Самолет с променящи формата си крила премина през успешни тестове

| от |

Учени от Националната космическа агенция на САЩ (NASA) в партньорство с Изследователската военновъздушна лаборатория (AFRL)и компанията FlexSys, са приключили успешно първата изпитателна фаза на самолет с крила, които променят формата си, съобщават от Агенцията.

Технологията има потенциала да спести милиони долари от разходи за гориво годишно, да намали теглото на конструкцията на крилата, както и шума по време на излитане и кацане. През последните шест месеца екипът е извършил 22 тестови полета в Летателния изследователски център “Армстронг”.

Новата система, наречена ACTE (Adaptive Compliant Trailing Edge), може да се използва за модернизиране на съществуващите самолети или да се интегрира в напълно нови конструкции. Гъвкавата подвижна част променя ъгъла си, без това да нарушава целостта на крилото и без да се образуват пролуки. Тя се движи нагоре или надолу много по-плавно от прикачените с шарнири задкрилки. По време на изпитанията инженерите са събрали летателни данни при ъгли на сгъване от 2 до 30 градуса, но гъвкавият край е проектиран да преминава през пълен диапазон от позиции по време на полет, доближавайки функционирането на крилото до това на птица.

FlexSys посочва, че технологията, която е базирана на “умни” материали, може да увеличи ефективността на използване на гориво с между 5 и 12 процента и да намали шума при излитане и кацане с до 40 на сто. Конвенционалните самолетни крила съдържат елерони, задкрилки, предкрилки и въздушни спирачки, включващи механизми, които добавят тегло и съпротивление. Новото гъвкаво крило обаче няма скоро да замени традиционната конструкция, тъй като все още предстоят множество тестове, които могат да отнемат години. / Агенция „Фокус“

 
 
Коментарите са изключени за Самолет с променящи формата си крила премина през успешни тестове