Готово ли е човечеството за жени лидери

| от |

Проблемът на някой хора с това шефът им да е жена се нарича “съгласяване с ролите”. Това е теорията, според която най-примиривните части на мозъка ни продължават да диктуват ролите на половете.


1

С други думи – мъжът е този, който ловува мамути, а жената трябва да се грижи за пещерата. По тази логика ако се случи жената да е лидер, това ще предизвика нарушение на ролята на половете, което от своя страна я кара да изглежда по-малко способна.

Това явление е подкрепени от научни изследвания. Едно такова, от 1990, установява, че жените получават по-малко положителни отзиви от мъжете лидери, макар и да предлагат едни и същи аргументи.

През 2003 група студенти, изучаващи бизнес са разделени на две групи: на едната е казано, че измисленият предприемач се казва Хайди, а на другата – Хауърд. Макар и студентите да заявяват, че и двамата са достойни за уважение, споделят че “Хайди изглежда като егоист и не е лицето за което биха работили. Това се случва преди двадесет години. Оттогава жените са напреднали, макар и не достатъчно. Проучване от 2011 сред 60 000 човека показва, че “хората, които са имали жена за шеф не й дават по-ниска оценка от мъжете шефове, които са имали”.

Тъжното от това изследване е, че от 46-те процента хора, изявили предпочитание за пола на мениджъра им 72% споделят, че предпочитат да е мъж.

Друго проучване, на Университета в Северна Каролина и този във Флорида, което съчетата множество бивши проучвания по темата установява, че мъжете ръководители са по-склонни да се самооценят като по-ефективни. От друга страна по-голямата част от хората са склонни да гласуват жените като по-ефективни.

Това потвърждава тезата, че мъжете са склонни да се надценяват, а жените да се подценяват. Същевременно на мъжете все още се плаща повече за същата работа и са много по-добре представени в политиката.

“Резултатите са изненадващи като се вземе предвид факта, че мъжете все още са по-добре платени и на по-високи постове от жените”, споделя една от авторките на проучването Саманта Паустиан-Ундерал. “В бъдещи изследвания трябва да се разгледа защо виждаме в жените добри лидери, но не ги възнаграждаваме подобаващо”.

Добрата новина е, че аназлите показват промяна в отношението към жените лидери.

Друг мета-анализ от 2011 отбелязва, че “Повече от всякога в лидерството се включват повече женски качества като чуствителност, топлота и разбиране”.

Изглежда обаче че не е толкова важно дали дадена жена е успяла, а как се държи когато достигне дотам.

От социоложкият институт Clayman посочват, че “изследванията показват, че мъжете и жените са оценявани еднакво, когато участват активно при вземането на решения с подчинените си”. Когато обаче се държат по-авторитетно са по-малко харесвани. Тук отново става въпрос за половите стереотипи.

Работното място също е от значение. Саманта Паустиан-Ундерал и колегите й отбелязват, че мъжете са смятани за по-ефективни в сфери, доминирани от мъже, като например политиката, докато жените се смятат за по-способни в образователният сектор, доминиран от нежния пол.

Това изследване измерва ефективността, а не това дали изследваните субекти харесват жената. В рамките на изследването “ефективност” е пояснено като “изпълнението или показа на лидерски качества”.

Тоест, може да сте доволни, че лидерката е насърчила продуктивността в офиса, но все пак да мислите, че е кучка.

Макар и авторитетните жени да не са харесвани е хубаво да знаем, че са също толкова ефективни, колкото и мъжете. Това поне е достатъчно, за да опровергаем теорията с пещерата и огъня.

 
 
Коментарите са изключени за Готово ли е човечеството за жени лидери