Джо Велайдум от Маршфийлд, остров Принц Едуард, Канада, стои пред дома си през юли миналата година, преди да отиде на разходка с кучето си. И ако се беше задържал малко по-дълго, може би щеше да стане вторият човек в историята, за когото е потвърдено, че е бил ударен от метеорит.
„Сюрреалистично е като си помисля колко рядка и колко близка е била тази среща. Стоях точно в точката на удара, само няколко минути той да се случи“, разказва Велайдум пред медии.
„С партньорката ми Лора решихме да изведем кучетата на бърза разходка. В това изобщо нямаше нищо необичайно. С изключение, че спрях на алеята, за да преместя каишката на кучето, защото по-късно същия ден трябваше да дойдат озеленителите и да окосят тревата, а каишката беше на тревата. Иначе никога не спирам на това място.“
„В ретроспекция, ако бях останал точно там само минута или две повече, със сигурност щях да бъда ударен от метеор и вероятно щях да умра. Така че, докато невинно съм премествал повода, към мен се е бил устремил метеорит“.
За щастие, Велайдум и кучетата му са далеч, когато космическата скала удря, и той не разбира изобщо, че нещо се е случило, докато не връща от разходката и не открива странни тъмни отломки на пода. Проверявайки камерата на вратата си, той открива, че има кадри от нещо, което ужасно много приличат на удар от метеорит. Удивително е, че на няколко кадъра от видеото преди удара се вижда как метеоритът пада към Земята.
След като бащата на Лора предполага каква може да е тази малка експлозия, Велайдум усърдно събира проби от отломките и изпраща около 7 грама от тях на Крис Херд, уредник на колекцията от метеорити в Университета на Алберта.
Не се вдига много шум около това, но всеки ден Земята е бомбардирана с около 44 000 кг. метеоритен материал. По-голямата част от него изгаря безвредно в нашата атмосфера, но някои камъчета достигат до земята, където съставът им може да бъде изследван. Разглеждайки изпратените му проби, Херд установява, че те са хондрити – най-старите известни скали, чиито компоненти са се образували по време на раждането на Слънчевата система.
„Умопомрачително е да си помислим, че това парче камък е изминало стотици милиони километри и е кацнало на прага на дома ни, където стоях точно няколко минути по-рано“, казва още Велайдум.
Въпреки че е най-често срещаният вид метеорит, цялостният инцидент е изключително рядък. Защо? Ами може би това е единственият случай, в който сме заснели видео и аудио на метеорит, който се удря в Земята.
„Това не е нещо, което сме чували досега“, казва Херд пред CBC News. „От научна гледна точка е нещо ново.“
„Нито едно друго падане на метеорит не е документирано по този начин, в комплект със звук“, добавя той в изявление на Университета на Алберта. „Това дава съвсем ново измерение към естествената история на Острова“.
Според Херд метеоритът вероятно се е движил с около 60 000 км/ч, когато навлиза в атмосферата, преди да се забави до крайна скорост от около 200 км/ч, с която се удря в Земята. За щастие на Велайдум, това се случва няколко минути след като той се дръпва.