„Хъбъл“ откри най-древната галактика

| от |

Астрономи, работещи с космическия телескоп „Хъбъл“, са открили най-отдалечената и най-древна галактика, разстоянието до която е потвърдено със спектроскопични методи. Сега ние я виждаме такава, каквато тя е била само 700 милиона години след Големия взрив, съобщи nature.com

Стивън Финкелщайн от Тексаския университет в Остин и неговите колеги са използвали данните от инфрачервения спектрограф на 10-метровия телескоп Кек и тези от орбиталния телескоп „Хъбъл“, за да определят т.нар. червено отместване и разстоянието до 43 галактики – кандидати за най-отдалечените.

Те бяха определени по проекта CANDELS. Една от тях бе глактиката z8_GND_5296. Изследванията показват, че сега ние я виждаме такава, каквато е била 700 милиона години след Големия взрив. Досега астрономите са откривали две свръх древни галактики – UDFy-38135539 с червено отместване 10,3, което съответства на 600 милиона години след Големия взрив, а също галактиката MACS 1149-JD с отместване 9,6. Данните и за двете обаче бяха получени чрез косвени измервания.

При по-точно измерване бе установено, че z8_GND_5296 е с червено отместване не повече от 7,215, заради което тя бе обявена за най-древната и отдалечена от Земята. Галактиката се отличава и с рекордно голяма „производителност“ – количеството на звездите, които се образуват в нея, съответстват на 330 слънчеви маси на година. А това е около 100 пъти повече, отколкото в Млечния път.

 
 
Коментарите са изключени за „Хъбъл“ откри най-древната галактика