Сръбско-унгарската граница е входната врата за косовските бежанци към ЕС. За повечето косовари Унгария е само транзитна страна, но недоволството спрямо тях расте, подклаждано от правителствена кампания срещу миграцията, пише Дойче веле.
Председателят на фракцията на управляващата партия Фидес Антал Роган си е избрал особено място за своята пресконференция – един от пероните на будапещенската източна гара. И докато очакват появата на шефа на фракцията, журналистите стават неволни свидетели на полицейската проверка на едно семейство от Косово. Полицаите проверяват документите и отвеждат косоварите. Малко по-късно Антал Роган застава пред микрофона и започва да говори за „тревожно нарастване на броя на мигрантите“ и настоява за по-строги миграционни закони. Според Роган, в бъдеще нелегалните мигранти трябва да бъдат задържани от полицията, докато трае разглеждането на молбите им за политическо убежище. В краен случай Унгария трябвало да затегне законите си и въпреки действащото европейско право. Пресконференцията на Антал Роган е част от мащабна кампания на унгарското правителство срещу миграцията.
Премиерът Виктор Орбан инициира тази кампания в началото на януари след терористичните нападения в Париж. „Икономическата миграция към Европа не ни носи никакви ползи, а само ядове и рискове. Затова ние трябва да спрем миграцията. Ние не желаем сред нас да има значително малцинство от хора с различна от нашата култура. Аз искам да съхраня Унгария за унгарците“, заяви той в Париж.
Агресивна реторика
С хроничния си популизъм Орбан налива вода в мелницата на десните екстремисти от партията „Йоббик“, която спечели почти 20 процента от гласовете на парламентарните избори през април 2014 година и се превърна в трета политическа сила в Унгария. От години насам „Йоббик“ настоява за по-строги миграционни закони и с лозунга: „Унгария – на унгарците“ печели гласовете на избирателите. При това Унгария спада към страните в ЕС с най-рестриктивни миграционни закони и с най-малък брой мигранти и хора, търсещи политическо убежище. През миналата година 43 000 души са подали молби за политическо убежище. Одобрени са молбите на едва 500 души. През 2012 година в Унгария са регистрирани 2 200 молби за политическо убежище. Масовото изселване на косовски граждани обаче доведе до увеличаване на броя на търсещите убежище още в началото на тази година. От януари насам унгарските власти са регистрирали около 25 000 нелегални имигранти. 13 000 са подали молби за политическо убежище в Унгария.
Вътрешнополитическа мобилизация
Политологът Атила Юхас твърди, че увеличаващият се брой на мигрантите е добре дошъл за правителството на Виктор Орбан. „Правителството постави миграцията на първо място в дневния си ред и по този начин иска да си възвърне политическата инициатива. Тъй като през последните месеци популярността на Орбан и неговата управляваща партия спадна много от серията корупционни скандали и непопулярни мерки като данъка върху ползването на интернет и други“, казва Атила Юхас.
В действителност в Унгария не се забелязва изостряне на проблемите, свързани с миграцията. През последните 25 години стотици хиляди хора получиха унгарско гражданство, но това бяха изключително членове на унгарските малцинства от съседните държави. Германците и американците съставляват най-голямата група чужденци, които живеят в Унгария. Броят на гражданите от страните от бивша Югославия, както от арабски, африкански и азиатски страни е около няколко хиляди.
Бреме ли са бежанците?
В последно време се усили миграционната вълна особено в Южна Унгария по границата със Сърбия. През Суботица всеки ден в Унгария влизат стотици бежанци, най-вече от Косово. Повечето от тях обаче искат да продължат пътя си към Австрия или Германия. Съседният сръбски град Суботица се е превърнал в разпределителен център за бежанци от Косово. Кметът на съседния унгарски граничен град Асоталом – ЛаслоТорочкай изчислява, че на ден в Унгария влизат до 3 000 бежанци от Косово. „Ситуацията е нетърпима. Идват цели семейства с малки деца. Вече има и починали от студ. Бежанците притесняват местните жители, чукат по вратите на къщите, палят огньове и разхвърлят боклуци“, казва кметът.
Ласло Торочкай е един от съоснователите на неонацистките младежки групи, а днес е привърженик на партията „Йоббик“. Властите отхвърлят неговите критики срещу недостатъчния граничен контрол. „От есента насам, правителството в Будапеща е увеличило значително броя на граничните полицаи“, казва шефката на граничната полиция в Будапеща Гизела Ваш. Междувременно Унгария получава помощ и от съседните страни. Десетки австрийски и германски полицаи са дислоцирани по границата със Сърбия в помощ на унгарските им колеги.