Дмитри Уткин дава името „Вагнер“ на компанята на Пригожин – украинецът с пристрастия към нацизма

| от |

След като ЧВК „Вагнер“ продължава да превзема Бахмут по няколко пъти в месеца, нека обърнем внимание на един от интересните кадри – човекът, който я кръщава. До този момент „Вагнер“ продължава да работи като организация, стояща по-далече от Руската федерация. Последните няколко истерични момента от живота на Пригожин показаха, че военната операция, която цяла Европа позна като война, очевидно не върви и боксува силно назад.

Освен присъствието им в Украйна през 2014 г., същите наемници са присъствали в някои от горещите точки на света, включително Сирия, Либия, Мозамбик и други. Великите супервойници имаха време да се борят със страни от третия свят, разполагащи с минимална военна подготовка, следователно трупаха и победи, но когато се върнаха в Украйна, откриха съвсем различна армия, съвсем различно въоръжение и още много други несгоди. Отчаянието на Пригожин стигна до там, че се наложи да вади утайката на руските затвори и да ги изпраща на фронта, обещавайки им свобода.

А замисляли ли сте се за името? Защо „Вагнер“? Историята ще ни отведе към Дмитри Уткин и неговата позивна „Вагнер“. До днес Русия твърди, че се бори с нацисти в Украйна, но пропуска да сподели, че Дмитри има нацистки татуировки по тялото си и очевидно изповядва същите идеи, които някога Хитлер е разпространявал със своята пропаганда.

Нещо друго, документите от компанията, които изтичат в интернет, показват, че Уткин се разписва с популярното „зиг“, а също така поздравява всички свои братя по оръжие с нацистки символ.

Това е интересен кадър, бихте казали, че дори е цветът на руския военен елит, следователно ще се запознаем с неговите умения и качества, както и жизнения му път до този момент.

Дмитри Уткин е роден на 11 юни 1970 г. До този момент няма точно определено място на раждане. Някои твърдят, че е роден в Асбест, други смятат, че е от село Смолино в региона на Кировград, Украйна. Като дете, Дмитри е учил в Украйна. Майка му е инженер и се развежда с бащата в по-ранна възраст. Уткин е отгледан само от един родител. Журналисти от родния му град са се опитали да се свържат с приятели от миналото, но никой не можел да каже нещо специално за тази личност. Един човек си спомня, че е арогантен, но винаги е бил добър ученик, поне такава е местната легенда. През 2017 г. майката на Уткин продължава да живее в Смолино в малък апартамент от соц. стил.

След дипломирането си, Дмитри заминава за Ленинград, където се записва във военно училище. Военната програма го води до руското ГРУ и специалните сили, където може да бъде открит в архивите. Следите му често водят до родното село, но Уткин не се задържал много там. Понякога идвал с различни жени и са го забелязва с две от неговите деца, но само толкова.

Последната визитация, известна такава, на майка му е през 2016 г. и войната в Украйна се развива с пълна сила. По това време Уткин е командир на военни части в Луганск и Донбас. Украинските специални сили не са го познавали и не са реагирали на неговото посещение по никакъв начин.

Различните разследващи журналисти не могат да покажат много информация относно личния му живот. Твърди се, че този човек има деца в Смолино, както и бивша съпруга на име Елена Шербинина, за която се жени в средата на 90-те години и прекратява връзката през 2000 г. През 2015 г. Елена ще го потърси в специална програма в интернет, но само толкова. През 2016 г. руското издание Газета ще я потърси за коментар. От нея ще стане ясно, че Дмитри е участвал в двете Чеченски войни. За кратко се е смятал за мъртъв, а следите му са открити във военен лагер, който тренира наемници за изпращането им в Сирия. След военните кампания в Чечня, Елена разказва, че нейният съпруг е имал проблеми с адаптирането към цивилния живот, което в последствие води до тяхната раздяла. По нейни думи, майката на Дмитри също е помогнала за раздялата, защото това е единственият човек на планетата, който може да подчини Уткин.

Уткин е бил зачислен във втора специална бригада на Спецназ. Премества се в Русия през 2000 г. и е офицер в запаса, но след това закупува апартамент в Санкт Петербург през 2018 г. и се регистрира във военно общежитие – онова, което е заето от Специалните сили.

През 1999 г. Уткин е бил капитан. Описан е във вестник като един от смелите бойци, които се борят срещу чеченците в Дагестан. негова снимка може да бъде открита във в-ка, но през 2021 г. се показва още един път. През 2002 г. Уткин се смята за командир на 700-ти специални сили в Печори. Мнозина го смятат за онзи загубеняк, който не може да направи нищо в цивилния живот, а точно по тази причина, бъдещият „Вагнер“ ще се превърне в съвършения войник. На 40-годишна възраст, същият човек е успял да стигне до ранга на лейтенант-полковник. Изпратен е в далечната тайга на Песков регион. Досието му във военната академия е заличено и няма никаква информация какво точно е изучавал там. Някой се стреми да покрие всички следи, които могат да бъдат оставени, а неговата кариера на наемник, започва да дава и много отговори.

През 2012 г. Уткин е в резерва на армията. Вече има военна пенсия, но решава, че има качествата да се занимава с една далеч по-престижна и добра работа. Ориентира се към частния военен сектор, но първото назначение не е компанията на Пригожин, а Охранителна фирма Моран. По това време „Вагнер“ съществува, но оперира напълно легално по законите на международното военно право.

Частните военни компании не са в противоречие на армията, следователно не е трудно за пенсионираните войници да намерят новата доза адреналин. Една от възможностите за заобикалянето на законите е, че Путин настоява всяка една военна компания да държи оръжията си и военния си резерв в чужбина, но не и в Русия. Твърди се, че Уткин е бил дори рекламно лице на въпросната компания, но няма запазени кадри от този фотографски период.

След Сирия, дейността на повечето военни компании се променя. През 2013 г. същата компания отваря врати в Хонконг и се представя като Славянски корпус, формиран с общо 270 души, които се подписват под командването на руския олигарх Юсиф Жабер. Господата трябва да обезопасят транспортен хъб близо до Диер ез-Зор. Една от двете формации е водена именно от Уткин. Тогава още няма Вагнер, но някои от колегите му разказват, че интересът към Третия райх е бил повишен.

Славянският корпус има възможност да влезе в битка с Ислямска държава. В края на мисията, наемниците се прибират обратно в Русия. Твърди се, че има много сериозни проблеми между командването и самия клиент. Уткин не е доволен от заплащането, което често закъснява. Уткин посочва, че липсват и бронираните автомобили, които са обещани, но така и не пристигат.

Пристигайки обратно в Москва, Уткин е посрещнат от военна полиция и ФСБ, но се твърди, че с бой успява да избяга от летището. ФСБ успява да вземе почти целият багаж и всички дигитални записи, направени по време на сражението. Няколко дни по-късно ще бъдат арестувани Вадим Гусев и Евгени Сидоров – членове на въпросния корпус. По-късно ще бъдат и първите, които ще бъдат осъдени от Руската федерация по закона за организираните наемници. Всеки се съгласява на присъда от 3 години, но лежи по година и половина и е пуснат под гаранция.

В края на 2013 г. и началото на 2014 г. се появява още един провал от биографията на Уткин. Никой не може да потвърди къде се срещат Пригожин и Уткин, но е вече ясно, че в началото на 2014 г. са регистрирали „Вагнер“. Пригожин организира въоръжаването, документите и описва компанията си като тактическа група със 150-200 души. До 2022 г. се твърди, че същата организация е близо 7000 души. След 2 години ще открием, че Уткин е награден лично от Владимир Путин на специална церемония.

Дмитри Уткин е успял да се докаже в Украйна, а най-интересното е, че след време ще бъде един от важните кадри, взимащ тактически решения, разпределения на бойците и още много други. Дори подписът му е със символите на SS. Около 2014 г. Уткин вече разказва колко високо мнение има за арийската раса и нейните качества. Свидетели многократно разказват, че същият човек е бил обсебен от идеята за Хитлер и Третия райх, което поставя и цялата операция за денацификация под много въпроси. През 2015 г. украинците дори записват разговор между него и подчинени, където всички се обръщат с кодовото име „Вагнер“. Друга интересна татуировка по тялото на Уткин е тази на Вермахта.

Що се отнася до мнението на останалите специални бойци, никой в компанията не се интересува от влечението на Уткин. По-важното е, че повечето са пристигнали за парите и ги получават.

Мнозина ще се поинтересуват за богатствата на Уткин, но черните книги на „Вагнер“ не могат да представят пълната страна на нещата, особено след като Пригожин крие много от информацията за своята компания. Не е трудно да се твърди, че Уткин е най-вероятно милионер или поне е близо до самата идея. Той самият не се представя като богаташ, но неговата по-млада съпруга Анастисия не работи и очевидно може да живее охолно. Уткин разполага с имоти под наем в Санкт Петербург. Повечето от тях започват да приемат гости през 2016 г.

Малко след това се появяват и други по-малки бизнеси като хотел, салон за красота в един от близките бизнес центрове. Същият салон е пуснат в продажба през април 2019 г. за 2 милиона рубли.

Семейство Уткин се занимава с търговия на дребно, кетъринг, производство на тютюн и други. Единият от магазините се намира близо до сградите на Пригожин в Краснодар. Финансовите следи също се губят, защото Анастасия е регистрирана в малък апартамент в Санкт Петербург от 35 квадратни метра и забележете – обща баня. На адреса няма никого, което означава, че това е просто финансов фронт. Другата регистрация на Уткин е къща на „Новая улица“ в Лакхта. Въпросният имот принадлежи на сина на Пригожин – Павел, но Уткин има официална регистрация като ползвател.

През 2023 г. Уткин пуска пост и показва, че се намира в Подгорново, Ленинградски регион. Неговата съпруга е изгубила семейното хъски и моли съседите да реагират, ако го забележат. Руски журналисти от Медуза и други сайтове се шегуват, че хората могат да следят и за капиталистически Ford Explorer в региона, който най-вероятно е на уберкомандира. От старта на войната до този момент, нито Анастасия, нито Уткин излизат пред камера или разкриват някаква дейност.

 
 
Коментарите са изключени за Дмитри Уткин дава името „Вагнер“ на компанята на Пригожин – украинецът с пристрастия към нацизма

Повече информация Виж всички