Джон Хинкли: Мъжът стрелял по Роналд Рейгън, за да впечатли актрисата Джоди Фостър

През 1982 г. Хинкли е признат за невинен поради невменяемост, а през 2016 г. е освободен условно
Снимка: Getty Images

В човешката история има много примери за покушения срещу владетели и политически фигури. Някои от тях са успешни, други не. Американският президент Роналд Рейгън преживява опит за убийство през 1981 г.

На 30 март 1981 г. Рейгън изнася реч пред хотел Хилтън във Вашингтон. След като приключва с изявлението си, той се насочва към лимузината си. Тогава той е прострелян от Джон Хинкли, стоящ сред група репортери. Той стреля шест пъти, като улучва президента и трима от придружителите му.

Прессекретарят на Белия дом Джеймс Брейди е прострелян в главата и е тежко ранен. Агентът на Тайните служби Тимъти Маккарти е улучен в гърба, а полицаят от окръг Колумбия Томас Делаханти е прострелян във врата. След стрелбата Джон Хинкли е задържан.

Президентът е прострелян в белия дроб, а куршумът 22 калибър едва не улучва сърцето му. 70-годишният държавен глава влиза в университетската болница "Джордж Вашингтон" със собствени сили, което е впечатляващо постижение. Роналд Рейгън е опериран в продължение на два часа. Медиците спасяват живота му.

На следващия ден президентът възобновява някои от задълженията си и подписва закон от болничното си легло. На 11 април той се завръща в Белия дом. Популярността на Рейгън рязко нараства след опита за покушение и в края на април той e посрещнат като герой от Конгреса. В частност обаче той продължава да усеща последиците от почти фаталната огнестрелна рана в продължение на години.

От пострадалите при стрелбата пред хотел Хилтън, агентът на Тайните служби Тимъти Маккарти и полицаят от Вашингтон Томас Делаханти се възстановяват напълно. Джеймс Брейди получава трайно мозъчно увреждане. По-късно той става защитник на контрола върху оръжията, а през 1993 г. Конгресът приема "Закона Брейди", който установява петдневен период на изчакване и проверки на миналото на потенциалните купувачи на оръжие.

След ареста си на 30 март 1981 г., 25-годишният Джон Хинкли е обвинен в опит за убийство на президента. По-рано той е арестуван в Тенеси по обвинения в притежание на оръжие. През юни 1982 г. е признат за невинен поради невменяемост. В процеса адвокатите на Хинкли твърдят, че клиентът им е болен от нарцистично разстройство на личността, позовавайки се на медицински доказателства. Те посочват, че Хинкли има патологична обсесия от филма от 1976 г. "Шофьор на такси". Според защитата на Хинкли той е гледал филма повече от дузина пъти, и е бил обсебен от главната актриса Джоди Фостър. Адвокатите изтъкват, че клиентът им се е опитал да пресъздаде събитията от филма в собствения си живот.

Присъдата "невинен поради невменяемост" предизвиква широка обществена критика. Мнозина остават шокирани, че потенциален президентски убиец може да избегне отговорност за престъплението си. През 2016 г. Джон Хинкли е освободен условно, за да се премести при майка си в Уилямсбърг, Вирджиния. През 2018 г. съдия постановява, че вече може да живее в радиус от 75 мили от Уилямсбърг, при условие че се среща редовно с психиатъра и социалния си работник, наред с други условия.

Покушението срещу Рейгън остава едно травмиращо преживяване за 18-годишната актриса Джоди Фостър, която е преследвана от медиите и папараците. Тя си взима един семестър отпуск в Йейл и ходи навсякъде с охрана.

Хинкли иска Фостър да свидетелства на процеса срещу него. Между адвокатите на Фостър и Хинкли е постигнато споразумение тя да го направи на закрито заседание, на което присъстват само тя, съдията, адвокати и Хинкли. Когато дава показания Фостър не поглежда, нито обръща внимание на Хинкли. Това го накарало да хвърли химикалка по нея и да отправи заплахи към нея.

Истории Досиета

Споделяне
Харесва ми
Споделяне

Подобни

Ексклузивно

Последни

  • Истории
  • Личности
  • Джон Хинкли: Мъжът стрелял по Роналд Рейгън, за да впечатли актрисата Джоди Фостър