Манчестър Сити спечели Купата на Лигата

Манчестър Сити спечели Купата на Лигата за трети път в историята си и за първи от 38 години насам. На финала на турнира на „Уембли“ Сити победиха Съндърланд с 3:1.

7

Съндърланд за втори път загуби финал за Купата на Лигата, след като през 1985 г. отстъпиха на Норич.

Черните Котки бяха повели в резултата с ранен гол на Фабио Борини, но след почивката Гражданите стигнаха до обрата, започнал благодарение на феноменален гол на Яя Туре и спечелиха трофея за 3-и път в историята си след 1970 и 1976 година, предаде novasport .

Тимът на Густаво Пойет стоеше много добре на терена и бе напълно равностоен, но не успя да стигне до първото си отличие от 1973-а година.

3

Така Мануел Пелегрини спечели първи трофей като мениджър на Сити, докато Гражданите успяха да заличат разочарованието от миналата година, когато загубиха финала за ФА Къп от Уигън.

5

Манчестър Сити очаквано започна мача с владеене на топката. Планът на Черните котки бе ясен – добра игра в защита и чакане на момента за контраатака.

В самото начало се стигна до напрежение след центриране от корнер, но Мартин Демикелис не можа да провре топката през купа от играчи. Малко по-късно завърналият се след едномесечно отсъствие поради контузия Серхио Агуеро отправи удар от границата на наказателното поле, но Маноне спаси.

8

Съндърланд обаче изненадващо откри резултата в 10-та минута. Тогава Венсан Компани не можа да пресече дълго подаване към Фабио Борини, италианецът излезе сам в наказателното поле и макар и от малък ъгъл с много добър удар преодоля Пантилимон.

9

Пет минути по-късно Борини имаше друга възможност, след като центриране от корнер бе изчистено към него пред наказателното поле, но ударът му рикошира в тялото на съперник. След новият ъглов удар пък Уес Браун стреля с глава, но неточно.

Постепенно Гражданите наложиха териториално преимущество, но положенията липсваха. В средата на полувремето те имаха възможност, след като Агуеро центрира в наказателното поле и Самир Насри овладя под носа на няколко защитника, но не успя да нанесе силен удар и Маноне улови.

В 31-та минута Небесносините имаха нова добра възможност. След постепенна атака Насри получи копващо подаване зад защитата, но вместо да опита директен удар реши да поднесе встрани с глава и топката бе изчистена.

Съндърланд имаше страхотна възможност да вкара втори гол. Силно изритана топка не бе овладяна в центъра на терена от Ларсон, но така той залъга защитата на Сити, която остана статична и Борини се измъкна абсолютно сам с топката.

article-2570381-1BF77AD800000578-354_634x388

Той обаче прекалено бавно стигна до наказателното поле и точно преди да нанесе решителния удар Компани с чист шпагат отзад изби. При ситуацията обаче имаше засада на италианеца.

До края на първото полувреме натискът на Сити изчезна. След почивката с подновени сили играчите на Мануел Пелегрини подновиха офанзивата си, но пак не бяха убедителни. Давид Силва пробва удар по земя от границата на наказателното поле и топката мина през купа от играчи, но Маноне спаси спокойно. На другия край на терена Ки нанесе изненадващ топовен удар от почти 30 метра и доста затрудни Пантилимон, който все пак изби в корнер.

Гражданите бяха малко по-активни, но Съндърланд се защитаваше спокойно и не допускаше да се стига до сериозни опасности пред вратата на Маноне.

Така се стигна до 55-та минута, когато Сити изравни след уникален гол на Яя Туре. Атаката на Гражданите бе бавна и не изглеждаше да има никаква опасност. Туре размени подаване със Сабалета пред наказателното поле, след което с много точен удар към далечния ъгъл от около 25 метра не остави шансове на Маноне за 1:1.

И само минута по-късно обратът стана пълен. Агуеро изведе Коларов по крилото, той центрира по земя и след като защитник отклони пред наказателното поле, там връхлитащият Насри с безпощаден удар заби топката до страничната греда.

Съндърланд опита да реагира и започна често да стига до наказателното поле на съперника. Там обаче следваха множество центрирания, без да се стига до удар към вратата. Все пак в 72-та минута Флечър имаше възможност да стреля от 12-13 метра, но прати топката право в ръцете на Пантилимон.

article-2570381-1BF7209900000578-755_634x416

В следващите минути играта на Съндърланд се разпокъса и Манчестър Сити имаше няколко възможности да организира опасни контраатаки, но действа недостатъчно концентрирано. Все пак след едно центриране от корнер Компани засече на близката греда, но покрай вратата.

Две минути преди края на редовното време Флечър имаше нова възможност, след като центриране от фаул бе отклонено към него. Той бе напълно непокрит отдясно в наказателното поле, но пропусна да стреля от воле с десния крак и след това дори не успя да овладее.

И това се оказа фатално за Черните котки, защото в следващата минута Сити сложи точка на спора с трети гол. Фернандиньо открадна топката от Алонсо и даде начало на контраатака. Туре пусна вдясно към Навас, който с удар от движение в близкия ъгъл оформи крайното 3:1.