Стив Балмър (Steve Ballmer), топ-мениджъра, който неотдавна заемаше поста на Генерален директор на Microsoft, призна пред аудиторията на Оксфордския университет, че „Компанията Microsoft, изпусна момента да се наложи като лидер на пазара на мобилни устройства“.
„Ако можеше да се върнем поне 10 години назад, щяхме да сме едни от водещите Компании на световния пазар за мобилни устройства и технологии“ – точно това съобщи Балмър, без да изпада обаче в подробности. Всъщност, ако трябва да съм по-точен – ще повторя негови думи, казани преди време „В Microsoft преценихме, че смартфоните са устройства, на които не трябва толкова много да се обръща внимание. Затова цялата компания трябваше да се съсредоточи само и единствено върху разработката на операционата система Vista“.
По прогнози на аналитиците от IDC, към 2018 година, използваната в Windows Phone – Microsoft OS, може да разчита на около 7% от световния дял на смартфони. Докато през същото време лидера на сегашния пазар – Android, ще се разполага върху цели 76%. Показателите за iOS (Apple) се очаква да са на нивото от 14,4%.
През есента на миналата 2013 година, по време на среща с аналитици на мобилните технологии, Стив Балмър заяви, че „Компанията практически няма дял от мобилния отрасъл“. Обаче, пак повтарям – по думите на тогавашната му роля, като върховен главнокомандващ и мениджер на софтуерния гигант: „Корпорацията има потенциал за ръст, но единствено, ако закупи телефония бизнес на Nokia“. Точно тези думи на Балмър подтвърждават, че именно тази сделка се явява най-важната за бъдещето на Microsoft.
Напомням, че покупката на подразделениято Nokia Devices & Services, отговорно за разработката и пускането на нови модели мобилни устройства, струваше на Microsoft цели 5,44 млрд.Евро. Сумата включва и 1,65 млрд.Евро за използването на патентите на Nokia.
Ето едно интересно мнение на Стив Балмър, което постави под съмнение целесообразноста на една друга крупна сделка в света на технологичния пазар – поглъщането на месенджера WhatsApp от социалната мрежа Facebook. Осъществен за има-няма 19 млрд $. А точните думи на бившия глава на Microsoft – „Едва ли покупката ще е рентабилна, макар да получи наготово аудитория от 450 млн. абонати“.
След като новата власт в Microsoft – Сати Надела (Satya Nadella), направи крупни кадрови рокади на най-високото ниво, ще очакваме и нови сътресения в ръководството на компанията. Скоро напуска Тони Бейтс (Tony Bates), ръководител на услугите на интернет-телефонията Skype, а също така след него си отиде и изпълнителния вице-президентпо маркетинга – Теми Релър (Tami Reller).
Какво ще е бъдещето на гиганта по отношение на подразделението за производство и реализация на мобилни теустройства – ще разберем съвсем скоро.
Още това лято.