Изгубили сте портфейла си, статистиката дава надежда

| от |

Какво би направил човек, ако намери портфейл на улицата, пълен с пари? Това е един от най-древните и интересни въпроси, които поставят човешката етика на сериозно изпитание. Учените винаги са се опитвали да открият до каква степен доброто ще надделее в подобна дилема и съществували добре познатата човешка почтеност.

Науката отдавна предлага инструменти, с които всяка теория да се тества, но в този случай социолозите решили да направят изследване, използвайки повече от 17 000 портфейла в 355 града в 40 страни. За целта поставено лице се облича като турист и носи в себе си „изгубен портфейл“. В него, освен парите, присъстват редица кредитни карти, визитни картички и списък с продукти за закупуване. Човекът влиза в банка по свой избор и предоставя портфейла на служител и моли да се погрижат за връщането му при собственика.

Социолозите дълго време се чудили дали сумата в портфейла е достатъчно изкушаваща, особено след като намереният портфейл се предава в места като банки, пощенски офиси и кина. Основната хипотеза в изследването е, че колкото повече пари има в един портфейл, толкова по-малко са шансовете човек да го върне обратно, все пак никой не бяга от по-сериозните суми. След провеждането на експеримента, изследователите от университета в Мичиган били изненадани от следния факт – колкото повече пари има, толкова по-високи са шансовете за връщане. В началото резултатите ги изненадвали, защото голяма част от парите се връщали при собственика.

По тази причина преценили, че явно сумата не е достатъчно изкушаваща, следователно я увеличили цели три пъти. И въпреки очакването да се разделят със сумата, изследователите разбирали, че цялото съдържание е непокътнато. Понякога поставяли сума от около 13 долара, а в други, особено в страни като Великобритания, САЩ и Полша, сумите варирали и понякога стойността достигала около 100 долара. Когато дошло време да се намеси и добрата стара статистика, изследванията показали, че около 72% от портфейлите с повече пари са се завърнали, 61% от онези, които съдържали едва 13 долара са били също върнати.

46% от празните също са били предадени в полиция или друга институция. Цялото изследване е публикувано в журнала „Наука“ и доказва, че морала и честността не могат да бъдат продадени или зачеркнати на фона на скромно обогатяване. В повечето случаи предадените предмети действали пряко върху морала на човек. Този акт мотовирал по-сериозно задълбочаване в изследването.

Някои респонденти преживявали евентуалното страдание на истинския собственик и благодарение на това, връщат загубената вещ. Другото обяснение е, че всеки откривател предпочитал да запази положителния си образ за себе си и следователно колкото повече пари имало в един портфейл, толкова по-виновен щял да се чувства този, който реши да прибере парите за себе си. Изненадата е пълна, когато се окаже, че редица икономически модели, прилагани в тази теория не работят. Изследване от този вид може да предложи няколко добри заключение:
1. Очевидно е, че всяко човешко същество се стреми да направи правилното в конкретната ситуация.
2. Проявата на такива белези, при това на толкова глобално ниво показва, че човешките добродетели не бива да се подценяват.

 
 
Коментарите са изключени за Изгубили сте портфейла си, статистиката дава надежда

Повече информация Виж всички