Рафаел Надал отпадна от квалификанта Михаел Берер в Доха

Германският ветерен Михаел Берер осъществи голямата сензация на турнира в Доха, отстранявайки втория в схемата Рафаел Надал. 34-годишният Берер, №127 в ранглистата, преодоля сет пасив, за да се поздрави с крайното 1-6 6-3 6-4

Мачът се очакваше с голям интерес, въпреки че малцина допускаха изненада от такъв ранг. Събитията на корта се развиха според очакванията и в първия сет тенисът на Надал бе на добро ниво. Във втория обаче показа, че е далеч от върховата си форма след поредицата от контузии, които го измъчваха през миналия сезон.

Първата част изобщо не предвещаваше, че мачът ще бъде оспорван. С два пробива, Рафа поведе с 5-0, след което даде само гейм на опонента си.

Осъзнавайки, че няма какво да губи, Берер излезе разкрепостен за втория сет, а непредизвиканите грешки от ракетата на Надал зачестиха. Германецът проби за 3-1, след което затвърди и удържа аванса си от един брейк до края. Рафа Надал не стигна до нито една точка за връщане на пробива, а статистиката отчете 14 непредизвикани грешки на испанеца срещу 9 на германеца.

Решителната част започна по възможно най-неприятния сценарий за световния №3. Той бе пробит още в първия гейм, след което Берер взе подаването си на нула. В четвъртия гейм Надал стигна до две точки за връщане на пробива, но с мощни и прецизни удари от основната линия германецът оцеля.

Това наля допълнително самочувстие у него. Берер опитваше да притиска съперника си на ретур, а същевременно бе уверен в геймовете, в които подаваше. В осмия гейм при 4-3 за германеца кортът на три пъти избухна в овации след чудесен прехвърлящ удар, кацнал на линията, и два уинъра – 5-3.

Рафаел Надал взе подаването си и отново се доближи на един гейм от съперника. Но въпросът бе дали Михаел Берер ще трепне в решителния момент?

Отговорът не закъсня и десетият гейм започна с двойна грешка, а после и непредизвикана за 0-30 в полза Надал. Берер взе първата си първа точка след хубава комбинация, но след атака на мрежата, Надал стигна до два брейкбола. Първият бе неутрализиран с мощен сервис и ретур в мрежата, след което Надал изкара в аут – 40-40. Надал първи стигна до авантаж, но Берер го отрази и с агресивна игра стигна до мачбол. Прецизен сервис и ретур в аут означаваха, че сензацията е факт. /TennisKafe.com

Коментарите са изключени за Рафаел Надал отпадна от квалификанта Михаел Берер в Доха