40 процента от интернет потребителите са се сблъсквали с онлайн тормоз

| от |

Пространно ново проучване на американския център за социологически изследвания Pew („Пю“) е установило, че 40 процента от пълнолетните интернет потребители са преживели някаква форма на онлайн заплаха, пише New York Times. Проучването показва степента, до която тормозът е станал част от онлайн живота на много хора. То предоставя задълбочен поглед върху явление, което привлече общественото внимание в последните месеци след случаите на заплахи, отправени към жени разработчици на видео игри.
Изследването на Pew се стреми да разграничи и измери тормоза във всичките му форми – от обиди и опити за поставяне в неловка ситуация до по-крайно поведение като преследване, отправяне на физически заплахи и сексуален тормоз. 55 процента от хората, изживели онлайн тормоз, посочват, че е бил в по-леките му форми, а 45 на сто казват, че са били жертва на крайните му разновидности. От всички участници 22 процента са се сблъсквали с по-умерените форми на тозмоз, а 18 с най-агресивните. Изследването е установило още, че почти три четвърти от потребителите са били свидетели на онлайн тормоз срещу друг.
Тормозът не е рожба на интернет ерата, но модерните комуникации го улесняват, а последствията за извършителите са по-малко, благодарение на изобилието от евтини и анонимни начини за интернет свързаност. Най-често използваните канали за онлайн тормоз са социалните мрежи, като те са посочени от 66 процента от участниците в проучването на Pew. Половината от хората, които са заявили, че са били тормозени онлайн, не знаят кой е човекът, отговорен за това. Мъжете по-често са обект на интернет тозмоз – 44 процента, в сравнение с жените – 37 на сто. / Агенция Фокус

 
 
Коментарите са изключени за 40 процента от интернет потребителите са се сблъсквали с онлайн тормоз