Да разберем повече за Рим чрез Либия

| от |

Хелмут Зигерт се завръща на брега на Либия през 2004 година, за да проследи едно интригуващо откритие. През септември 2000 г. колегата му Марлис Вендовски разкопава това, което според нея е голяма селска къща, а на 3,6 метра дълбочина в пясъчната почва се натъква на етаж, покрит със зашеметяваща мозайка от стъкло и камък на изтощен гладиатор, втренчен в убития си опонент. Откритието се появява твърде късно през годината, за да продължат изследването по-нататък, така че археолозите от Хамбургския университет презаравят мозайката. „Беше добре запазена“, казва Зигерт. „Знаех, че трябва да има още много повече.“

Когато Зигерт и неговите колеги най-накрая отново се връщат на обекта – близо до град Хомс, който е в съседство с древното римско селище Лептис Магна – те намират, заедно с руините на скромна селска къща, тези на великолепна вила, където живеят гладиатори – суперзвездни атлети на древния Рим. Мозайките украсяват пода на голяма баня със студена вода и се състоеят от малки парченца зелено, кафяво и златно стъкло и камък, положени в тънък слой от тебешир върху 13 сантиметра бетон. Зигерт, който е провеждал разкопки в цяла Северна Африка, е изумен от размера на произведението: пет огромни панела, простиращи се на 12 метра. Луиза Мусо, специалист по мозайки и римска археология в Университета на Рим три, казва: „Виждала съм мозайки навсякъде в тази област, но тези са изключителни“.

Leptis Magna amphitheatre - panoramio

Амфитеатъра

Мозайките представят картини на кървищата в римския амфитеатър, който се издига наблизо. В панела, който екипът на Зигерт разкрива първо, главата на убит гладиатор се накланя назад почти извън рамката, в техника, по-характерна за картини, отколкото мозайки. На останалите панели четирима млади мъже се бият с бик с голи ръце, воин води самотна битка срещу елени с дълги рога, а гладиатор повдига щита си над поразен враг. Някои специалисти по антични предмети казват, че живописните щрихи сочат, че римски художник най-вероятно е създал мозайките. Но други експерти не са съгласни, че африканец не може да произведе толкова сложна работа. „Изглежда, че художникът може да е бил обучен в едно от местните училища в Северна Африка“, казва Хафед Уолда, либийски археолог със седалище в лондонския университет Кингс Колидж.

Мозайката е прозорец към един процъфтяващ римски град в разгара на властта на империята в Северна Африка. Разположен в естественото пристанище на северноафриканския бряг на Либия, Лептис Магна е основан преди около 3000 години от финикийците като търговски пункт за средиземноморския регион. След векове на политически сътресения районът се присъединява към Римската империя около 25 г. пр. н. е. По-късно около града са изградени стени и порти, но жителите запазват правото да притежават земята си и да контролират местните дела. Търговците в Лептис Магна се справят добре при римската власт, но след разпадането на империята, през 5 век след Христа, престижът и населението на града намаляват. Градът напълно изчезва през 11 век. Днес античното селище е сгушено до Хомс, оживен модерен град, който се грижи до голяма степен за археологическите мисии и нарастващ брой чуждестранни туристи.

Подобно на много от оригиналните сгради на Лептис Магна, вилата, която Зигерт разкрива, е погребана във времето от бавното изместване на близките хълмове. Мусо предполага, че собственикът й е бил успешен местен търговец. Предвид артистичността на мозайката, според нея, търговецът притежава огромно богатство. „Всеки, който стъпи във вилата, веднага би разбрал колко е богат.“

През юни Зигерт наема либийски работници, които да вдигнат панелите от земята, да ги занесат на повече 2 километра от мястото и да ги циментират на стените на малкия Музей на мозайките в Лептис Магна, финансиран от италиански служители. Премахването разгневява някои археолози, които твърдят, че мозайките са непоправимо разрушени. „Красивите римски произведения на изкуството останаха добре запазени под пясъка в продължение на почти 2000 години, само за да бъдат бързо и непохватно разкопани“, припомня Джума Анаг, технически съветник на отдела по археология на Либия. „Ще са необходими добри реставратори няколко години и много пари, за да се освободи мозайката от сегашната й стомано-бетонна основа.“ Мусо и други вярват, че вместо да преместят антики, служителите трябва да уредят охранители да ги пазят в археологическия обект. „Винаги е по-добре да оставите нещо там, където е“, казва Мусо. „Но един от въпросите е, че има големи трудности при намирането на пари, за да ги запазят на място.“

Ако мозайките на гладиаторите са някакви индикации, потенциалът на Либия като прозорец в миналото на Римската империя едва сега е започва да се развива: разкопана е по-малко от една трета от Leptis Magna, 6000 декара. Докато археолозите продължават да работят, посетителите на малкия музей могат да разгледат находките. Мозайки, казва Мусо, „са толкова изпълнени със страст и драма, все едно гледате филм. Наистина са кинематографични.“

 
 
Коментарите са изключени за Да разберем повече за Рим чрез Либия

Повече информация Виж всички