Реакциите на партиите след изборите

| от |

Реформаторски блок: В този парламент не може да има идеална коалиция

Очакваме голяма част от гласовете, които ще дойдат от чужбина, да са в полза на Реформаторския блок, каза лидерът на СДС и един от водачите на „Реформаторския блок“ Божидар Лукарски, предаде общественото радио.

Като цяло представянето ни е изключително добро в областните градове, като за разлика то европейските избори и в сравнение с тях, ние имаме стъпка в малките населени места и в селата, където за първи път на места, където досега не бяха отчитани гласове за Реформаторския блок има сериозно представяне на блока в тези населени места. За разлика и от резултатите на евровота, влизаме във възрастовата група на младите избиратели. На предишните избори по-голямата част от избирателите на Реформаторския блок бяха в средната възрастова група.

Ние сме национално отговорни политици и смятаме, че в този парламент, за да има реформи и да има стабилност, трябва да има и правителство, каза Лукарски.

Имаме декларирана програма. В нея, заради която са ни подкрепили толкова много хора, има приоритети. Те не са извиване на ръце, коментира от своя страна Меглена Кунева и добави: От страна на Реформаторския блок има последователна и ясна позиция и не се оплакваме. Дотук се оплаква политическата сила, която е с най-висок процент. Да имаш първо място на изборите заслужава поздравления, но и доста голяма отговорност. Ако за втори път ГЕРБ не успее да състави правителство, въпреки че е първа политическа сила, значи нещо дълбоко не е наред.

Вашите опасения, че някой извива ръце са крайно неоснователни, не почиват на нищо. Принципите не се наричат извиване на ръце. Ние имаме силна пристрастност към три типа реформи, които засягат сърцевината на държавата, бих казала вече нейното оцеляване. Напълно наясно сме, че не е необходимо да се погледне бюджетът, възможностите за неговата актуализация, както и да се състави нов бюджет. Бъдете убедени, че сме абсолютно наясно с това. Ние сме казали какви са приоритетите ни и очаквахме с голямо нетърпение какво мислят всички политически сили, включително и ГЕРБ за съдебната реформа, каза Меглена Кунева.

От Реформаторския блок заявяват, че не поставят ултиматуми и очакват да видят какво ще предложи ГЕРБ като персонални назначения.

Радан Кънев отчете: Този резултат – двойно увеличение на получените гласове спрямо европейските избори, освен сериозен успех е и много голяма отговорност. Казали сме категорично, че в правителство, подкрепяно и зависещо от ДПС, ние няма да участваме. Напълно невъзможно е да пристъпим тази дума. Ако ГЕРБ искат да участват в правителство, подкрепяно от ДПС, те имат тази възможност напълно спокойно.

В този парламент някаква идеална коалиция не може да има и това само показва кризата на доверието в обществото ни и дълбочината на политическата криза, каза още Радан Кънев и добави: В реформаторската програма, съобразно нашите приоритети, ДПС не може да бъде партньор.

По отношение на ГЕРБ, Корман Исмаилов заяви: Съчувстваме на ГЕРБ за по-ниския резултат в сравнение с предишните парламентарни избори. Ние ще се видим, ще си честитим, ще поговорим съвсем открито по всички текущи въпроси, които касаят бъдещето управление на страната. Няма никакъв проблем с партия от сродното семейство в ЕП да говорим по всички теми. Дневният ред на страната ще го изисква все повече и все повече и не само ГЕРБ, разбира се.

Дали мандатът на следващия парламент ще е пълен, в никакъв случай не зависи от ГЕРБ. Ако бяха постигнали политическите си цели, щеше да зависи от тях. В момента е очевидно, че той не може да е пълен. Ние трябва да се обединим около възможна оптимална програма и оптимален срок, за да бъдем полезни за хората. България трябва да вземе някакви решения, които изискват правителство и парламент, каза Кънев.

Трябва да направим така, че да има стабилно управление, подчерта Лукарски. Кунева добави:

Има неща, които ако не се свършат, България няма как да продължи. Нас ни чакат няколко важни задачи, свързани с европейското ни членство. Започваме нов цикъл за усвояване на средства. Самите приоритети на тази комисия са такива, че България все още не е готова да усвоява тези средства. Ако ние не забързаме разликата между нас и останалата част от Европа, все повече и повече ще се задълбочава. След 2 години България е председател на ЕС. Ние трябваше да сме направили изключително много неща. Влизането в Шенген, кандидатстването за еврозоната, банковия съюз, енергийния съюз – това са все неща, които биха могли да стимулират растежа. Тук бихме могли да постигнем широк национален консенсус, коментира Кунева и посочи приоритетните области, в които не трябва да се правят компромиси.

Местан: Ценностно мнозинство без ДПС и в 43-тото Народно събрание е трудно мислимо

Въпреки сложната ситуация, в която сме изправени от вота на избирателите, ДПС ще работи за модерно, евроатлантическо по съдържание и национално по своята същност съгласие, на което да стъпи следващо управление. Това каза лидерът на ДПС Лютви Местан на пресконференцията на партията в НДК.

Тази вечер думите могат да се окажат големият ни враг. Наистина трябва да бъдем много прецизни в анализа и в посланията си, за да не затрудним процеса на намиране на отговорен изход от сложната ситуация. ДПС увеличава доверието на избирателите си с над 20%. Това, надяваме се, ще се оцени подобаващо.

За нас тезата за необходимостта от реабилитация на евроатлантическия образ на страната ни не е куха фраза, а реален призив за генериране на конкретни евроатлантически политики. Това е основна теза от нашата предизборна кампания. Твърдя, че до тази вечер не съм чул по-отговорен политически концепт, на който да стъпим в търсене на изход от ситуацията. Ние тази вечер не поставяме условия пред никого, още по-малко пред първата партия по резултат. Имаме политическата доблест и култура да ги поздравим с резултата.

Ние само заявяваме, че евроатлантизмът не предполага участие в управлението на крайно националистически формации. Фактът, че за първи път в 43-то НС две такива формации намират своето място, не омаловажава обратното, засилва тезата на ДПС за необходимостта от ясен, категоричен евроатлантически профил на управлението. Ние ще отстояваме този концепт независимо дали ще имаме отношение към управлението на страната или ще бъдем опозиция по една много важна причина – ДПС се роди като резултат от ценностно осмисляне на две много важни тези. Първо – евроатлантизмът, който е неразривно свързан с правата и свободите на човека и второ – принципите на Хелзинки, които категорично постановяват суверенитета и териториалната цялост на всяка една държава. Аз ви моля да се сетите за този втори аспект, защото и във вътрешната политика и във международен аспект ДПС ще настоява българското правителство да отстоява балансът между принципите на националната държава и правата и свободите на човека независимо дали става въпрос за собствената ни родина или за кризата в Украйна, коментира Местан.

ДПС ще се разраства, в това число и в нетрадиционни райони, категоричен е той и добави: Горд съм с подкрепата на българските роми. Горд съм, че нашият глас ще бъде техният глас в 43-то НС, защото сме първа политическа сила по доверие на ромите. Това е така, защото поставихме в центъра на своите послания най-уязвимите български граждани. Ще расте подкрепата за ДПС и сред етническите българи, защото българските граждани се оказаха доста по-умни от продуцентите на митологемата за ДПС като етническа партия, защото те виждат листите на ДПС. В тях 15 са водачи – етнически българи, християни. Това е нашият модел, това е бъдещето на България. Той бе категоричен, че всяка партия трябва да обяснява успехите и провалите със собственото си можене и непригодност.

За задкулисието, лидерът на ДПС каза: Не съм сигурен дали всички са готови за този разговор или имат тази степен на готовност, каквато ние заявяваме и тази вечер. Отново това не е просто декларация, а нещо много повече. Законопроектът ни за разкриването на банковата тайна на всички публични фигури, свързани с КТБ, в това число и на търговски дружества, регистрирани в зони със специален режим, по известни като офшорки, е категоричен знак, че ние сме готови, ако има мълчаливо съгласие за задкулисие, което стои зад една или друга финансова институция в България, ние да кажем, че е време да взривим задкулисието, да стигнем до дъното, до истината. А какви злокобни фигури биха се показали след взривеното задкулисие, свързано с КТБ, ако има такова, то това е техен проблем. Ние дължим прозрачност. Дължим цялата истина. ДПС няма проблем с истината, няма страхове, свързани с истината. Проблемът на ДПС са митологемите, с които е обраснал публичният ни образ. Ако някой има нужда от истината, да заповяда на разговор с нас. Аз обаче няма да разговарям с езика на митологемите и на внушенията. В първия ден на учредяването на 43-то НС ще предложим този законопроект. По това кой какво отношение ще има към тази инициатива – ще познаете кой се бои от истината, върху кого тегне сянката на КТБ и кой кой е в българската политика, извън митологемите.

От нас няма да чуете тази вечер заклинание за неподкрепа и за непартниране, заяви категорично Местан и добави: Когато заявяваме, че за ДПС властта не е самоцел, ще се съгласите, че това не е просто декларативен израз, а ние доказахме на практика, защото с онази пресконференция, на която заявихме категоричния си анализ за ситуацията след евровота, ние всъщност създадохме предпоставките тази вечер да даваме пресконференция след проведени предсрочни избори, което означава, че ДПС е партия, която доказа, че дори може да се откаже от власт в името на националния интерес.

Ние ще бъдем гаранти не само за правата и свободите, но и в по-широк план на принципите на парламентарната демокрация, независимо от позицията, която ще имаме в 43-тото НС, каза Местан.

По отношение на етническия модел, лидерът на ДПС коментира: Уверявам ви, предвид на много тежките етнополитически предизвикателства, пред които са изправени Украйна, Европа и света, цивилизационната криза в Сирия и Ирак, стойността на българския етнически модел нараства и ДПС като един от съархитектите на този проект трябва да се осмисли като стратегически ресурс на България и когато казвам, че е опасно изолирането на ДПС, не визирам непременно участието на ДПС в управлението на страната, визирам участието на ДПС в демократичния политически процес, защото това е много по-широко понятие от категориите власт, опозиция. Ние можем да бъдем ефективни гаранти и на модела и на демократичната система независимо дали сме в управлението на страната или сме в опозиция, затова думите ми, че не е възможно да се състави стабилно мнозинство без ДПС, трябва да се четат не като заявка за вечно участие във властта, а трябва да се чете като реален анализ на ситуациите. Ценностно мнозинство без ДПС и в 43-тото Народно събрание е трудно мислимо.

Ако мандатът бъде даден на ДПС, Местан заяви: Трябва да бъде успешен първият проучвателен мандат. Смятам, че всички останали сценарии – втори, трети проучвателен мандат, вкарват България в режим на криза, от която няма изход. Избори до дупка е най-безотговорното политическо решение. Длъжни сме да прочетем вярно вотът на избирателите, дори той да ни изглежда сложно кодиран.

Ако българското общество отреди на ДПС роля на втора политическа сила, значи то е готово за това, каза Местан и добави категорично, че е и той е готов за такава отговорност.

Относно резултатите на БСП и ДПС от изборите, Местан каза: Тук не става въпрос за политическо можене. Става въпрос за политическа отговорност, за един много отговорен анализ на резултатите от евровота и правилен прочит на националния интерес. Всичко друго е в плана на митологемите, които непрекъснато се продуцират по отношение на ДПС. Когато казвам, че в това НС не виждам възможност за съставяне на стабилно ценностно евроатлантическо мнозинство, аз се базирам отново на резултатите от вота.

Михаил Миков: Ще участваме в разговори по националните приоритети

43-тото НС ще бъде силно фрагментирано. Това каза лидерът на БСП Михаил Миков по време на пресконференцията на партията в НДК.

Днес много често се задава въпросът дали БСП ще участва в коалиция. Доскоро се задаваше въпросът защо БСП участва във властта.

Избирателите ни отредиха място на опозиция в този парламент. Това поверява ние да бъдем една конструктивна и лоялна опозиция, която ще подкрепя всички национално отговорни и необходими на по-голямата част от българските граждани решения в законодателството, каза Миков.

Трябва да видим как ще започнат разговорите по евентуално възможно съставяне на правителство. Отговорността за тези разговори на първо място е на победителя ГЕРБ и ползвам случая да ги поздравя с победата. Ще участваме в разговори по националните приоритети, но в никакъв случай не може да става въпрос за скрити разговори по отношение на подялба на властта. Прави впечатление на тези избори, че българските граждани отново не дадоха активна подкрепа за политическите платформи, които им бяха представени или за политическите партии и политиците, които кандидатстваха за тяхната любов. Това крие много тежки рискове пред възможностите за излизане от кризата на недоверие в партиите, в политиката, в институциите, в механизмите на представителната демокрация. За нас и с оглед на получения резултат най-важна и първостепенна задача остава да бъдем автентичните представители на лява България, добави председателят на БСП.

За изборния резултат Миков каза: БСП е партия, която в годините е губила не само от ГЕРБ, а и от други политически партии. Била е в тежка ситуация, но е намирала начин и сили да излезе от тези ситуации и отново да печели доверието на гражданите. Има редица причини, които тепърва ще анализираме. Част от тях са обективни, но има една голяма част, които са вътрешнопартийни, персонални.

Подкрепа с коалиционно споразумение е коалиция. А това, че ние ще подкрепяме национални приоритети, го заявих. Не можем да говорим за нова политическа криза. Кризата е същата. Кризата върви в България от времето, в което институциите бяха тотално бламирани, когато неуважението към институциите, към политическия опонент, към политиката като такава, към представителната демокрация се превърна в атрактивен начин на политическо поведение. Сега всички събираме плодовете от посятото. Ние няма да имаме такъв тип поведение, защото смятаме, че представителната и парламентарната демокрация няма алтернатива.

В БСП все още не е обсъждан въпроса за промени в партията след резултата, каза Миков и добави: Всички – членовете на Изпълнителното бюро, на Националния съвет, областните и общинските съвети, са със съзнание за необходими промени.

За отношенията на партията с АБВ, лидерът на БСП посочи 2 възможни варианта: Ако АБВ бъде парламентарно представена партия – тогава това ще се определя включително и от нейното място в парламента. Ако не бъде парламентарно представена – тогава ще обсъдим допълнително възможни отношения.

На въпрос дали БСП може да стане трета политическа сила, вместо втора, при преброяване на гласовете от чужбина, Миков отговори: Ние приемаме резултата такъв какъвто е и дали ще бъде втори или трети ще зависи от гласовете и от окончателното преброяване. Това няма по съществен начин да промени доверието, което получихме от българските избиратели. Коректно, почтено те гласуваха така за нас. Що се отнася до процентите – смятам, че това не е тенденция, но това е оценка, включително оценка за участието ни в предишния мандат, за отношенията ни с нашия партньор в предишния мандат, за онези публични сигнали, които ние сме дали към българското общество и с които във висока степен сме изгубили доверие от предишните предсрочни парламентарни избори през 2013-а година.

Много ще се радваме да подкрепяме политики, в които присъстват основни въпроси от нашата предизборна платформа. Смятаме, че част от тях са и общоприемливи, но и национално необходими, освен че ги предлагаме ние като Левица и зад тях застанаха около половин милион български граждани.

Нови избори няма да се отразят добре на държавата, каза Михаил Миков и подчерта: Проблемът не е в изборите. Проблемът е в отношението към представителната демокрация и упражняването на властта. Ние изпитваме цената на упражняването на властта с този резултат.

Трудно се постига стабилност, когато не се отстъпва, категоричен бе още лидерът на БСП: Това се отнася и за големите, и за малките. Днешната парламентарна конфигурация го доказва по категоричен начин.

Миков посочи, че за БСП са гласували около 480 хиляди души.

Председателят на БСП заяви, че партията няма покана да подкрепи кабинет на ГЕРБ: Първо – нямаме такава покана. Второ – мисля, че в началото доста ясно заявих позицията – разбирането за Народното събрание и мнозинствата в него като всенародна отговорност като всенародна политика приключи преди около 25 години. Сега има политическа отговорност и ясни политики и трябва все повече да се връщаме на тази плоскост, защото част от проблемите на недоверието в политиката днес е, че политическите позиции все по-често се изместват.

По отношение на АБВ, Миков каза: Заявяването на алтернатива не е достатъчна. Политиката, законодателната дейност, отстояването на интересите на гражданите, то е доказателството кой на кого е алтернатива. Ние смятаме, че БСП – Лява България е автентичният представител на левите хора в България и ще комуникираме и не само с АБВ, и други партии, които определят себе си като леви, но изпитанието за всяка от тях е ежедневното доказване и защитаване на интересите.

Лидерът на БСП коментира още: Променихме името на коалицията, защото имаше и настроения в партията, и разбиране, че БСП носи основната тежест и отговорност. Не смятам това за грешка. Смятам, че тепърва има потенциал за уплътняване на „БСП-Лява България“ като автентичната широка коалиция, в която участват социалдемократи, социалисти, комунисти, еколози. /…/ Тепърва трябва да уплътним нашите взаимоотношения. Трябва да си повярваме и да се ангажираме повече в отстояването на лява политика, за да ни повярват и хората. А и сега при този изборен резултат има ли мераклии да влизат в коалицията? Лявото представителство в България е изключително голямо предизвикателство. Ние ще отстояваме тази политика, така че „БСП – Лява България“ да печели доверието на хората и да ги представлява.

Не съжалявам за нищо. Опитът, включително и тежкият, горчивият опит е много по-ценен, ако от него могат да се вземат поуки за бъдещето.

Няма как да избягам от своята отговорност на председател на Националния съвет. Аз нося цялата отговорност.

Миков припомни, че са участвали отговорно в изключително тежко управление: Управлението беше тежко. Продължаваме напред. Отговорността са резултатите тази вечер. Той подчерта, че партията му ще подкрепя национално отговорни решения, независимо откъде идват, включително от ГЕРБ.

Миков коментира резултата на БСП: За нашия резултат носим отговорност ние. Анализът за другите фактори ще си го направим. Интересното е, че ни се повтаря след съвместно управление, но това са изводи, които смятам, че сме си направили и ще имаме време да направим по-подробно. При тази сериозна фрагментация на представителството зависи как ще се учреди НС, зависи кой каква политическа позиция ще избере в него, зависи до колко правителството ще уважава НС, ще спазва Конституцията и правилата на парламентарната демокрация, за да можем да реставрираме доверието в институцията Народно събрание. Ние, независимо от броя мандати, ще бъдем много сериозен съюзник в това отношение. Ако ще се разглежда политическата конфигурация като подкрепа за действия, които все взимат някъде извън публичната сцена, парламентът няма да има дълъг живот.

БСП не се разпада, категоричен е Михаил Миков.

Засили се националистическият вот. Има вече поне 3 формации, които участваха в изборите и постигнаха такъв резултат. Това е много сериозен индикатор и белег върху европейското лице на България, върху което всички трябва да се замислят. Когато популизма и националпопулизма – посееш тук 1 кв. метър, в условия на социално-икономическа криза, има качеството на много бързо възпроизводство и зараза. Всеки, който участва в стимулирането, в посяването на това, днес гледайки фрагментацията на парламента и политическото представителство на тези партии, които определят себе си като националистически, трябва да си даде сметка. Стимулирането на този процес е част от онова голямо етническо, напоследък забелязвам и езиково от предизборната кампания на ДПС разделение. Никой не бива да си затваря очите пред това.

 
 
Коментарите са изключени за Реакциите на партиите след изборите