Факт е, че сватбените обичаи са различни по света, но не само в различните държави, а дори и от град до град. Някои спазват и строго се придържат към тях, а някои ги избягват. Ако сте от тези, които не спазват строго старите обичаи и искат най-важният ден в живота им да бъде различен, прочетете списъка на сватбените обичаи от страните по света. Защо да не използвате някой от тях и така да направите сватбата си незабравима.
Мароканските булки започват деня си с ритуално пречистване под формата на къпане в мляко, а преди това ръцете и краката се рисуват с къна.
В Естония момичето, което улови букета на булката ще се омъжи следваща е променен в полза на мъжете. Очите на младоженеца се връзват очите се върти в кръг. Нежененият мъж, на чиято глава младоженецът постави шапката ще бъде следващият „заловен“.
Японските булки се преобличат няколко пъти през деня. (Забележително извинение да скиташ из магазините преди сватбата.)
В Япония има традиция на ритуално пиене на девет чаши по време на церемонията на сватбата.
Италианците нарязват на парченце вратовръзката на младоженеца и продават частите, за да финансират медения си месец.
Англосаксонските младоженци докосват петата на съпругата си, което символизира нейното надмощие над него.
Невестите в Латвия биват „отвличани“ и младоженецът трябва да плати откуп (песен или напитка), за да я получи обратно. Доста популярно и в някои райони на България
Във Финландия младоженката върви от дома си до църквата, придружена от женен мъж, който държи над главата й чадър – в знак на защитата, която бъдещата госпожа ще получи от съпруга си.
На руска православна сватба младоженецът и булката се състезават до килима, по който се дават техните клетви. Който спечели ще командва къщата.
Преди шведската сватбата майката на булката дава на дъщеря си златна монета, която поставя в дясната си обувка, докато бащата и дава сребърна монета за лявата обувка. Това символизира богато бъдеще.
Еврейски обичай гласи, че венчалният пръстен трябва да бъде напълно изчистен, без скъпоценни камъни и други подобни. Това символизира вечната любов – няма нищо, което означава начало и край.
Германските двойки закрепване неща на „невестинското дърво“. Чайник, например, символизира гостоприемство.
В Германия съвместния живот символично започва с рязане на дърво. В тази страна е традиция, за която се държат младите, като в живота всички трудни задачи се решават заедно.
В Мексико гостите образуват сърце около двойката, която играе първия си танц. След танца младите „връзват възел“.
В Чехия обичаят гласи, че приятелите на булката трябва да се скрият в двора на булката, за да засадят дърво и да го накичат с бижута и разноцветни панделки. Легендата разказва, че булката ще живее толкова дълго, колкото живее това дърво.
В Холандия момичетата засаждат в двора около къщата лилии като символ на тяхното щастие и любов с всеки нов сезон.
Във Великобритания се смята за късмет, ако коминочистач дойде на сватбата, за да целуне булката. Обичаят датира от царуването на крал Джордж III. Конят на краля избягал и младоженецът го спасил. Царят заповядал, че всички коминочистачи носят щастие и с тях трябва да се отнасяме с уважение. Овчарите също се свързват с ранния езически обичай, а черният цвят означава плодородие.
Част от традиционната сватба в Судан включва изгаряне на седем стъбла от метла, което символизира отхвърлянето на лошите навици преди началото на брачния живот.
И накрая на Венецуелската сватба, младоженците се измъкват от сватбата, смята се, че това носи късмет.