Едно и също червено ли виждат хората?

| от chr.bg |

Това е въпрос, който затруднява както философите, така и учените и децата в началното училище: дали моето червено е същото като вашето червено? Това е въпрос, на който е невъзможно да се отговори със сигурност – но едно ново проучване предостави доста убедителни доказателства, че отговорът е „да“.

„Въпросът дали сетивните преживявания са интерсубективно еквивалентни е централен проблем в изследването на съзнанието“, започва документът. „Някои изследователи смятат, че е невъзможно да се отговори на този въпрос поради вътрешната, неизразима и частна природа на субективното преживяване.“

По принцип въпросът „как ви изглежда червеното?“ е толкова труден за обективен отговор – всъщност потенциално напълно невъзможен – че много експерти го отписват като генерално несъстоятелен. Но екипът, който стои зад новото изследване, не е съгласен с това – той просто смята, че е необходим различен подход.

„Въпреки че директното описание на нашите преживявания по начин, който позволява интерсубективно сравнение, може да е невъзможно, индиректното характеризиране на преживяванията е емпирично осъществимо и се счита за обещаващ изследователски подход“, пишат те. „Можем да анализираме съобщенията за субективни прилики между сетивни преживявания. Връзките между сетивните преживявания, като например сходството, дават възможност за структурно изследване на съзнанието.“

С други думи: може да не сме в състояние да сравним директно червено на един човек с на друг, но можем да разберем дали едното червено се намира в същото перцептивно пространство като другото. Всичко, което трябва да направим, е да зададем правилните въпроси.

„Ако неконтролираното сравнение на квалия (случаи на субективно, съзнателно преживяване) на двама различни индивиди води до точно съпоставяне едно към едно (например едно червено с друго червено), какво можем да заключим за техния субективен опит?“ – се казва в статията. „То би трябвало да служи като едно от необходимите условия, които трябва да бъдат изпълнени, за да могат двама участници да имат едни и същи преживявания, които преди това бяха наречени структурни ограничения.“

„Също така предполагаме, че е вярно и обратното“, добавят авторите – „т.е. ако две структури не са идентични, двама души задължително ще имат различни преживявания.“

И така, нека да уточним какво представляват „квалите“. Това е техническият термин за специфичен вид качество на преживяването – такова, каквото откривате, като се питате „какво е да…“. Ето защо целта на изследването е участниците да оценят сходството на различни цветове – общо 93, за да се даде възможност за по-сложни и нюансирани разлики, отколкото при изследвания с по-малко нюанси – и да се види доколко отговорите им съвпадат като цяло.

За да добавят допълнителен слой независимост, изследователите дори включват стъпка, при която цветовете не са маркирани. „Това ни позволява да определим кои цветове си съответстват при различните индивиди и кои не.“

И така, какви са резултатите? Ами, оказва се, че… да, вероятно наистина имаме предвид едно и също нещо, когато казваме „червено“. И да, наистина имаме предвид едно – ако и двамата сме цветнослепи, каквито са били около 1/3 от участниците в изследването, несъответствието изглежда се изяснява: „Показахме, че структурите на сходство на цветовете в рамките на цветноневротипичните или цветноатипичните участници могат да бъдат подравнени само въз основа на отношенията на сходство на цветовете, без да се използват никакви външни етикети“, съобщава статията, въпреки че „не можахме без надзор да подравним структурите на сходство на цветовете между цветноневротипичните и цветноатипичните участници“.

Струва си да повторим, че това изследване не доказва окончателно, че червеното на един човек не е синьо или зелено на друг – но го прави по-малко вероятно. И, което е по-важно, то създава рамка за бъдещи изследвания, които може да са в състояние да определят отговора още по-точно: „За да оценим индивидуалните различия въз основа на подреждането на индивидуално ниво, планираме да проведем експерименти, в които да съберем пълни оценки за сходство на двойки от 93 цвята от отделни участници като бъдещо изследване“, пише екипът.

Важното е, че това е методология, която може да бъде приложена към субективни преживявания извън сферата на цветовете и възприятията. „Въпреки че се фокусирахме само върху сходството на цветовете, нашият метод има потенциал да бъде приложен към широк спектър от субективни преживявания и различни модалности“, се посочва в статията.

„Нашият ненаблюдаван подход предлага мощен инструмент за оценка на интерсубективното съответствие на различни структури на квалия и за задълбочаване на разбирането ни за квалия от структурна гледна точка.“

 
 
Коментарите са изключени за Едно и също червено ли виждат хората?

Повече информация Виж всички