Престолонаследницата на Швеция – Виктория
Виктория Ингрид Алиса Дезире, престолонаследницата на Швеция и най-голямото дете на крал Карл XVI Густав и кралица Силвия, е родена през 1977 г. Очаква се тя да стане четвъртата кралица на Швеция и първата жена владетел на страната от началото на XVIII в. насам.
На 46-годишна възраст Виктория е единственият представител на Поколението Х в списъка ни. Това означава, че тя е израснала преди ерата на социалните медии, когато още съществуваше такова нещо като поверителност, която другите четири принцеси никога няма да познаят. Виктория е учила във Франция, Съединените щати и Швеция, където получава бакалавърска степен по изследвания на мира и конфликтите от университета в Упсала. Освен това е работила в различни държавни служби и е преминала основно военно обучение в шведските въоръжени сили.
През 2010 г. Виктория се омъжва за шведския фитнес инструктор Даниел Вестлинг, който сега е известен като престолонаследника Даниел. Те имат две деца: Принцеса Естел, на 11 г., и принц Оскар, на 7 г. Естел е втора в линията на наследяване на трона след майка си и първата шведска принцеса, която е обявена за престолонаследник от раждането си; до 1980 г. момчетата са прескачали начело на шведската кралска линия на наследяване по-големите си сестри. Карл XVI Густав например става крал през 1973 г., въпреки че има четири по-големи сестри.
Законът се променя, когато шведският парламент приема Закона за наследството от 1979 г., за да уреди равенството между половете в кралското семейство. Парламентът също така прави новия закон ретроактивен, което предизвиква вълнение, защото по-малкият брат на Виктория, Карл Филип, е роден четири месеца преди приемането на закона. Момчето вече е било обявено за престолонаследник, но съгласно новия закон Виктория го заменя като престолонаследник. Още през януари 2023 г. Карл XVI Густав заявява, че не е съгласен законът да се прилага със задна дата, но добавя, че подкрепя Виктория в ролята ѝ на престолонаследница.
Принцеса Елизабет от Белгия
Очаква се Елизабет Терезия Мария Елена, херцогиня на Брабант (титла, която се дава на белгийския престолонаследник), да стане първата кралица на Белгия. 22-годишната принцеса – най-възрастната от принцесите от Поколението Z в този списък – е дъщеря на крал Филип и кралица Матилда и се подготвя за тази роля още от дете.
На 10-годишна възраст Елизабет изпълнява първия си официален кралски ангажимент, като се появява на откриването на детската болница „Принцеса Елизабет“ в Гент, кръстена на нея. Нейното име носи и белгийското научно съоръжение в Антарктида – Изследователската станция „Принцеса Елизабет“.
Откакто Белгия получава независимост от Нидерландия през 1830 г., тя има седем крале. Тъй като страната променя линията на наследяване през 1991 г., по-малките братя на Елизабет, принцовете Габриел и Емануел, няма да я изместят. Елизабет има и по-малка сестра, принцеса Елеонора.
Все още продължаващото образование на Елизабет включва изучаване на история и политика в колежа „Линкълн“ към Оксфордския университет; през 2020 г. тя получава и международна диплома за средно образование в колежа Атлантик в Уелс. Освен това изучава социални и военни науки в Кралската военна академия в Брюксел, Белгия, и участва в програмата Yale Young Global Scholars в Йейл.
По-рано тази година пресата съобщи за посещение на Елизабет в Египет с майка ѝ и за пътуването ѝ до Йордания с родителите ѝ, за да присъства на сватбата на престолонаследника принц Хюсеин с Раджва ал Саиф. Засега Елизабет е успявала да води сравнително сдържан живот за една бъдеща кралица.
Принцеса Катарина-Амалия от Нидерландия
Никоя от принцесите не знае по-добре от 19-годишната Катарина-Амалия Беатрикс Кармен Виктория, нидерландската престолонаследничка, че предимствата на кралския живот си имат и недостатъци. Амалия, както я наричат, е най-голямото дете на крал Вилем-Александър и кралица Максима и ще бъде четвъртата кралица, откакто нейната прапрабаба Вилхелмина става първата кралица на Нидерландия през 1890 г.
Амалия – която има две по-малки сестри, принцесите Алексия и Ариана – е първата нидерландска принцеса, чието място на трона е осигурено още от раждането ѝ. Тя е родена през 2003 г., две десетилетия след като Нидерландия променя конституцията си през 1983 г., за да се признава абсолютното първородство. Като престолонаследник тя носи титлата принцеса Оранска.
Амалия публично се опитва да намери деликатния баланс между това да изпълнява кралските си задължения и да се занимава с „нормални“ за нейната възраст дейности. Когато през 2022 г. навършва 18 години, става член на Държавния съвет на Нидерландия, а в същото време принцесата отказва годишната помощ от 1,8 млн. долара, която ѝ се полага от правителството като престолонаследник, като заяви, че в момента не прави нищо, за да я заслужи. Същата година Амалия започва да учи в Амстердамския университет, за да получи диплома по политика, психология, право и икономика.
Но студентството на принцесата бързо придобива страховит обрат, когато холандска престъпна група заплашва да я отвлече и убие. Амалия се премества обратно при родителите си в кралския дворец в Хага край Амстердам и сега посещава лекциите с ескорт от охранители. Тя споделя, че ѝ липсва свободата, която е имала като студентка, когато живее сама.
Принцеса Ингрид Александра от Норвегия
19-годишната принцеса Ингрид Александра е втора по ред за трона на Норвегия след баща си, престолонаследника принц Хаакон. Очаква се тя да стане втората кралица на Норвегия, въпреки че ще бъде първата жена монарх, родена в страната. Маргарита I – която управлява в края на XIV и началото на XV в. съюза на Норвегия, Дания и Швеция – е родена в Дания.
Тъй като през 1990 г. Норвегия променя конституцията си, за да следва абсолютното първородство, Ингрид Александра остава пред по-малкия си брат, принц Свере Магнус, в линията на наследяване.
Подобно на останалите принцеси, Ингрид съчетава официалния си живот с лични занимания. През 2016 г. 12-годишната тогава принцеса запалва котела на церемонията по откриването на Младежките олимпийски игри в Лилехамер, а две години по-късно кръщава новия изследователски кораб на Норвегия „Кронпринц Хаакон“. За 18-ия си рожден ден през 2022 г. тя получава собствен кабинет в Кралския дворец – официалната резиденция на семейството ѝ в Осло.
Образованието ще бъде основният фокус на Ингрид Александра през следващите няколко години, но вероятно тя ще намери време за някои от любимите си спортове, включително ски и сърф. През 2020 г. принцесата спечели златен медал в националния шампионат по сърф за юноши и девойки.
Принцеса Леонор от Испания
Като наследница на испанския престол, принцеса Леонор де Тодос лос Сантос де Борбон и Ортис притежава титлата принцеса на Астурия. Тя е най-голямата дъщеря на крал Фелипе VI и кралица Летисия, които имат и по-малка дъщеря на име София. Но Леонор не е престолонаследникът на страната – в центъра на испанското законодателство за наследяване на престола продължава да стои мъжкото първородство. Тя се счита за презумптивен наследник, защото може да бъде изместена, ако родителите ѝ имат син. Въпреки това, като се има предвид, че кралят и кралицата вече са на петдесет години, шансовете им да посрещнат момче в семейството са все по-малко вероятни. Така че се очаква Леонор да стане първата кралица на Испания след Исабела II, управлявала в средата на XIX век.
Леонор, която по-късно тази година навършва 18 години, наскоро завърши двугодишен гимназиален курс в колежа Атлантик в Уелс. Сега тя ще започне тригодишно военно обучение, като ще прекара по една година в Генералната военна академия на Испания в Сарагоса, Военноморското военно училище в Марин, където ще служи на борда на учебния кораб „Хуан Себастиан де Елкано“, и Генералната военновъздушна академия в Сан Хавиер. Принцесата следва същия път като баща си, който преминава подобно обучение, преди да стане крал. Очаква се след завършване тя да постъпи в университет.
Макар и до известна степен изолирана от медиите поради възрастта си, Леонор все пак е израснала в светлината на прожекторите. Миналата година един уебсайт съобщи, че принцесата е влюбена в млад испански футболист, полузащитника на „Барселона“ Пабло Паес Гавира, известен като „Гави“, като отбелязва, че е украсила училищната си папка със снимки с неговия лик. Но Леонор вероятно се учи добре как да се справя с пресата – както с положителната, така и с отрицателната: все пак семейството ѝ е преживяло редица политически и лични драми. От абдикацията на дядо ѝ крал Хуан Карлос през 2014 г. след разследване за корупция до напрежението между майка ѝ и баба ѝ по бащина линия, кралица София.