Apple разкри подробности за iOS 8 и OS X

| от |

Apple_WWDC-2 В началото на традиционната си конференция WWDC Apple сподели очакваните подробности за следващите версии на два от най-важните си проекта – мобилната платформа iOS и компютърната OS X. Събитието е фокусирано главно върху разработчиците на софтуер, но все пак е интересно с това, че дава първите детайли за следващите издания на софтуера на компанията, който ще достигне във финален вид до потребителите по-късно през годината. С над 100 сесии и над 1000 инженери от компанията актуалното издание на WWDC се очертава да осигури много и разнообразна информация на участващите в екосистемата на Apple.

apple-family-sharingКомпанията е поработила върху съвместната работа между OS X и iOS и показа функцията Handoff, която позволява в реално време прехвърлянето на работа от едното към другото – например ако започнете да пишете писмо в iPhone ще можете да го продължите през компютъра. В допълнение ако е без безжична връзка компютъра може да разбере ако вашия iPhone е наблизо и автоматично ще го покаже като възможност за връзка с интернет. Друго чакано допълнение е възможността за споделяне на файлове през Airdrop между iOS и Mac.

Освен това е възможно приемането на телефонен разговор и през компютъра или iPad, както и маркиране на телефонен номер в уеб страница и набирането му през Mac. OS XYosemite вече е достъпна за разработчиците, а останалите потребители ще получат версията през есента. Компанията обещава през лятото да отвори достъпа до бета версията и за обикновени потребители.

Screen-Shot-2014-06-02-at-3.23.23-PM-640x493По отношение на iOS Apple се похвали, че компанията е продала над 800 милиона устройства с платформата – 100 милиона iPod touch, 200 милиона таблета и над половин милиард телефона. Според Тим Кук много от потребителите на Android преминават къмiOS, тъй като компанията им осигурява ъпдейти до най-новите версии на платформата. iOS8 би трябвало да продължи доброто представяне с подобряване на познатите от версия 7 функции.

Една от новостите е възможност за директно взаимодействие с нотификациите – нещо, което вече предлага Android. По отношение на функцията за мултитаскинг двойното натискане на централния бутон вече може да покаже и списък с хората, с които общувате най-често. Добавени са нови жестове за управление на пощенския клиент, опция за маркиране на писма и добавяне на записи в календара. Функцията Spotlight също е променена и може да показва предложения като интересни места, приложения от App Store, песни, филми и т.н. Клавиатурата вече е оборудвана с технологията QuickType за предсказващо въвеждане на текст спрямо контекста. То се учи от навика ви на комуникация с отделните контакти и знае какви думи да предложи.

iMessage вече поддържа изпращането на гласови и видео съобщения, а при груповите съобщения има опция да изберете времето, за което да споделите определено съдържание – за час, до края на деня или завинаги. Има и възможност за споделяне на локация. Интересно е, че за да не заемат ценно място аудио съобщенията се изтриват след прослушване, но ако искате може и да ги запазите. Също така отговарянето на тях е възможно само с вдигането на телефона към ухото. По отношение на бизнес потребителите iOS 8 предлага допълнителна защита на паролите, съвместимост с външни доставчици на облачни услуги и по-добра работа с електронна поща.

На събитието бяха разкрити и детайли за HealthKit – услуга, която ще може да събира и пази здравна информация за потребителя, събрана от различни външни сензори и приложения. Тя ще се споделя и със здравни организации – така докторите могат да получат в реално време достъп до данните за пациентите и общуват с тях. HealthKit ще работи с външни приложения и ще осигури на потребителя прецизен контрол над събраните за него данни и над начина, по който ги използва.

Подобрения има и в iPhoto – синхронизира снимките с всички устройства, осигурява предложения при търсене и дава достъп до кадрите в iCloud от всички устройства. Приложението е получило и нови инструменти за редактиране на снимките – корекция на яркост, контраст и т.н. като редакциите се синхронизират между всички устройства. Снимките и клиповете се запазват онлайн в пълна резолюция като първите 5GB в iCloud са безплатни, 20GB струват 1 долар на месец, 200GB са 4 долара и т.н. като има възможност за покупката на 1TB място.

Допълненията към Siri включват интегриране на технологията на Shazam за разпознаване на музика, възможност за покупка на съдържание от App Store и дори започване на разговор с асистента без да се докосва телефона. Налични са и 22 нови езика за диктовка. В App Store са добавени нови възможност за сортиране на приложенията, възможност за разработчиците да предложат пакети с повече приложения, осигуряване на възможност за разглеждане на видео на дадено платено приложение в действие (няма опция за тестова употреба), нова услуга TestFlight за тестване на приложения и др.

apple-photos1Не по-малко интересна е възможността на отделните приложения да осигуряват услуги за други приложения – така например в галерията можете да използвате външни филтри за обработката на дадено изображение. Общо взето това ще разшири значително възможностите за споделяне на съдържание – подобна възможност имат Android и Windows Phone. Потребителите най-сетне ще имат и възможност да инсталират други клавиатури, което определено е голяма промяна. Важно допълнение е и поддръжката на уиджети, които ще се показват в Notification Center.

Apple обяви, че отваря достъпа до Touch ID за разработчици и те ще могат да използват сензора в своите приложения. Така потребителите могат да заключат достъпа до определени приложения, но в същото време разработчиците няма да получат достъп до личната информация. Компанията сподели информация и за HomeKit – технология за използване в умните домове. Apple работи в сътрудничество с водещите компании в тази област за създаването на безжичен протокол за сигурна връзка и контрол на различни персонални устройства през Siri.

За авторите на игри е Metal – по-бърз междинен софтуер, който ще осигури на разработчиците по-добър достъп до хардуера на мобилните устройствата на Apple. Компанията дори представи нов език за програмиране. Той се казва Swift и според Apple е по-бърз от Python и Objective C. Авторите на приложения получават достъп до iOS 8 от днес, а обикновените потребители ще трябва да изчакат до есента. Съвместимите устройства са iPhone 4s, iPhone 5, iPhone 5c, iPhone 5s, iPod touch 5th generation, iPad 2, iPad с Retina дисплей и iPad mini. Явно потребителите на iPhone 4 ще трябва да помислят за ъпгрейд.

Това беше основното от откриващата реч на WWDC и на нея не се състоя премиерата на никакви нови устройства. За това ще трябва да изчакаме следващите събития на компанията по-късно през годината.

http://www.apple.com/ios/ios8/
http://www.apple.com/osx/preview/
https://developer.apple.com/

Запис от събитието има тук:
http://www.apple.com/apple-events/june-2014/
По mobilebulgaria.com