Молдова и руското отмъщение

| от |

Провежданият от Молдова проевропейски курс не остана ненаказан: Русия създаде усложнения за износа на селскостопанска продукция, а и удължаването на визите на молдовските гастарбайтери е поставено под въпрос, пише Дойче веле.

0,,17742493_401,00

И този път Русия удържа на думата си – Молдова ще бъде наказана с икономически санкции заради подписа си под споразумението за асоцииране с Европейския съюз. Забранява се не само вносът на всички видове плодове от Молдова в Руската федерация, но и руското министерство на икономиката смята да отмени търговския режим с Молдова, според който на молдовските стоки не се налагат вносни мита. Москва иска да премахне всички търговски облекчения и за Молдова, както вече постъпи с Украйна.

В края на юни Молдова, Украйна и Грузия подписаха споразумението с Европейския съюз за асоцииране и за създаване на зона за свободна търговия. Москва многократно предупреждаваше, че ще реагира с икономически и политически санкции на сближаването на тези бивши съветски републики с Общността. ЕС от няколко години насам е най-важният търговски партньор на Молдова, но Русия си остава водеща в двустранната търговия.

Реакцията на Кишинев

Министърът на селското стопанство на Република Молдова Василе Бумаков смята едностранните мерки на Москва за неадекванта и пресилена реакция на подписването на споразумението за асоцииране с ЕС. „Беше ни съобщено, че обявените на етикетите количества в нашите консерви за износ не отговарят на действителните. А досега не ни е връщан и един процент от експортираните стоки, молдовските производители работят изрядно“, казва министърът.

Бумаков изчислява загубите от руското ембарго на 80 милиона евро годишно – значителна сума за малката и бедна Молдова. Затова съветът на министъра към сънародниците му е да действат по същия начин, както и през 2006 година – тогава Русия забрани вноса на молдовски вина, но винопроизводителите се насочиха към други пазари и почти не усетиха ембаргото.

Сега и зеленчукопроизводителите трябва да постъпят по същия начин и да потърсят нови пазари. „Молдовското правителство ще ги подкрепи всячески, така че кошмарът скоро ще бъде забравен“, заяви Василе Бумаков.

Русия само допринася за сближаването с ЕС

Молдовският премиер Юрие Лянка също вижда в реакцията на Русия шанс за страната си. „Решението на Русия да забрани вноса на плодове, консерви и месо от република Молдова само ще ускори влизането в сила на споразумението за асоцииране с ЕС“, подчерта той. Юрие Лянка призова правителството да предприеме конкретни мерки, така че Молдова да започне износа на грозде, ябълки и сливи в ЕС още на 1 август, или два месеца преди планираното. Същевременно Юрие Лянка предложи програма за насърчаване на селските стопани. Тя възлиза на 10 милиона евро и цели да компенсира част от загубите от руското ембарго.

Междувременно – както заяви еврокомисарят по здравеопазването и защитата на потребителите Тонио Борг – ЕС смята още тази есен да удвои квотите за внос на молдовски плодове и зеленчуци. Борг увери, че молдовските продукти отговарят на стандартите и през Европа могат да получат достъп до всички световни пазари. Според председателя на Либералдемократическата партия и бивш премиер на Молдова Влад Филат, износът на ябълки за ЕС ще се увеличи на 80 000 тона. След разговор с колегите си Щефан Фюле и Карел де Гухт, еврокомисарят по селското стопанство Дачиан Чолош заяви в Брюксел, че споразумението с Република Молдова може да влезе в сила още на 1 октомври. Чолош допълни, че ЕС иска да подкрепи молдовските селски стопани и да облекчи достъпа на техните стоки до европейския пазар.

Гастарбайтерите – следващата мишена

В Кишинев вече се подготвят и за следващата руска мярка, а именно – депортирането на молдовските гастарбайтери. Съюзът на молдовската диаспора информира, че Москва вече не удължава разрешителните за работа на молдовски граждани. „От депортиране се застрашени до 265 000 молдовски работници“, заяви говорител на съюза.

Според руските статистики в момента в Руската федерация работят между 500 000 и 700 000 молдовци. Парите, които те превеждат в родината си, са важен приход за молдовската икономика. През 2013 година молдовските гастарбайтери са превели в страната си 1 милиард евро, което представлява 19 процента от БВП на страната. Намаляването на тези парични преводи може да доведе до понижаване на жизнения стандарт на населението и свиване на потребителското търсене. Евентуалното връщане на молдовските работници в Молдова може да предизвика и увеличаване на броя на молдовците, търсещи работа в ЕС. Над 300 000 молдовци притежават и румънски паспорти, защото имат румънски предци. Всички те могат да работят легално в рамките на ЕС.

 
 
Коментарите са изключени за Молдова и руското отмъщение