По-малко от половината българи си мият зъбите с паста и четка

| от |

profilaktika41Българите не са любители на устната хигиена, даже има фрапиращи факти – около 34% – 35% редовно си купуват четки и пасти за зъби, а останалите – без коментар. Може да се каже, че само 20% са тези, които се грижат напълно за своята красива усмивка, коментира д-р Николай Шарков, зам.-председател на Българския зъболекарски съюз. За съжаление, ценностната система на повечето българи в нашата страна е изкривена – те по-скоро се грижат за много други неща и поставят на първо място много други неща – жилища, автомобили, дрехи, обувки на себе си и децата си.

Оралната хигиена на българските деца е незадоволителна. Между 60% и 90% от българските деца страдат от зъбен кариес, 5-6 – годишните деца имат около 4 зъба, които са засегнати от кариес и това са временните зъби; 12-годишните, когато постоянните зъби са развити, имат около 3 постоянни зъба с кариес; при 18-годишните цифрата скача – до 6 зъба с кариес. Около 35% от 18-годишните имат здрави венци – това означава, че 65% от тях имат болни венци. Тези болни венци след време прерастват в парадонтоза. Що се отнася до хората на възраст между 35- и 40-годишна възраст, които са най-активната част от населението, средно има по 17 зъба, засегнати от кариес. При хората на 60 години, които са напълно забравени от здравноосигурителната ни система, имаме около 13% напълно обеззъбени. Там нещата са трагични.

Освен лошата хигиена и захарта, факторите, които много влияят на оралното здраве са още цигарите, прекомерната употреба на алкохол и голямата консумация на мазнини, напомня д-р Шарков, цитиран от Агенция Фокус. Основният съвет на специалиста е профилактичното ходене на зъболекар да бъде минимум два пъти годишно. Сутрин, преди закуска, и вечер, преди лягане, да се изчеткват зъбите внимателно и по начин, показан от зъболекаря. Необходимо е да отделя на изчеткването на зъбите, на горната и долната част между две и три минути. Освен изчеткването на зъбите, трябва да се изчетка и езика, защото на него се задържат много микроорганизми. Възрастните и децата над определена възраст трябва да използват конци за почистването на междузъбното пространство. И тук пациентът трябва да бъде обучен от зъболекаря. Следващата задължителна стъпка към по-добро орално здраве е да се промени начина на хранене – по-малко газирано, сокове, мазнини и въглехидрати и повече плодове и зеленчуци.

 
 
Коментарите са изключени за По-малко от половината българи си мият зъбите с паста и четка