Бившият генерален секретар на НАТО лорд Робъртсън заяви във Вашингтон, че независимостта на Шотландия ще създаде огромни проблеми за целия свят, особено като се има предвид сегашната геополитическа нестабилност.
Той призова САЩ активно да се противопоставят на това. Референдумът за независимостта на Шотландия ще се проведе на 18 септември.
Самият Лорд Робъртсън е шотландец. Той е бил министър на отбраната на Великобритания, и е заемъл поста главен секретар на НАТО от 1999 до 2003 г. Изказванията му предизвикаха незабавната реакция на избухливите келти. Заместникът на първия министър на Шотландия Никола Стърджън определи думите му като „обидни” и „шокиращи”. Речта на лорд Робъртсън съвсем не ни изненадва, каза Никола Стърджън. Той винаги е бил един от най-войнствените и яростни противници на независимостта на Шотландия.
Робъртсън отиде от политиката в големия нефтен бизнес, свързан със САЩ. Ако се съди по думите на бившия генерален секретар на НАТО, във Вашингтон са много недоволни от подготовката на Шотландия за обявяване на независимост. Миналото лято, по настояване на САЩ, ръководството на НАТО дори проведе закрито заседание с лидерите на Шотландската национална партия в Брюксел. Беше им съобщено, че в случай на отделяне Шотландия ще бъде отлъчена от НАТО, лишена от „ядрения чадър” на НАТО и ще остане беззащитна срещу „агресивната Москва”.
НАТО и САЩ се безпокоят най-много от антиядрените настроения в Шотландия. Там, в базата Фаслейн, на 25 мили западно от Глазгоу, са базирани британските атомни подводници с ядрени ракети „Трайдент”. Това е основата на ядрените сили на Великобритания. Те ще трябва да бъдат премахнати, в случай на независимост на Шотландия.
Бази на НАТО в Шотландия няма. Първият министър и лидер на Шотландската национална партия Алекс Салмънд вече заяви, че в случай на отделяне Единбург би искал да остане в НАТО, но да бъде свободен от ядреното оръжие. Както други 26 члена на НАТО. Ние не виждаме нищо лошо в това, казва Алекс Салмънд.
– За нас противопоставянето на ядреното оръжие не е част от нашата тактика за обсъждане на въпросите за отделяне от Великобритания, за да поискаме нещо. Противопоставянето на ядреното оръжие е нещо, в което ние вярваме и заради което искаме да превърнем Шотландия в независима държава.
Изявлението на Робъртсън, както и критиката на референдума от страна на Лондон засега само увеличава на броя на поддръжниците на независимостта. Ако преди Нова година „за” са били 25-30 процента, сега броят на тези, които желаят да се отделят от Лондон се повиши до 40-42%. Против това са 43-46%. Шотландците от Шотландската национална партия твърдят, че благодарение на НАТО, те може и да победят.