Археолози, политици и иманяри край устието на Струма

| от |

Археолозите, работещи на разкопките на погребение от времето на Александър Велики в Амфиполис в северна Гърция, намериха там две кариатиди, съобщи в неделя Министерството на културата на Гърция. Нещо важно и за съвременната гръцка политика изглежда ще бъде изровено до дни там.

Кариатидата е статуя на изправена облечена жена, която служи като опора на сградата (или визуално изпълнява тази функция). Кариатидите са били широко разпространени в архитектурата на древността.

Разкопките на хълма Каста край Амфиполис се провеждат от 2012 г., но през последните два месеца те попаднаха в центъра на вниманието, тъй като археолозите обявиха, че очакват големи открития. Погребението край Амфиполис е най-голямото в Гърция. То е заобиколено от почти 500–метрова стена. Входът на гробницата е охраняван от два безглави сфинкса от бял мрамор от остров Тасос, височината на статуите е 1,45м. С главите височината им може да е достигала два метра. Към погребалния комплекс води широк пет метра път, украсен с уникални орнаменти и запазени стенописи.

Местните историци са уверени, че отварянето на това погребение ще бъде едно от най-значимите археологически събития през последните години.

Важно политическо значение на разкопките отреждат и гръцките политици. Засега археологическият обект е поставен под засилена полицейска охрана, към него са се отправили хиляди туристи. За тях дори услужливо са изградени временни наблюдателни площадки.

В петък бе отстранена и пръстта зад втората преградна стена и на около 2 метра от купола и на 4,5 метра от пода се разкри мраморна правоъгълна плоча, с дължина 4,2 м., ширина 1 м и 0,21 м дебелина, в отлично състояние. В събота са намерени „два мраморни пиластра, както и между тях – двете кариатиди, изработени от мрамор от остров Тасос, с размери 0,2 м на 0,6 м. Лицето на едната е почти недокоснато, а другото – тежко повредено“, съобщи гръцкото културно ведомство.

Според официални представители на министерството наличието на втория вход с кариатидите предполага, че погребалният комплекс е бил от голямо значение. Сега от учените го отделя стена от варовик с ширина 4,5 метра.

Археолозите все още се затрудняват да кажат кой е погребан на мястото. Според една от версиите, тук е погребана вдовицата на Александър Велики – Роксана и техният син, Александър, убит през 309 г. пр.н.е.

Някои учени предполагат, че може да има и гробница на Александър Велики, въпреки че, според историците, той е бил погребан в Египет.

За да достигнат до отговора археолозите трябва да преодолеят стената от варовик.

Археология и политика

Гръцките власти придават на откритието на археолозите не само историческо, но и голямо политическо значение. Премиерът Андонис Самарас, представяйки на 6 септември в Солун годишната икономическа програма, нарече археологическото откритие „уникален паметник със световно значение“.

В началото на август Самарас посети Амфиполис и поздрави археолозите с откритието.

„Никой засега не може да каже какво се крие вътре в него. Но гробницата в Македония (гръцката област, бел.ред.) с диаметър 160 метра, окръжност 500 метра и височина 3 м. е огромна. И това е още едно потвърждение на принадлежността на Македония на гърците“, каза Самарас, цитиран от РИА“Новости“.

По-рано гръцките медии осмяха Скопие (столицата на Македония, бел. ред.), че се опитва да намери гроба на Александър Велики с помощта на астролози.

Учените се надяват, че гробницата, която археолозите са изследвали, не е отваряна и разграбена от иманяри, така че тук ще могат да открият редица безценни находки. Въпреки това, преди няколко дни в гръцките медии излезе интервю с 82-годишен иманяр, който разказа, че в Амфиполис „копаят всички“ и самият той е успял да намери няколко древни гробници.

„Имаше хора в Амфиполис (в 1950-1960), които никога не са работили, само събираха скулптури и монети. Деветима от всеки десет души в Амфиполис го правеха. Древни монети можеха да бъдат намерени дори, само като се разхождаш. Първите „иманяри“ са били самите древни гърци. „Погребват някого сутринта, а през нощта ограбват гроба му“, разказва възрастният мъж.

Бившият иманяр дори твърди, че именно той е посочил входа на погребението на археолозите на хълма Каста и дал на ръководителя на експедицията схемата на погребението.

Посетена ли е била древната гробница от грабители, ще стане ясно през следващите дни. /БГНЕС

 
 
Коментарите са изключени за Археолози, политици и иманяри край устието на Струма