Пловдив започва реставрацията на Голямата базилика

| от |

2000 кв.м. мозайка ще бъдат показани в един от най-големите раннохристиянски комплекси в Европа.

Пловдив, 26.09.2014 г. – Днес община Пловдив обяви официално старта на реставрацията на един от най-важните обекти на културното наследство на града – Голямата базилика. Тя е разположена в центъра на града и датира от IV-VI в. сл. Хр. Това е най-големият раннохристиянски храм открит по българските земи, както и е един от най-големите на Балканския полуостров. Обекти с подобни мащаби има единствено в Константинопол, днешен Истанбул, и последната столица на Римската империя – Равена.

Фондация „Америка за България” финансира основната дейност по реставрация на мозайките и експонирането им в нов музей, за което осигурява 4 900 000 лева. От своя страна, Община Пловдив инвестира дотук близо 500 000 лв в изкупуване на частни имоти, разположени върху обекта. Инвестицията включва също и построяването на модерна двуетажна сграда, както и озеленяване на околната площ, изграждане на паркинги и развитие на прилежащата инфраструктура.

След приключването на проекта посетителите ще имат възможността да се насладят на уникалните мозайки, с които е бил покрит подът на Голямата базилика. Те заемат площ от близо 2 000 кв.м., датират от V в. сл. Хр. и имат уникални мотиви, които до сега не са се срещали по българските земи. Мозайките са цветни, предимно с изображения на птици. До момента има регистрирани над 70 вида птици, някои от които са неизвестни на науката. Забелязва се разлика в мотивите и композицията на мозайките в южния и средния кораб, което говори, че те най-вероятно са били изработени от два различни екипа майстори.
Напълно разкрит ще бъде южният кораб на храма, както и част от централния кораб с прилежащата му част от полукръглата апсида. Неразкритата част от базиликата се намира на дълбочина под северното платно на бул. „Кн. Мария Луиза“ и съседните до нея сгради.

Тази година отвориха врати за посетители няколко значими за Пловдив обекта – Раннохристиянската базилика и 3D-киносалон в Античния стадион на Филипопол. Раннохристиянската базилика е със статут на паметник на културата от национално значение и се превърна в археологически музей, където са изложени на оригиналното си място подовите мозайки на църквата с пищни геометрични орнаменти. Уникалният Римски стадион, който отвори втория си етап на реконструкция през м. юли, е сред най- привлекателните местни забележителности. Посетителите му имат възможността да се потопят в атмосферата на античните времена чрез 3D анимация „Пловдив през ІІ век”. Тя илюстрира спортните игри, които са се провеждали на стадиона и изгражда своеобразен мост между Античността и съвремието.

Пловдив е победителят в надпреварата за „Европейска столица на културата през 2019 г.“. Градът се отличи с реалистичен бюджет, оригинални идеи и проекти, както и с много силна артистична програма, които ще допринесат за културното развитие на града и региона.

 
 
Коментарите са изключени за Пловдив започва реставрацията на Голямата базилика