Еуфорията по разширяването на ЕС отдавна отмина. В наши дни преобладават страховете от даването на прекалено много права на страни като България и Румъния. Затова приемът на нови членки на ЕС задълго се отлага, пише Дойче веле.
Западноевропейските общества трябва да бъдат убедени, че страните от Западните Балкани са част от Европа и ще допринесат за нейната стабилност, казва политологът Вихард Войке по повод идеите за по-нататъшно разширяване на ЕС.
Както заяви Ангела Меркел непосредствено след третото си преизбиране на канцлерския пост – разширяването на ЕС трябва да продължи. Но този процес вече няма да върви толкова бързо, колкото досега, прогнозира политологът Вихард Войке, визирайки и актуалните проблемите с Турция. Присъединителните преговори бяха предложени на тази страна официално още през 2005, но и до днес осезаем напредък не е постигнат“, сочи експертът.
Членството в ЕС като гарант за мир
Доколко ползотворно е отражението от разширяването на ЕС върху мира, се вижда при сравнение на обстановката в Европа с други региони на света като Близкия Изток, където войната е постоянна тема, отбелязва Вихард Войке. Но ако се има предвид обстоятелството, че дори и държави като Франция изпитват проблеми в последно време, би следвало да се запитаме, как биха могли да се очакват успехи от страни като Сърбия, Македония или Босна например?
Същите въпроси стояха на дневен ред и преди десетилетия – например когато Италия беше приета в ЕС. Вихард Войке визира разцеплението между бедни и богати региони в страната, което не е преодоляно и до днес. Според експерта голямата трудност сега все пак е друга – а именно да бъдат убедени обществата в Западна Европа, че държавите от Западните Балкани също са част от Европа и действително биха могли да допринесат за стабилността на континента в дългосрочен план.
Германия няма сили сама да тегли Европа напред
Важността на европейския проект, изтъкната от канцлерката Меркел, би трябвало да е очевидна за всички 28 държави-членки на ЕС: „В това отношение Меркел определено ще получи подкрепа на следващите срещи на върха на ЕС, тъй като не става дума за пари, а за ценности“, казва Вихард Войке. Същевременно политологът изтъква, че е нужно Франция отново да заиграе по-активна роля в Европа. Опитът от 50-те години европейска интеграция показа, че когато Германия и Франция заедно решат да предприемат някаква важна стъпка, никой в Европа не е в състояние да ги спре.
„Утешителното е, че макар и след дълъг период на застой, във Франция се очертава подобрение и то е видимо“, смята политологът. Развитието на Франция и на Германия дава сериозно отражение върху ролята на Европейския съюз в световен мащаб, поради което е важно двете страни да си сътрудничат и да споделят вижданията си за бъдещия Европейски съюз и неговата роля в световната политика.