Хората, които редовно употребяват алкохол, живеят по-дълго от трезвениците. При пиещите нервите са по-здрави, кръвоносните съдове са по-еластичнии животът е по-весел. До такива изводи на основата на 20-годишен експеримент стигнаха американски учени.
В течение на 20 години специалисти от Тексаския университет в Остин наблюдаваха група доброволци от 1,824 души на възраст от 55 до 65 години. През това време починаха 69% от непиещите участници в експеримента, докато при пиещите този процент е 60, а сред умерено пиещите, към които се отнасят онези, които употребяват до три порции спиртни напитки ежедневно – 41%.
Учените от САЩ не са първите, които доказаха полезните свойства от редовна употреба на алкохол, отбелязва главният редактор на портала „Акохол.Ру” Михаил Смирнов пред Гласът на Русия:
– Във Франция има цяло направление на медицината, което практикува лекуване с вино. Френските лекари признават, че това направление е достатъчно ефективно.
Освен това алкохолните напитки – това не е спирт в чист вид, а разтворени в него различни полезни природни вещества. Човек може да се придържа към здрав начин на живот, а от няколко капки алкохол като имуностимулиращо средства няма да се откаже. Някои вещества, които се съдържат в силните алкохолни напитки, спомагат за профилактика на стомашно-чревните разстройства, а слабоалкохолните напитки с мед и канела отлично сгряват в студени дни. При различни недъзи, алкохолът е отлично лекарство, отбелязва директорът на Центъра за изследвания на федералния и регионалните пазари за алкохол на Русия Вадим Дробиз:
– Еднозначно е, че при сърдечно-съдови заболявания е желателна употребата на алкохол, тъй като това намалява холестерина, прочиства кръвоносните съдове. Освен това, алкохолът е много важен антидепресант. Човек, който преодолява стрес с умерена употреба на алкохол, живее по-дълго, отколкото трезвениците. Разбира се, стресът може да бъде преодолян и с някакви спортни натоварвания. Но трудно е да се каже, какво нанася по-значителна вреда – 40 грама водка или 5-километров крос с голямо физическо натоварване в период на психоемоционално натоварване.
И все пак много лекари предпочитат да мълчат за ползата от алкохола не защото не вярват в това. По-скоро те не вярват на своите пациенти – страхуват се, че малките лечебни дози ще се превърнат в значителни, водещи до пиянство. И затова плашат, че спиртът едва ли не е отрова. Впрочем, дори това да е така, защото тази отрова добре се усвоява от организма. Та нали определени дози на химическото съединение С2Н5ОН – етанол, се изработва и от човешкия организъм.