използваме за пример по-долу – се наблюдава студено и влажно време, докато от другата страна е топло и сухо.
Това може да се обясни с изтласкването на влажния въздух нагоре при срещата му с планината. „След това въздухът се охлажда и кондензира, докато се изкачва, образувайки дъждовни облаци“, обяснява водещият на прогнозата за времето Став Данаос за BBC Weather. „Докато вали от тази наветрена страна се губи влага и се получава топлина. След това този по-топъл въздух се спуска надолу по другата страна на планината, известна като подветрената страна.“
Именно топлият, сух вятър от подветрената страна е известен като фьон.
Горното обяснение обаче не е единственото; според Метеорологичната служба има четири възможни механизма, които стоят зад ефекта, и комбинация от всички тях може да се случи едновременно.
Един от тези други механизми се появява, когато вятърът, удрящ от едната страна на планината, не е достатъчно силен, за да бъде изтласкан нагоре към върха. Вместо това въздухът, който е по-близо до върха на планината, се спуска към подветрената страна, където промяната в налягането при падането му го кара да се затопли.
Турбулентността също може да играе роля при преминаването на въздуха над планината, което води до неговото смесване. „Това смесване обикновено води до затопляне надолу и овлажняване нагоре на планинския въздушен поток“, обясняват от Метрополитен, „и следователно до по-топли и по-сухи ветрове в долините по посока на вятъра.“
След това, тъй като на подветрената страна на планината обикновено има по-малко облаци, Слънцето има достатъчно възможности да затопли нещата.
Звучи доста приятно, ако се намирате на подветрената страна, но фьонът може да има някои опасни последици. Например, по-топлите температури могат бързо да разтопят снега – дори по време на антарктическа зима – и да увеличат риска от лавини и наводнения, докато топлите и сухи ветрове могат да осигурят идеални условия за възникване и разпространение на горски пожари.
Тези ветрове също могат да бъдат опасно силни. През 1982 г. Колорадо е връхлетяно от серия ветрове Чинук – наименованието на фьон в района на Скалистите планини – толкова силни, че дървета са изкоренени, електропроводи са съборени, а покриви – повредени.