Следващото управление трябва да разпише пътната карта на България за влизане в Шенген

| от |

Обществото е изключително чувствително към проблемите и ще следи внимателно действията на бъдещите парламент и министерски съвет. Време е за внимателно обмисляне на приоритетите и предприемане на конкретни действия, свързани със спешните и неотложни реформи.

Една от непосредствените задачи на новия кабинет е подготвянето на бюджет 2015. Чрез бюджета трябва да се поставят ясни ангажименти за реформи. Огромните дефицити, образуващи се през последните години в нереформираните сектори, които ползват публични финанси, като здравеопазването, поставят България в спиралата на дълговете. Важен приоритет трябва да бъде прекратяването на този порочен кръг, защото това е един от основните фактори, създаващи недоверие в политиката.

Друга задача трябва да бъде демонтирането на модела „КОЙ“. Порочната практика на срастване на политическата, икономическата, съдебната и медийната власт се е превърнала в тумор на обществото и е в основата на неработещите институции, корупцията и отказа от правосъдие. Това задължително трябва да се преустанови, а за целта трябва да се премине през адекватна съдебна реформа, която да гарантира независимост на съда и премахване на политическото влияние върху прокуратурата. Без правосъдна реформа нищо в страната ни няма да претърпи прогрес. Без ефективна съдебна система няма и бизнес. Това се доказва от броя на инвеститорите напуснали страната, защото не могат да разчитат на съда, защото има политически чадъри, защото има ненаказана корупция.

Ликвидирането на партийната намеса в администрацията е важна реформа, пренебрегвана до момента. Контролът върху спазването на законовите изисквания дискредитират този сектор. Чрез утвърждаване на всеобщи правила за встъпване на държавна служба и създаване на независим регулатор на държавните служби ще елиминира шуробаджанащината и „калинките“.

Следваща стъпка към връщане на доверието в политиката преминава през създаване на среда, в която медиите са свободни и независими, а медийният плурализъм – реален. Прекратяването на практиките на натиск е изключително необходимо с цел създаване условия за силни и независими медии.

Важно е също така да бъде разписана „пътната карта“ за влизане на страната в Шенген, в еврозоната и в Европейския банков съюз. Това ще подобри външния имидж на България, която трябва да бъде подготвена и за 2018, когато ще бъде поето председателството на Европейския съюз.

Друга задача на бъдещия кабинет трябва да бъде повишаването на качеството на висшето образование, което преминава през подобряване на взаимодействието между ВУЗ-овете и бизнеса. Това е възможно чрез създаване на нови правила за акредитация чрез включване на широк кръг участници, в това число представители на бизнеса, чиито изискванията е необходимо да бъдат отчитани при изготвянето на учебните програми и определянето на държавната поръчка за прием. Предвид нивото на младежката безработица, насърчаването на младежката трудова заетост и придобиването на практически опит по време на образованието трябва да бъде задължителен приоритет.

Действията на бъдещия кабинет ще бъдат внимателно наблюдавани и затова е необходимо поемането на ясни ангажименти, последвани от предприемането на спешни реформи. В противен случай ще последват примера на Орешарски, което ще задълбочи политическата криза.


Автор: Калоян Трулев

Източник: Блогът на Калоян Трулев