Съживиха старинни часовници в Пловдив

| от |

Старинните часовници приличат на старите хора. Дори да не помнят сега, да не работят стрелките им, някъде вътре в механизма е съхранена всяка секунда от изминалото време. А ако се съживят отново, се превръщат в неоценими свидетели на цели епохи.

Извадена от фонда на Стария Пловдив, колекция от 15 стари стенни, каминни и джобни часовници тиктака и звъни тази седмица в къща Недкович, предаде кореспондентът на БГНЕС в Пловдив.

Поставени в подходяща среда, часовниците работят така, сякаш и секунда не е изминала от времето, когато семейството на карловския търговец е живяло в най- симетричната къща на тепето. Разположена на два етажа с 380 кв.м площ на всеки един, с пристройка за прислугата, с мисъл за акустиката и място за оркестър, къщата е оригинален фон на часовникарската колекция.

Най-много експонати са запазени и възстановени днес с марката на немската фирма Junghans, разказва уредничката на къща Недкович и куратор на изложбата Антоанета Пердикацева. Фирмата е основана през 1861 година и в началото на 20 век е най- големият производител на часовници в света. Виждаме часовник на първата австрийска часовникарска фабрика Gebruder Resch, основана през 1862 година. Експерти го определят като абсолютен шедьовър. Сред джобните часовници има позлатен, има с турски циферблат, има и ювелирен експонат на швейцарската фирма Charles Reuge. Точно тя създава през 1865 година първия джобен музикален часовник. 20 години по-късно синът на основателя- Алберт- създава първата в света музикална кутия.

Всеки часовник, изложен днес в къща Недкович, има своята история, свързана с най-знатните пловдивски родове от края на 19 и началото на 20 век. Един от часовниците Junghans е поръчков и е красял ателието на известния арменски часовникар в Константинопол Ервант Ерцекян. Той е с турски циферблат, а махалото му е гравирано. Най- старият часовник е каминен, в стил Ампир. Реставраторите го свързват с Фердинанд заради елементи на герба му и типични черти с други вещи на царя. Часовникът е френски и е представител на естетическия подход в часовникарството. По- късно идва предимството на механизма и точността.

Живот на уникалната работеща колекция в къща Недкович са дали дърворезбарят Чавдар Гавраилов, реставрирал корпусите и Янко Маламов, единственият в момента часовникар в Пловдив, който умее да съживява стари стенни часовници. Повечето от експонатите са били съхранявани буквално на части. /БГНЕС

 
 
Коментарите са изключени за Съживиха старинни часовници в Пловдив