Паркът Врана

| от |

Дворец “Врана“ или както е наричан през социализма „Враня“ е царски дворец с парк в покрайнините на София, район Искър, където Царското семейство е прекарвало голямата част от дните си. Легендата разказва, че княз Фердинанд I бил запален орнитолог и решава да кръсти имението на първата кацнала на покрива на двореца птица. Дворецът бил накацан от цяло врани и така получава името си.

1620980_491186867652111_2098309959_n

Голяма част от имението представлява уникален парк с 267 вида дървета и храсти и 384 растителни разновидности. Създаден е подобно на английските и немските дворцови паркове и е обявен е за паметник на културата на градинското и парково изкуство през 1992г. Езерото с лилиите е създадено още през 1909 г. Лилиите за него се отглеждат в оранжерията на „Врана“ и сред тях има дори представители на стигащата 2 метра в диаметър гигантска водна лилия. В близост до езерото е алпинеума „Далем“, създаден по идея на цар Фердинанд. За да се докарат камъни за него, специално е била построена теснолинейка от Казичене до двореца. Алпинеумът е направен от австриецът Йохан Келерер. Има три дяла – връх Фердинанд (някогашното име на връх Ботев), Пирин и Драгоман.

Дървената къщичка до езерото е била построена специално за Георги Димитров, който след изгонването на царското семейство през 1946г. се нанесъл в двореца.

В имота има две сгради, свързани с топла връзка Първата е проектирана от австрийския архитект Вулф като двуетажна ловна хижа и построена през 1904г. от Георги Фингов. Втората сграда е построена като дворец между 1909г. и 1914г.

От 2013 г. парк-музей Врана е отворен за посетители. Цената за достъп е по 2лв за деца между 5 и 17 години, 5 лв за възрастни и семеен билет за 8лв.

За читателите на Chronicle.bg виртуална разходка от Силвия Петкова.

 
 
Коментарите са изключени за Паркът Врана