SBC показа недостъпни части на Гуантанамо

| от |

Камерите на CBS News, благодарение на репортерката Лесли Стал, влязоха в затвора Гуантанамо в Куба. Те показаха за култовото предаване по канала „60 minutes“ как изглежда животът на пазачите и затворниците, някои от които са там повече от десетилетие, без да имат предявени обвинения.

„Ако има рай и ад, тогава границата може да се намери на 90 мили от брега на Флорида, в американската база Гуантанамо в Куба“, започва своя репортаж Стал. „В затвора има хора, които американското правителство вече 11 години държи зад решетките, като не повдига обвинения срещу тях защото няма достатъчно доказателства, или още по-лошо, използва непозволени техники за разпити“.

Гуантанамо има общо 164 затворници, най-старият е на 63, а най-младият на 30 години. В затвора има общо 5500 войници, а цялата операция струва 35 пъти по-скъпо от всеки друг американски затвор. Извън сградата има типично американско предградие – Макдоналдс, основно училище, детски площадки …

Докато екипът на „60 minutes“ преминава през коридорите на Браво блока, се чуват затворници, които говорят на английски: „Молим ви, уморени сме“ или „пуснете ни да умрем“, „кажете истината на света“. „Отворете това място, нека дойдат да видят“. „Не можеш да минеш половин метър без вериги, това ли е хуманно“?Така се отнасят с животните“, казва Шакер Аамер, затворник с номер 239, който е в Гуантанамо вече 11 години, без обвинение. Роден е в Саудитска Арабия, но има и британско гражданство. Въпреки че британският премиер Дейвид Камерън поиска Аамер да бъде върнат във Великобритания и въпреки че трансферът е одобрен два пъти, той все още е на същото място.

Камерите на CBS са били допуснати и до контролната зала. Всяка клетка има камера за видеонаблюдение и всичко се записва. Затворниците имат право да излязат на двора, където обикновено се молят, а имат и обща всекидневна. Камери за първи път минават и през коридора на Еко блока, където се намират затворници, които атакували охраната. Пазачите в този блок носят защитни бели костюми и маски по лицето, и по този начин се пазят от нападения с урина, изпражнения и кръв.

Полковник Богдан твърди, че е направил всичко, за да защити охраната. „Тук има повече инциденти отколкото в битка. Смените са 12 часови, кажете ми в коя битката сте в контакт с врага цели 12 часа. Има заплаха от нанасяне на физическа и психическа вреда през цялото време“, обяснява Богдан.

На въпрос дали има симпатии към тези, които са затворени дълго време, Богдан отговоря: „Да бъдеш задържан 10 или 11 години? Разбира се, че да имам симпатия към него. Но в същото време, тези хора са наши врагове, така както ние сме техни“ .