Тежък, но не фатален удар по стремежа на Турция към ЕС

| от |

Отдавнашният стремеж на Турция да се присъедини към Европейския съюз понесе тежък удар на фона на ожесточения спор заради репресиите срещу опозиционни медии, но според анализатори все още остава надежда, че кандидатурата й все още не е погребана.

Извършени наскоро полицейски щурмове в офисите на медии, свързани с най-големия критик на президента Реджеп Тайип Ердоган – базирания в САЩ Фетхуллах Гюлен, стана причина за критики от Брюксел, според който арестите подкопават свободата на медиите.
Ердоган не се поколеба да нагнети спора с Брюксел и каза на 28-членния блок „да си гледа работата“ и „да не учи Турция на демокрация“.

Междувременно министърът по европейските въпроси Волкан Бозкир каза, че за него няма значение дали Турция ще бъде приета, а коментарът му стана повод за шеги в социалните медии, поставящи под въпрос смисъла на неговото министерство.

Отговорът на Анкара изуми върховния представител на ЕС за външната политика и сигурността Федерика Могерини, която по-рано този месец посети Турция заедно с двама еврокомисари веднага след като встъпи в длъжност, в знак на готовността на новия екип на Еврокомисията да даде тласък на кандидатурата на Анкара.

„Отношенията между Турция и ЕС не са погребани, но в момента преминават през сериозни трусове“, каза Феликс Шмидт от германския институт Friedrich Ebert Foundation.

По-проблематична от всякога

По думите на западен дипломат, въпреки остротата на настоящата риторика, във връзките между Турция и ЕС винаги ще има възходи и падения.
Усилията на Турция да се присъедини към ЕС са в застой през последните години заради някои спънки, включително състоянието на човешките права в страната и възраженията от някои страни-членки на принципното приемане на преобладаващо мюсюлманска страна.
Турция, която от 1963 г. има статут на асоцииран член на Европейската икономическа общност, за пръв път изяви желание за членство в ЕС през 1987 г., но преговорите за присъединяване започнаха едва през 2005 г. Тогава започнаха и преговорите с Хърватия, станала най-новата страна-членка през май 2013 г.

От 2010 г. насам в преговорите е отворена само една нова глава, четиринадесетата от 35-те, които трябва да бъдат завършени.

Когато за пръв път дойде на власт през 2002 г., управляващата Партия на свободата и справедливостта се захвана с амбициозен план за реформи с цел по-близка интеграция с ЕС.
Но има все повече опасения, че Анкара се отдалечава от демокрацията в западен стил, върху която е базирана модерна Турция, а откакто зае президентската длъжност през август, Ердоган е обвиняван, че залита към авторитарно управление.

„Голата политическа реалност е, че присъединяването на Турция в ЕС днес е много по-проблематично, отколкото на всеки друг етап от началото на преговорите през октомври 2005 г.“, се казва в доклад на брюкселския институт Carnegie Europe.
„Сега Турция отговаря на по-малко от най-важните стандарти за кандидат-членка, отколкото през миналото“, се добавя в текста.

Без друга възможност

Някои коментатори гледат на цялата сага между Турция и ЕС като на цинична игра, а на турското членство като нереалистично в близкото бъдеще.

Подходът на Ердоган може да му помогне в подготовката за парламентарните избори през юни следващата година предвид все по-слабата подкрепа за членството сред населението и на фона на засилващия се скептицизъм в Европа да приеме толкова голяма мюсюлманска държава.
Проучване, извършено през декември от Евробарометър, разкри, че подкрепата сред турците за членство в ЕС тази година е достигнала най-ниското си ниво – 28%, в сравнение с 38% през 2013 г. и около 36% през 2012 г.

Но нито Турция, нито ЕС искат да бъдат страната, напуснала масата за преговори. Според анализатори ЕС остава най-добрата алтернатива за Анкара, въпреки засилените отношения с Русия.
„Няма друга реалистична възможност за Турция. Европейската опция е най-добрата“, каза Шмидт.
По думите на посланика на Турция в ЕС Селим Йенел, наблюдаващите се обтегнати отношения не възпират Анкара да поддържа отворен диалога си с ЕС. Той каза, че планираната визита на премиера Ахмед Давутоглу в Брюксел през януари ще се проведе по план.
„Тя не е отложена. Работим върху подходящата дата“, каза турският посланик, като добави, че преговорите за членство продължават по график.

 
 
Коментарите са изключени за Тежък, но не фатален удар по стремежа на Турция към ЕС