От времето на Мария Антоанета не е имало толкова мразена от французите жена като Валери Трейвельор.
Сега мнозина злорадстват, след като надменната партньорка (и предишна бивша дългогодишна любовница) на Франсоа Оланд в крайна сметка си получи заслуженото. Защото изглежда, че 48-годишната журналистка с два брака зад гърба си, жъне, това което е посяла по време на собственото си егоистично преследване на слава и власт.
Нейното издигане от скромна „политическа“ репортерка в първа дама на Франция с петима служители в Елисейския дворец е историята на една необикновена амбиция и суетност, допълнени с типичната й лукавост.
Тази безсрамна галска сапунена опера започва, когато университетската любов на Оланд и майка на четирите му деца Сеголен Роаял е кандидат за президентските избори през 2007 г. По това време той е обикновен ляв политик с вид на пълничък банкер от малък град.
Макар че не бяха женени, Оланд беше покорния партньор от близо 30 години на Роаял, винаги до нея и винаги заявяващ неумиращата си любов към толкова талантлива майка и политик. Роаял обаче не успя да спечели президентския пост и беше победена от Никола Саркози.
Но по-късно стана ясно, че представата за щастливото семейство на Роаял е било фасада. От близо две години двойката живяла с преструвки в безсрамен опит да подсили нейните шансове да влезе в президентството. В действителност около 2005 г. Оланд вече е зарязал Роаял заради Трейвельор, по онова време журналистка в „Пари мач“, живееща с втория си съпруг.
За френското общество разкритието предложи най-дисфункционалния любовен триъгълник, откакто принцеса Даяна разкри, че в брака й има трима. Дори обичайно благосклонния ляв вестник „Либерасион“ определи Оланд като участник в „психодрама“. В последвала биографична книга за Трейвельор, която тя опита да забрани, се твърдеше, че по онова време тя гледала благосклонно и на още един мъж, консервативния политик Патрик Дьоведжиан. Впоследствие Оланд и Роаял се разделиха и той реши да се кандидатира, успешно, за президент. Естествено, Трейвельор (в черна рокля от шифон с голяма цепка, показваща бедрата й) се премести в Елисейския дворец с него и започна да затвърждава триумфа си с кампания на открита враждебност към съперницата си в любовта Роаял.
Трейвельор беше целенасочена в решителността си. Наричана Валери „Ротвайлер“, тя беше обвинена, че е поискала от политическия екип на Оланд да махне снимка на Роаял от книжата в предизборната кампания. Освен това тя смъмряше всеки журналист, който не споменаваше, че въпреки политическото си партньорство Роаял и Оланд вече не са двойка.
Например, когато колега от „Пари мач“ спомена сина на двойката „Роаял-Оланд“, Трейвельор му изпрати докачливо съобщение: „На какво си играеш? Бившата двойка Роаял-Оланд!“. През 2012 г. тя използва „Туитър“, за да подразни Роаял, която беше официален кандидат на социалистите в Ла Рошел, като подкрепи нейния политически опонент. Това дълбоко унижи Оланд, който вече беше обявил подкрепата си за Роаял. Изглежда, че безпокойството на Трейвельор беше да не би бившата приятелка на Оланд да работи в тясно сътрудничество с него.
Роаял нарече туита „отровен удар в гърба“ и цитира писателя Виктор Юго: „Предателите винаги плащат за своето предателство“. Премиерът каза, че Трейвельор трябва да „знае мястото си“, а френски вестник се намеси в свадата, като нарече Оланд „мъж, притиснат между две бойни жени“ и сравни битката между двете дами с епизод от сериала „Далас“.
Четирите деца на Оланд заявиха, че никога няма да проговорят отново на Трейвельор. Враждата между двете жени става още по-забележителна, имайки предвид, че през 1992 г., Роаял, след като роди четвъртото си дете от Оланд, даде първото си интервю от родилното отделения не на някой друг, а именно на Трейвельор.
Как се промениха времената. На купона след победата на Оланд на президентските избори той беше заснет да целува Роаял по бузата, а Трейвельор веднага поиска да я целуне по устата. Най-лицемерното е, че през цялата безнравствена сага Трейвельор, журналистка от светско списание, която от години отразява личния живот на френския елит, опита да използва законите, защитаващи правото на личен живот, за да забрани разкритията за себе си.
Но тя се смята за нещо повече от другите журналисти, а предизборният щаб на Оланд я нарече „Херцогинята“. Веднъж нападна колега, защото направил „антифеминистка“ забележка. В деня след като Оланд стана президент, тя се похвали, че ще бъде много по-добра първа дама от предшественичката си, бляскавата съпруга на Саркози Карла Бруни.
С нарастването на увереността й като първа дама, тя стана все по-склонна да командва. Говори се, че подложила Оланд на диета (забранила му пудинга) и си водела записки на неговото Блекбери по време на срещи. Но някои политически анализатори считат, че президентът започнал все повече да се дразни от нахаканата си партньорка и може би е доволен, че аферата му с 18 години по-млада от него актриса беше разкрита. Всъщност, Трейвельор сигурно е съсипана от разкритието.
Родена в общинско жилище в работнически квартал в Анжер и петото от шест деца в семейството, тя се добра до успеха с комбинация от ум, красота и усилена работа. Баща й, чиновник, загубил единия си крак, след като 12-годишен стъпил на мина през 1944 г. Почитател на дисциплината, той кара децата си да изразяват мнението си на обсъждания на масата и всяка вечер преди лягане трябвало да четат половин час. Макар да се справяла добре в училище, дъщеря му била по-заинтересована от дрехите, отколкото от политиката. „Очаквах да я видя моден критик, отколкото политически журналист“, казва години по-късно майка й, която работела като касиерка, за да свързва двата края след смъртта на съпруга си.
Но тя гордо наблюдава как дъщеря й печели мястото си в центъра на политическата сцена в Париж. Сега с Валери „Ротвайлер“ в болница, страдаща от „изтощение“, сагата, която французите нарекоха „Далас“ в Елисейския дворец“ явно ще продължи още много епизоди.