Ева Копач: една жена на действията

| от |

Ева Копач ще е новият премиер на Полша. Досегашната председателка на парламента е втората жена след Хана Сухоцка, която поема управлението на страната в свои ръце, предава Дойче веле.

За мнозина нейни колеги задачата се оказа непосилна, но не и за нея: Ева Копач – тогава все още министър на здравеопазването в Полша – не се поколеба да замине за Русия след катастрофата на президентския самолет, за да идентифицира труповете на жертвите. В началото на 2010 година загинаха близо сто души при злополуката край Смоленск, сред тях и полският президент Лех Качински. Копач определи посещението си на мястото на катастрофата и в Института за съдебна медицина като изключително травмиращо преживяване. Пътуването до Смоленск й донесе противоречива слава: уважение, но и подигравки, защото част от труповете се оказаха погрешно идентифицирани, независимо от осъществявания от нея контрол.

Ева Копач е родена през 1956 година в работническо семейство. Тя има богат политически опит зад гърба си: От 2007 до 2011 година е министър на здравеопазването в първия кабинет на Доналд Туск. От 2011 насам е председателка на полския Сейм. „Ева Копач е най-добре подготвеният политик за този пост. Никой неин предшественик не може да се похвали с толкова дългогодишен опит като министър и ръководител на парламента”, твърди Богуслав Хработа, главен редактор на консервативния вестник „Rzeczpospolita”.

Някои описват Копач като компетентна и решителна, други обаче я смятат за „безлична“ жена без обаяние. Според Хработа обаче липсата на харизма не е чак толкова голям проблем. „Когато става въпрос за такъв пост, чарът не е най-важната предпоставка за успех. Министър-председателят трябва преди всичко да е способен ръководител”, смята журналистът, който не се съмнява в качествата на Копач.

Компетентност и неподправеност

Политическите възгледи на Ева Копач са твърде сходни с тези на предшественика ѝ. Именно заради лоялността си, Копач бе назначена от Доналд Туск за негова първа заместничка в либерално-консервативната партия „Гражданска платформа” (ГП). За разлика от вътрешнопартийните съперници на Туск като например бившия председател на Сейма Гжегож Схетина или бившия министър на правосъдието Ярослав Говин, Копач никога не е изграждала свое вътрешнопартийно лоби. Затова пък тя поемаше изключително тежки задачи като оздравяването на почти рухналото здравеопазване.

Опозицията разбира се изказваше критики по отношение на делата ѝ, но въпреки това тя винаги доказваше, че мисли трезво и компетентно – както например по времето на епидемията от свински грип, когато Копач смело се изправи срещу мощните фармацевтични лобита. Като министър на здравеопозването тя отказа да закупи една нова и доста скъпа ваксина срещу причинителя на болестта. И се оказа права. После пък си навлече негодуванието на католиците, защото се обяви в защита на едно изнасилено 14-годишно момиче, желаещо да извърши аборт. Независимо че в подобни ситуации полските закони разрешават такива мерки, за много поляци абортите са абсолютно табу, дори и бременността да е в резултат на изнасилване.

На полска и международна сцена

Копач се появи на политическата сцена през 1994 година. За разлика от Доналд Туск, като студентка тя не е участвала в антикомунистическото движение „Солидарност”. Копач е първият премиер на Полша, който е политически социализиран изцяло след демократичните промени. Богуслав Хработа предрича, че Копач ще продължи вътрешната и външната политика на своя предшественик. „Уверен съм, че тя ще ръководи Полша със сигурна ръка до следващите избори догодина”, смята той. Съвсем отделен въпрос е, дали ще успее да спечеели тези избори за своята партия. Примерът с Ангела Меркел обаче показва, че имиджът на „сива мишка” често пъти се оказва подвеждащ.

 
 
Коментарите са изключени за Ева Копач: една жена на действията