2014-а e година в памет на жертвите на Холокоста в Унгария. Редица наблюдатели се питат дали това не е опит да се излъска имиджа на страната пред света. Правителството на Орбан определено би имало полза от подобно нещо, предава Дойче веле.
В края на ноември миналата година членове на неонацистката партия „Унгарска зора“ протестираха срещу онова, което те наричат „комерсиализиране на Холокоста“. Редом с тях други протестиращи надуваха свирки и скандираха антифашистки лозунги, а между двата митинга в центъра на Будапеща стояха представителите на реда. Поводът за тези емоции – изграждането на „Дом на съдбите“ – мемориал, напомнящ за съдбата на десетките хиляди унгарски деца, депортирани в нацистките лагери на смъртта през 1944-45 година.
„Домът на съдбите“ е част от унгарската възпоменателна програма за жертвите на Холокоста. Програмата за тази година предвижда редица информационни и образователни прояви, включително и обновяването на много синагоги. Това изобщо не се харесва на десните екстремисти в страната, а и на редица консерватори, които смятат, че излишно се шуми. Правителството на премиера Виктор Орбан обаче е твърдо решено да изпълни всичко както е планирано, уверява правителственият говорител Ференц Кумин:
„Приоритетната ни цел е да се изправим лице в лице с драматичното историческо наследство на страната. Никога няма да забравим случилото се. Унгарските власти са помагали за депортирането на евреите. Има много дискусии за това кой каква отговорност носи. Възпоменателната година за Холокоста е добра възможност да се изяснят тези неща“, казва Кумин.
Само показност?
Досега правителството на Виктор Орбан беше обвинявано, че не се разграничава ясно от проявите на антисемитизъм. Критици го обвиняваха, че нерядко използва открита дясноекстремистка реторика. Дали унгарското правителство не се опитва да подобри своя имидж чрез няколко показни мероприятия?
„Според мен правителството смята за важно по достоен начин да почете паметта на избитите близо 600 000 унгарски евреи“, казва председателят на еврейската общност в Унгария Андраш Хайслер. Естествено е, че правителството ще се опита да извлече и политически ползи за себе си, но ако възпоменателните събития успеят да подобрят малко имиджа на Унгария в чужбина, това ще бъде от полза за всички, добавя Хайслер.
Ръководителката на проекта за „Дом на съдбите“, историчката Мария Шмит казва, че правителството на премиера Виктор Орбан е било първото в Европа, въвело специален Ден за възпоменание на жертвите на Холокоста. В бъдещия мемориал Шмит иска да акцентира върху историята на унгарците, спасили евреи от депортация и смърт. Израелският посланик в Унгария Илан Мор коментира плановете на Шмит колкото дипломатично, толкова и категорично: „За унищожаването на евреите в Унгария е била изразходвана повече енергия, отколкото за спасяването им. Такава е истината за нещата.“