Четири пъти, в които резултатите от изборите в САЩ са оспорени

| от |

Когато резултатите показаха, че бившият вицепрезидент Джо Байдън печели достатъчно електорални гласове, за да заеме президентския пост, но Тръмп заяви, че ще оспорва резултатите от изборите. Безпрецедентните промени в процедурите за гласуване, дължащи се на пандемията от коронавирус, създават удобни поводи за кандидатите да протестират вота. Републиканците спорят по-рано миналата година, че удължаването на крайните срокове за получаване и преброяване на бюлетините води до объркване и измами, докато демократите вярват, че републиканците работят активно за лишаване на хора от възможност за подаване на глас.

Ако Тръмп откажеше да отстъпи, това нямаше да е първият смут от твърденията за измама на избори за президент на САЩ.

Изборите от 1876, 1888, 1960 и 2000 г. са сред най-спорните в американската история. Във всеки случай губещият кандидат и партия се справят по различен начин с оспорването.

President Rutherford Hayes 1870 - 1880 Restored

Ръдърфорд Б. Хейс

1876: Компромис, който има своята цена

До 1876 г. – 11 години след края на Гражданската война – всички щати от Конфедерацията са приети обратно в Съюза и възстановяването е в разгара си. Републиканците са най-силни в просъюзните райони на северните и афро-американските региони на юга, докато демократичната подкрепа се обединява около южните бели и северните райони, които по-малко подкрепят войната. Същата година републиканците номинират губернатора на Охайо Ръдърфорд Б. Хейс, а демократите избират губернатора на Ню Йорк Самюъл Тилдън.

Но в деня на изборите в южните щати витае широка неприязън на част от белите избиратели срещу афро-американските републикански избиратели. Три от тези южни щати – Флорида, Луизиана и Южна Каролина – имат доминирани от републиканците избирателни съвети. Там някои първоначални резултати като че ли показват победи на Тилдън. Но поради широко разпространените твърдения за сплашване и измами избирателните комисии анулират достатъчно гласове, за да дадат щатите – и техните електорални гласове – на Хейс. С електоралните гласове от трите щата, Хейс печели мнозинство от 185-184.

Конкурентни набори от предизборни резултати и гласове са изпратени до Конгреса, за да бъдат преброени през януари 1877 г., така че Конгресът гласува създаването на двупартийна комисия от 15 негови членове и съдии от Върховния съд, за да определи как да разпредели избирателите от трите спорни щата. Седем комисари трябва да бъдат републиканци, седем трябва да бъдат демократи плюс един независим, съдия Дейвид Дейвис от Илинойс.

Но в политическа схема, която дава откат, Дейвис е избран от демократите в законодателния орган на щата Илинойс да служи в Сената на САЩ (сенаторите не се избират от избирателите чак до 1913 г.). Те се надяват в отговор да спечелят подкрепата му в избирателната комисия. Вместо това Дейвис подава оставка от комисията и е заменен от републиканеца Джоузеф Брадли, с когото републиканското мнозинство става 8-7, и съответно всички оспорени електорални гласове са присъдени на Хейс.

Benjamin Harrison, head and shoulders bw photo, 1896

Бенджамин Харисън

1888: Купуване на гласове

През 1888 г. демократичният президент Гроувър Кливланд от Ню Йорк се кандидатира срещу бившия американски сенатор от Индиана Бенджамин Харисън.

Тогава предизборните бюлетини в повечето щати са отпечатани и разпространени от политически партии и пускани публично. Така някои гласоподаватели имат добра възможност да продадат гласовете си и го правят.

Харисън назначава адвоката от Индиана, Уилям Уейд Дъдли, за касиер на Републиканския национален комитет. Малко преди изборите Дъдли изпраща писмо до местните лидери на републиканците в Индиана с обещани средства и инструкции за това как да се разделят гласоподаватели на „групи от пет“, за да получат подкупи в замяна на глас за републиканския кандидат. Инструкциите очертават как всеки републикански активист ще бъде отговорен за пет от тези избиратели.

Демократите получават копие от писмото и го разгласяват публично в дните преди изборите. В крайна сметка Харисън печели Индиана само с около 2000 гласа, но все пак щеше да спечели и без щата.

Кливланд всъщност печели националния глас с почти 100 000 гласа. Но той губи родния си щат Ню Йорк с около 1% от гласовете, поставяйки Харисън на върха в Избирателната колегия. Загубата на Кливланд в Ню Йорк също може да е свързана със схеми за купуване на гласове.

Кливланд не оспорва резултата от колегията и печели реванш срещу Харисън четири години по-късно, ставайки единственият президент, който изпълнява непоследователни мандати. Междувременно скандалът с групите от пет довежда до приемането на тайни бюлетини за гласуване в цялата страна.

Richard Nixon presidential portrait

Ричард Никсън

1960: Справя ли се машината на Дейли?

Изборите през 1960 г. изправят един срещу друг републиканския вицепрезидент Ричард Никсън и демократичния американски сенатор Джон Ф. Кенеди.

Народният вот е най-близкият от 20 век, като Кенеди побеждава Никсън само с около 100 000 гласа – разлика от под 0,2%.

Поради националното разпространение – и тъй като Кенеди официално побеждава Никсън с по-малко от 1% в пет щата (Хаваи, Илинойс, Мисури, Ню Джърси, Ню Мексико) и с по-малко от 2% в Тексас – много републиканци протестират. Те се фиксират по-специално на две места – южен Тексас и Чикаго, където, твърдят те, политическа машина, водена от кмета Ричард Дейли, събира достатъчно гласове, колкото да даде на Кенеди щата Илинойс. Ако Никсън беше спечелил Тексас и Илинойс, щеше да има мнозинство в Изборната колегия.

Републиканските вестници разследват и заключават, че и в двата щата е имало измама с гласоподаватели, но Никсън не оспорва резултатите. По примера на Кливланд през 1892 г. Никсън отново се кандидатира за президент през 1968 г. и печели.

Butterfly Ballot, Florida 2000 (large)

2000: Пеперудената бюлетина

През 2000 г. много щати все още използваt гласуването с перфокарти – система, създадена през 60-те години. Въпреки че тези бюлетини имат неизправности и се пропускат гласове, изглежда никой не знае или не се интересува – докато всички американци изведнъж не разбират – че остарялата технология е създала проблем във Флорида.

След това, в деня на изборите, националните медии откриват, че „пеперудената бюлетина“ – гласуване с перфокарти с дизайн, който нарушава законите на щата Флорида – са объркали хиляди избиратели в окръг Палм Бийч.

Мнозина, които помислят, че гласуват за Гор, несъзнателно гласуват за друг кандидат или и за двамата кандидати. (Например, кандидатът на Реформаторската партия Пат Бюканън получава около 3000 гласа от избиратели, които вероятно са имали намерение да гласуват за Ал Гор.) Гор в крайна сметка губи щата от Буш с 537 гласа – и, губейки Флорида, губи и изборите.

Но в крайна сметка едномесечният процес за определяне на победителя на президентските избори се свеждаше до въпроса за отрязаните кръгчета.

Над 60 000 бюлетини във Флорида, повечето от които на перфокарти, не регистрират глас за президент на четците за перфокарти. Но на много от тях малките кръгли парченца хартия, които се избиват, когато някой гласува, все още са закачени за бюлетината. Гор се обръща към съда, за да преброи тези бюлетини на ръка, за да се опита да определи намеренията на избирателите, както е позволено по държавния закон. Буш оспорва искането в съда. Гор печели във Върховния съд на щата Флорида, но Върховният съд на САЩ постановява решение в 22:00 часа на 12 декември, че Конгресът е определил краен срок на тази дата щатите да обявят своя избор, така че нямаше повече време за преброяване на гласовете.

Гор отстъпва на следващия ден.

 
 
Коментарите са изключени за Четири пъти, в които резултатите от изборите в САЩ са оспорени

Повече информация Виж всички