Парите наистина купуват щастие, но има граница – 75 000 долара (56000 евро) годишно, показа американско изследване.
Когато се премине тази граница, надпреварата за по-голямо богатство ни отдалечава от нещата, които наистина ни правят щастливи – връзката с любимия, приятелите и личния живот.
Изследването направено от Американската психологична асоциация разкрива, че щастие ни носят умереността и устойчивостта, а не материалното.
Авторката на изследването д-р Мириам Тачел, от държавния университет в Ню Йорк казва: „емоционалното благосъстояние нараства с приходите, но няма напредък, когато годишните доходи преминават границата от 75,000 долара“.
„Общество, в което хората са предмет на възхищение, защото са много богати, представлява стандарт за успех, който е недостижим и ни кара да работим с всички сили повече, за да постигнем повече, но така ще харчим и повече“, заявява тя.
Други по-ранни изследвания показват, че основните човешки нужди са способността, независимостта, позитивното отношение, комфорт със себе си и личностното развитие
„Човешките нужди растат, когато се уморим от това, което имаме и искаме нещо друго, което не води до още по-голямо потребление“, заявява д-р Тачел.
„Колкото по-голяма е разликата между това, което имаме и това което искаме, толкова по-голямо е и недоволството. По-малък стремеж към материалното, повече късмет“, добавя тя.