Je t’aime, moi non plus или новият най-стар съюзник

| от |

Няма вечни приятели, има вечни интереси. Никой не води война от приятелски чувства. Никой няма да отиде в Сирия от любов към сирийския народ. Нито американците, готови за военна намеса се интересуват от жертвите досега, нито руснаците са против военна намеса заради бъдещите такива.

Както френската хумористка Anne Roumanoff каза преди година : В Ирак и Либия бяхме за петрола, в Кот д’Ивоар заради какаото… В Сирия за едното дърво не ни се ходи.

Намесата на САЩ във Втората световна война далеч не е била от добри чувства към Европа. Дори ако се върнем малко по-назад в нашата история Руско-турската война далеч не е причинена от любовта на Русия към братския славянски народ. Доказателството идва по-малко от 10 години по-късно, когато избухва Сръбско-българската война. Вместо подкрепа от Русия, България получава подкрепа от Англия. Примерите са много. Но да се върнем в 21 век.

Годината е 2003. Съединените щати решават да се намесят в Ирак. Зад тях застава Великобритания. Франция е твърдо против.

Barack-Obama-David-Cameron-1960971

10 години по-късно. Франция е на страната на Съединените щати. Дори призивите на Франция за намеса в Сирия са по-силни от тези на американците. Едните защитават Израел, Франция брани интересите си в Ливан. Турция, Канада, Арабската лига. Липсва Великобритания. Само допреди дни британците можеха да се похвалят с ‘привилигерованите си връзки’ със Съединените щати. Онзи ден британският парламент отхвърли с 285 на 272 гласа предложението на премиера Камерън за участие на Великобритания във военна операция. Вчера държавният секретар Кери каза „Франция, нашият най-стар съюзник“. Великобритания дори не бе спомената. Това предизвика реакция приличаща на тази, на отхвърлената съпруга, разбрала, че съпругът ѝ си има любовница. Telegraph говори за ‘шамара на Кери към Великобритания’.

Дипломатическият шамар е силен безспорно, защото е препратка към подкрепата оказана от Франция на Съединените щати във войната им за независимост от британската корона. Вестник Сън говори за ‘некролог на американо-британските отношения’. А британският министър на отбраната каза, че „Великобритания е поставена в неудобна позиция, от тази нова близост в френско-американските отношения“. Британският премиер се зае да се извинява на съюзника „Политиката е трудно нещо, надявам се, че американският народ и президентът Обама ще разберат…“. Обама увери, че САЩ и Великобритания ще продъжат да имат ‘специални отношения’.

Във Франция пък си спомнят за 2003 и думите на Кондолиза Райс „Трябва да игнорираме Германия, да извиним Русия и да накажем Франция“… Смяната на Франция с Великобритания ли е единствената разлика днес?

Britain Northern Ireland G-8 Summit

Британският журналист Джон Уилямс написа в Туитър :
Simpsons called French „cheese eating surrender monkeys“. Now they are the US „Coalition“. Special Relationship? Non! „Relation Spéciale“
А ние? Къде сме ние?

asad

 
 
Коментарите са изключени за Je t’aime, moi non plus или новият най-стар съюзник