Средно около 400 лекари и почти толкова медицински сестри всяка година напускат страната за да работят в чужбина при по-добри условия и с по-високи заплати. В резултат в някои региони на страната се чувства остро липсата на специалисти, информира Zdrave.net.
Емигрантите с бели престилки не са ново явление. Миграцията на медицински кадри е глобален феномен. Лекари от Източна Европа търсят реализация в по-богатите западноевропейски държави, в Скандинавия или в арабските страни в Персийския залив, а техни колеги от Великобритания например емигрират в САЩ и Канада. Американски лекари пък търсят възможности да упражняват професията си в Австралия и в Нова Зеландия. Но в случая не става дума за въпросния глобален феномен, а за станалата вече опасна тенденция за страната ни. Анализ на Българския лекарски съюз показва, че една трета от емигриралите български лекари са предприели тази краййна стъпка заради по-доброто заплащане в развитите западноевропейски държави. Повече от половината медици обаче са прокудени от неуредиците и хаоса в здравеопазването и от лиипстата на възможности за професионална реализация, за специализации и научна дейност. Това съсипващо здравната система бягство доведе до закриването през последните четири години на 9 от малките държавни болници в провинцията. Местните жители сега са принудени да пътуват понякога с часове, за да получат медицинска помощ в най-близкия голям град.
Ново социологическо проучване показва, че 78 процента от бългрските лекари при възможност биха емигрирали. Трагичен е фактът, че в момента в седеммилионна България са останали само 80 специалисти по патоанатомия. При това половината от тях са пред пенсия. От 2008 до 2013 г. страната са напуснали 181 анестезиолози и реаниматори, които сега работят в Западна Европа, предимно във Франция. След тях се нареждат хирурзите – 138 и специалистите по вътрешни болести – 118, психиатрите – 83-ма, 85 педиатри, 69 невролози, 48 травматолози и др. Статистиката на лекарския съюз далеч не е пълна. Много от емигриралите лекари са току-що дипломирали се или са в началото на кориерата си.
Ще остане ли България без медици? Според изследване на Федерацията на европейските лекари до 2020 г. страните на стария континент ще се нуждаят от около милион лекари. Това със сигурност ще задълбочи кризата за медицински кадри в страни като България, в които заплатите в обозримото бъдеще ще останат далеч под нивото на другите държави-членки на Евросъюза. Днес България е на последно 28-мо място по заплащане на лекарския труд. У нас докторите получават средно около 500 евро месечно. Колегите им във Франция вземат по 4570 евро, а в Германия – 3840 евро месечно. Австрийският вестник “Ди пресе” писа, че „освен парите други важни причини за емитграцията на българските лекари са липсата на стабилна среда, лошите условия на труд, разпадът на обществото и цялостната атмосфера”. Впечатление прави фактът, че напоследък някои от емигриралите българи с други професии, след като са работили няколко години в чужбина, се завръщат в родината. Сред лекрското съсловие обаче това са по-скоро много редки изключения.
Масовата емиграция на лекари и медицински сестри доведе до нова практика – “медицински туризъм”. Хиляди българи страдащи се лекуват в чужбина. За последните три години техния брой се е увеличил с 26 процента и наближава 400 хиляди годишно. Причините – много от търсещите лекарска помощ навън са загубили вяра във възможността да бъдат излекувани в България, в която не рядко се прилагат примитивни – в сравнение с другите европейски страни – методи на лечение, липсва необходимата модерна и ефективна медицинска апаратура. Така болните сами намират отговор на въпроса кой ще ни лекува след като лекарите бягат от България?