„Фукушима-1“ напомни за себе си

| от |

На японската АЕЦ „Фукушима-1“ е станал нов инцидент. Над 100 тона необходима за охлаждането на повредените реактори високорадиактивна вода е изтекла през жлеба на единия от резервоарите, предаде радио Гласът на Русия.

Еколозите оценяват ситуацията крайно негативно: за понижаване на радиоактивния фон може да трябват години, ако не и десетилетия. Нещо повече, възможно е повторно изтичане.

Tsunami that hit the Fukushima Daiichi Nuclear Power Station

Предизвиканата от цунами авария с тригодишна давност нанесе огромни щети на Япония. Заразени се оказаха много километри територия, десетки хиляди хора бяха евакуирани, самата централа беше сериозно повредена. В целия свят се възобновиха горещите дискусии за безопасността на ядрената енергетика, а някои страни дори заплашваха да отменят програмите за развитието й. Впрочем скоро споровете поутихнаха, доколкото, въпреки рисковете, мирният атом си остава най-ефективният източник на енергия. А „Росатом“ дори увеличи папката с поръчки за строителство на обекти на атомната енергетика в различни страни. Но новият инцидент на японската АЕЦ поставя въпроса не само за надеждността на самите централи, но и за способността да се справяме с последствията на авариите на тях.

През декември миналата година в Токио заявиха, че сроковете за приключване на дезактивацията на районите, разположени около АЕЦ, са увеличени с три години. Първоначално се предвиждаше дейностите да приключат този март. Сега ликвидацията на последствията от аварията е отложена за неопределено време. Сътрудникът на кризисния център на Института за проблемите на безопасното развитие на атомната енергетика Сергей Красноперов в интервю за „Гласът на Русия“ разказа за трудностите, с които са се сблъскали японските енергетици:

– Пред тях стои въпросът за охлаждането на реакторите и басейните на издържане. Водата в тях се събира на промишлената площадка. Естествено, резервоарите и обемите могат да водят до течове. Защото оборудването не е надеждно, не е идеално. Затова изтичането ще продължи, докато не бъде решен въпросът с водата на промишлената площадка. Някъде нещо трябва да я правят, да я утилизират, преработват, а не просто така безперспективно да я трупат.

Още преди седмица сана известно, че в почвените води на АЕЦ е регистрирано най-високото ниво на съдържание на частици цезий. Оказа се, че предишните замервания са или многократно занижени. Съдейки по всичко, японските енергетици така и не можаха да извлекат уроци от предишните грешки и тревожна информация, предшестваща днешните събития.

Впрочем, въпреки това че ситуацията остава сложна, представители на компанията-оператор АЕЦ Tokio Electric Power (Tepco) изключиха възможността в океана да попадне замърсена течност. Засега и руските специалисти нямат такава информация. Водата се разлива непосредствено на територията на централата, където се извършват аварийни работи. Остава да се надяваме, че за съседните държави, в това число и за Русия, няма да се появят рискове и занапред.

 
 
Коментарите са изключени за „Фукушима-1“ напомни за себе си