Киберпрестъпността струва 575 млрд долара на световната икономика

| от |

5264098-20140519-162941-5

Статията е публикувана във в. „Индиан експрес“

Нарастващата заплаха от киберпрестъпността се отразява значително на световната икономика, като загубите на година достигат 575 милиарда долара. Това показва изследване на компанията за антивирусен софтуер Макафий.

Докладът „Нетни загуби – изчисляване на глобалната цена на киберпрестъпността“ на Центъра за стратегически и международни изследвания и спонсориран от Макафий показва, че в цената са включени последиците за стотици милиони хора, чиято лична информация се краде.

„Ние смятаме, че вероятната годишна цена за глобалната икономика от киберпрестъпността е над 400 милиарда долара. Консервативните сметки са за загуби от 375 милиарда долара, докато максимумът може да достигне 575 милиарда долара“, се казва в доклада.

Част от загубите от киберпрестъпността са пряко свързани с разходите за възстановяване или дигитално и електронно прочистване, което може да се наложи след извършването на атака. Киберпрестъпността вреди на търговията, конкуренцията, иновациите и растежа на глобалната икономика. Според различни проучвания ежегодно интернет икономиката генерира между 2 и 3 трилиона долара, като делът й се очаква да нарасне бързо.

Киберпрестъпността измъква между 15 и 20% от стойността, създадена от интернет. „Ако използваме загубите на страните с високи доходи, за да извлечем глобална цифра, ще получим общо 575 милиарда долара“, съобщават авторите на доклада. „Друг подход би бил вземането на цялата сума за всички страни, където бихме могли да открием отворен източник на данни и да го използваме, за да извлечем глобалните разходи. Това ще ни даде общо около 375 милиарда долара“, допълват те.

В доклада се казва още, че трети подход би бил обединението на цената на киберпрестъпността като дял от регионалните приходи, за да се получи общо цяло. „Това ще ни даде 445 милиарда долара. Нито един от тези подходи не е задоволителен, но откакто събирането на данни се подобри, те ни дават възможност да изчисляваме глобалните разходи от киберпрестъпността и кибершпионажа“, се посочва в доклада.

Цената на киберпрестъпността включва последиците от кражбата на лична информация на стотици милиони хора. Миналата година подобни инциденти са имали над 40 милиона души в САЩ, 54 милиона в Турция, 20 милиона в Южна Корея, 16 милиона в Германия и над 20 милиона в Китай, отбелязват авторите на доклада.

„Има данни за общо над 800 милиона души с откраднати лични данни през 2013 г. Само това може да струва до 160 милиарда долара на година“, се посочва в документа. Последиците от киберпрестъпността за интелектуалната собственост са особено вредни и страните, където тя е важна за създаването на богатство, губят повече от киберпрестъпността в търговията, работните места и доходите от тези, които разчитат повече на земеделието и промишлеността. Поради това страните с високи приходи губят повече като процент от БВП от тези с ниски приходи.

 
 
Коментарите са изключени за Киберпрестъпността струва 575 млрд долара на световната икономика